22. 09. 2016 10:15 | NEW YORK/TASR

FBI pátra po mužoch, ktorí našli na ulici kufor s nastraženou náložou

Sobotňajší výbuch nálože nastraženej v rušnej oblasti Chelsea si vyžiadal 29 zranených.

FBI pátra po mužoch, ktorí našli na ulici kufor s nastraženou náložou
FBI pátra po mužoch, ktorí našli na ulici kufor s nastraženou náložou Foto: TASR
Policajti stoja pred koncertnou sálou Irving Plaza v newyorskej štvrti Manhattan.
Ilustračná snímka
Záchranári na mieste výbuchu na newyorkskom Manhattane.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) zverejnil fotografie dvoch mužov, po ktorých pátra ako po svedkoch v kauze výbuchu na newyorskom Manhattane. Sobotňajší výbuch nálože nastraženej v rušnej oblasti Chelsea si vyžiadal 29 zranených. O pomoc pri pátraní po potenciálnych svedkov požiadala FBI aj verejnosť, informovala agentúra AP.

 

Podľa vyšetrovateľov hľadaná dvojica mužov idúc po Manhattane natrafila na bezprízorný kufor. Podľa všetkého nemali podozrenie, že tlakový hrniec, ktorý z neho vybrali, má vnútri výbušninu a môže ich pri explózii "roztrhať na kúsky," uviedla vo svojich správach televízia CBS.

Vyšetrovatelia výbuchu na Manhattane počas uplynulého víkendu potvrdili, že niekoľko blokov od miesta explózie sa našiel tlakový hrniec s drôtmi a s pripevneným mobilným telefónom.

Polícia vo svojich vyhláseniach opakovane ubezpečila, že dvojica hľadaných mužov nie je podozrivá, pretože ich zaujímal len kufor. "Nehrozí im zatknutie. Nemáme dôvod domnievať sa, že by boli zapletení (do teroristického útoku)," uviedol šéf protiteroristického oddelenia newyorskej polície Jim Watters.

V súvislosti s víkendovými výbuchmi v New Yorku a New Jersey polícia zadržala jednu podozrivú osobu - 28-ročného Ahmada Khana Rahamiho. Bol zadržaný v meste Linden v štáte New Jersey po prestrelke s políciou. Podľa CBS má polícia k dispozícii záznamy bezpečnostných kamier, na ktorých sa Rahami pohybuje v oblasti neskoršieho miesta činu.
Deň po výbuchu na newyorskom Manhattane ohlásili nález podozrivého batohu aj z mesta Elizabeth v štáte New Jesey. Batoh vybuchol v čase, keď jeho obsah začal neutralizovať policajný robot na zneškodňovanie podozrivých predmetom. Rahami je podozrivý aj z ich nastraženia.

Bezdomovec, ktorý na železničnej stanici v meste Elizabeth batoh vytiahol z odpadkového koša, počas výsluchu na polícii uviedol, že netušil, že obsahuje rúrkové bomby.
"Nechcem ani pomyslieť na to, čo sa mohlo stať, ale som veľmi rád, že k tomu nedošlo. Stále mám deväť životov. Budem sa snažiť prežiť ich dobre," uviedol pred novinármi bezdomovec Lee Parker.

Komentáre ( 0)