29. 09. 2016 09:29 , článok bol aktualizovaný 29. 09. 2016 14:16 | JERUZALEM/ TASR

Izrael sa lúči so Šimonom Peresom, nechal presné pokyny pohrebu

Laureát Nobelovej ceny mieru Šimon Peres zomrel v stredu vo veku 93 rokov po tom, ako pred dvoma týždňami utrpel silnú mŕtvicu s krvácaním do mozgu.

Izrael sa lúči so Šimonom Peresom, rakvu vystavili v Knesete
Izrael sa lúči so Šimonom Peresom, rakvu vystavili v Knesete Foto: TASR

Izrael sa lúči so svojím zosnulým exprezidentom Šimonom Peresom. Rakvu s jeho pozostatkami, zahalenú izraelskou vlajkou, dnes ráno za sprievodu čestnej stráže doviezli na nádvorie izraelského parlamentu (Knesetu) v Jeruzaleme, kde bude vystavená do večera.

Pozostalí urobia pohreb podľa jeho pokynov

Peres zanechal presné pokyny ohľadom svojho pohrebu. Uviedol to dnes jeho osobný lekár a zať Rafi Walden. Spresnil, že si želal, aby na pohrebe s príhovorom vystúpili jeho tri deti, izraelský premiér Benjamin Netanjahu, prezident Reuven Rivlin, jeden významný hodnostár zo zahraničia a jedna osobnosť izraelského kultúrneho života. Želal si, aby mu zaspieval izraelský spevák David D'or.

Walden predpokladá, že v podaní tohto speváka zaznie modlitba Avinu malkeinu (Otče náš, kráľu náš), typická pre sviatok zmierenia Jom kipur, ktorý budú židia tento rok sláviť v polovici októbra. Pieseň mal veľmi rád - americká speváčka Barbra Streisandová mu ju spievala na galavečere usporiadanom pri príležitosti jeho 90. narodenín.


Premiér Benjamin Netanjahu a prezident Reuven Rivlin ráno položili k rakve vence na krátkej rozlúčkovej ceremónii, na ktorej sa zúčastnili aj predseda parlamentu Juli Edelstein a opozičný líder Jicchak Herzog, informovala agentúra DPA.

Nádvorie, na ktorom boli vlajky zvesené na pol žrde, následne sprístupnili pre verejnosť. Očakáva sa, že do večera prídu Peresovi vzdať hold tisíce Izraelčanov.

Al-Chalífa: Odpočívajte v pokoji, prezident Šimon Peres

Bahrajnský minister zahraničných vecí Chálid al-Chalífa vzdal dnes poctu zosnulému deviatemu izraelskému prezidentovi Šimonovi Peresovi - a stal sa tak medzi arabskými lídrami skôr raritou. Uviedla to tlačová agentúra AP.

Al-Chalífa napísal v angličtine na Twitteri: "Odpočívajte v pokoji, prezident Šimon Peres - muž vojny a muž stále unikajúceho mieru na Blízkom východe."

Hoci Peres je vyzdvihovaný najmä ako muž mieru, arabskí lídri zareagovali na jeho stredajšie úmrtie väčšinou mlčaním. Jeho pôsobenie v politike vyvolalo u Arabov nepriateľské postoje, keďže zohral úlohu pri budovaní obranného arzenálu Izraela, vrátane jadrového programu, pri podpore výstavby izraelských osád na západnom brehu Jordánu a pri vedení vojny proti Libanonu.

Väčšina arabských krajín vrátane Bahrajnu nemá diplomatické vzťahy s Izraelom, s ktorým sú technicky vo vojne, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás však Peresa vyzdvihol za to, že pomohol uzavrieť "mier odvážnych" - spolu so zosnulým palestínskym vodcom Jásirom Arafatom a zavraždeným izraelským premiérom Jicchakom Rabinom.

Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes v sprievode svojej manželky Hillary pricestoval do Izraela, kde sa v piatok zúčastnia na jeho pohrebe.  Ihneď po prílete sa manželia Clintonovci presunuli do Jeruzalema, aby na nádvorí parlamentu, kde je vystavená truhla, spoločne s tisícmi Izraelčanov vzdali hold Peresovej pamiatke.

Ako pripomenula agentúra AP, Clinton bol prezidentom USA v čase, keď Peres v roku 1993 rokoval s Palestínčanmi o historicky prelomovej dočasnej mierovej zmluve. O rok neskôr sa Peres spoločne s vtedajším izraelským premiérom Jicchakom Rabinom a palestínskym vodcom Jásirom Arafatom stali nositeľmi Nobelovej ceny mieru.

Poctu Peresovi dnes pred parlament prišli vzdať už tisíce ľudí. Rakva tam bude vystavená až do večera. Samotný pohreb sa uskutoční v piatok.

Laureát Nobelovej ceny mieru Šimon Peres zomrel v stredu vo veku 93 rokov po tom, ako pred dvoma týždňami utrpel silnú mŕtvicu s krvácaním do mozgu. Pohreb sa uskutoční v piatok. Pochovajú ho na národnom cintoríne na Herzlovej hore v západnej časti Jeruzalema, v časti vyhradenej pre veľkých vodcov národa.

Účasť na pohrebe avizovali mnohí svetoví politici vrátane prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý v USA nariadil spustiť zástavy na pol žrde. Ako informoval izraelský spravodajský server Ynetnews, ide o šiesty prípad v dejinách USA, keď boli zástavy spustené ako prejav holdu zosnulému zahraničnému lídrovi.

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu stojí vedľa truhly s pozostatkami zosnulého bývalého izraelského prezidenta Šimona Peresa.
Foto: TASR/AP
 

Očakáva sa, že Obama na pohrebe prednesie rozlúčkový prejav, podobne ako aj Peresove tri deti: dcéra Cvia Waldenová a synovia Joni a Chemi Peresovci. Prehovorí aj predseda parlamentu Juli Edelstein.

Na pohrebe sa očakáva účasť 80 delegácií z rôznych krajín sveta. Medzi smútočnými hosťami bude aj americký minister zahraničných vecí John Kerry, kandidátka Demokratickej strany do volieb prezidenta USA Hillary Clintonová, bývalý britský premiér Tony Blair, princ Charles, britský minister zahraničných vecí Boris Johnson, prezidenti Francúzska a Nemecka Francois Hollande a Joachim Gauck, španielsky kráľ Filip VI., ako aj šéfovia ďalších štátov a vlád.

Zatiaľ nie je známe, či na Peresov pohreb prídu aj niektorí z politikov arabských krajín. Podľa Ynetnews - webovej stránky denníka Jediot achronot - je možná účasť palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího a jordánskeho kráľa Abdalláha.

Komentáre ( 0)