01. 10. 2016 15:54 | MAĎARSKO/ TASR

Maďarský politológ o referende: Počet hlasov odmietajúcich kvóty bude vysoký

Ak by Maďari v ľudovom hlasovaní odmietli kvóty, poskytlo by to Orbánovi mimoriadne silný mandát.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR

Počet hlasov odmietajúcich kvóty Európskej únie na prerozdelenie utečencov v nedeľňajšom referende bude vysoký, môže prekročiť až 80 percent, povedal dnes v rozhovore pre TASR maďarský politológ Zoltán Kiszelly.

"Ťažko dnes predpovedať, či referendum bude platné. Zvyčajne k urnám nikdy nejde okolo 30-40 percent voličov. Účasť bude závisieť od toho, v akom pomere prídu voliť ľavicoví a nerozhodní voliči," konštatoval.

Ak by bol podľa jeho slov plebiscit platný a úspešný, teda ak by Maďari v ľudovom hlasovaní odmietli kvóty, poskytlo by to Orbánovi mimoriadne silný mandát.

"Ale aj v prípade, ak nepríde k urnám niečo vyše 4,1 milióna voličov a referendum bude teda neplatné, počet hlasov odmietajúcich povinné prerozdeľovanie utečencov môže dosiahnuť dva, možno až tri milióny, čo by znamenalo, že by sa tak aktivizovalo množstvo ľudí aj mimo voličskej základne vládnucej strany Fidesz," zdôraznil Kiszelly, podľa ktorého to je snom každej strany, ako aj ďalším zmyslom tohto hlasovania.

Kiszelly podotkol, že vnútropolitická súvislosť otázky utečeneckých kvót totiž je práve v tom, že Fidesz našiel tému, ktorou dokázal osloviť aj voličov mimo svojich sympatizantov. Predchádzajúcou témou, ktorou Fidesz pred štyrmi rokmi úspešne mobilizoval masy, bolo zníženie režijných nákladov domácností.

"V prípade neúspechu sa zrejme opozícia v nadchádzajúcich týždňoch sústredí na právnu neplatnosť tohto aktu, pričom ale Fidesz bude zdôrazňovať politický aspekt hlasovania. Je možné, že päťdesiatpercentná podmienka platnosti plebiscitu sa nenaplní, ale očakáva sa, že hlasov odmietajúcich kvóty bude 80-85 percent, čo bude mať v každom prípade vážny ohlas a určite bude mať vplyv aj na európsku politiku," domnieva sa politológ.

Komentáre ( 0)