02. 10. 2016 06:57 , článok bol aktualizovaný 02. 10. 2016 19:29 | MAĎARSKO/TASR

Referendum o kvótach sa skončilo, nebude asi platné

Politológ Kiszelly, tvrdí, že ak by bol plebiscit platný a úspešný a Maďari by odmietli kvóty, poskytlo by to Orbánovi mimoriadne silný mandát.

Referendum v Maďarsku.
Referendum v Maďarsku. Foto: TASR/Ladislav Vallach

O 19.00 h sa zatvorili volebné miestnosti v 3177 maďarských obciach a mestách, čím sa skončilo dnešné referendum o povinnom prisťahovaní utečencov na základe kvót.

Plebiscit zrejme nebude platný kvôli nízkej účasti voličov. Vo večerných správach maďarské verejnoprávne médiá, ktoré sú pod kontrolou vlády, uviedli, že v Srbsku čakajú utečenci na "dobrú správu" o neplatnosti plebiscitu a že už zajtra chce "s pomocou Allaha" prísť do Maďarska zhruba 10.000 arabských migrantov.

Voliči hlasovali v 10.331 volebných okrskoch, ale aj na zahraničných zastupiteľstvách Maďarska; Maďari žijúci v zahraničí mohli voliť listom. Oficiálne výsledky budú podľa Národnej volebnej kancelárie (NVI) zverejnené vo štvrtok.

Maďarské referendum o utečeneckých kvótach sprevádzal dnes podvečer protest opozičnej ochranárskej strany Dialóg pre Maďarsko (PM). Rečníci na zhromaždení v Budapešti kritizovali maďarskú vládu za to, že udržiava ľudí v strachu a neštíti sa nijakých prostriedkov na presadenie svojich záujmov.

"Nízka účasť voličov v referende v priebehu dňa naznačila, že vláda premiéra Viktora Orbána stratila dôveru voličov, preto je potrebné už tento mesiac začať pripravovať predčasné voľby," povedala v prejave pred niekoľkými stovkami demonštrantov na Kossuthovom námestí spolupredsedníčka PM Tímea Szabóová.

Národná volebná komisia (NVK) pôvodne zhromaždenie označila za protiústavné a zakázala ho so zdôvodnením, že ide o volebné zhromaždenie. Strana sa ale odvolala na to, že polícia jej podujatie povolila.


Komentáre ( 0)