07. 10. 2016 19:58 | ŠVÉDSKO/ TV Markíza

Žena vynosila svojho syna v maternici, z ktorej prišla na svet aj ona

Znie vám to zvláštne? Je to totiž výsledok úspešnej transplantácie maternice.

Žena vynosila svojho syna v maternici, z ktorej prišla na svet aj ona
Žena vynosila svojho syna v maternici, z ktorej prišla na svet aj ona

Matka dala vlastnej dcére šancu byť matkou. Darovala jej kúsok svojho tela, bez ktorého by mladá žena deti nikdy nemohla mať. Zdravého chlapčeka tak s oboma ženami spája jedinečné puto.

"Svojho syna som vynosila v tej istej maternici, z ktorej som prišla na svet aj ja. Znie to ako science fiction, ale je to skutočnosť," hovorí Emelie Erikson, ktorej darovala maternicu vlastná matka.

Emelie mala len 15 rokov, keď zistila, že sa narodila bez maternice a teda, že nikdy nebude matkou. Jej handikep ju začal trápiť až v dospelosti. S riešením prišla jej vlastná matka.

"Dcére som povedala, že ja som už stará, mám 50 rokov, nechcem viac detí, a tak už nepotrebujem maternicu," hovorí Emeliina matka Marie. 

"Dostala som aspoň malú nádej, že budem môcť otehotnieť a tak som ju využila," dodala Emelie. 

Dcéra od matky orgán prijala. Zákrok viedol švédsky chirurg, ktorý ako jediný má na konte niekoľko úspešných transplantácií maternice. Manžel Emelie priznáva, že spočiatku v úspešný koniec operácie neveril.

"Priznám sa, že som si myslel, že je väčšia pravdepodobnosť, že vyhrám lotériu ako to, že sa jednak podarí zákrok a jednak že Emilie otehotnie," povedal jej manžel Daniel Chrysong.

Rok po úspešnej transplantácii bola Emilie pripravená otehotnieť. Umelým oplodnením sa to podarilo sa, a tak dnes je z nej hrdá matka malého Albina. "Je výnimočný, raz mu celý príbeh porozprávam," povedala Emelie.

Hoci vo Švédsku transplantáciu maternice úspešne podstúpilo najmenej 9 žien, ktorým sa narodili deti, tento príbeh je výnimočný. A to práve jedinečným putom medzi darkyňou a ženou, ktorá orgán prijala.

 

Komentáre ( 0)