08. 10. 2016 17:40 | PRAHA/TASR

V českých krajských voľbách zvíťazilo hnutie ANO, Babiš rozdrtil súperov

Českí voliči rozhodujú každé dva roky o tretine z 81 kresiel v Senáte. Mandát členov hornej komory Parlamentu ČR je šesťročný.

Líder politického hnutia ANO Andrej Babiš.
Líder politického hnutia ANO Andrej Babiš. Foto: Michal Svítok/TASR

Strana ANO českého ministra financií a podnikateľa Andreja Babiša jasne vedie vo voľbách do krajských zastupiteľstiev, ktoré sa dnes skončili v Českej republike. Po sčítaní viac než 80 percent okrskov víťazili jej kandidáti v deviatich z 13 krajov, v dvoch ďalších sú na prvom mieste sociálni demokrati z ČSSD, informovala Česká televízia (ČT).

Výsledky volieb, ktoré prebiehali v piatok a dnes a ktoré rozhodnú o tom, ako sa zmenia mocenské pomery v jednotlivých krajoch ČR, zrejme ovplyvní nízka účasť. Podľa informácií spravodajskej stanice ČT24 sa môže pohybovať len mierne nad 30 percentami. ČSSD premiéra Bohuslava Sobotku boli dosiaľ dominantnou politickou silou v regiónoch a v terajších voľbách obhajovali najväčší počet mandátov po tom, ako v roku 2012 zvíťazili v celkovo deviatich krajoch.

V posledných voľbách boli druhou najúspešnejšou stranou s dvoma krajskými víťazstvami komunisti. Podobný obraz sa črtá aj vo voľbách tretiny členov Senátu, ktorých prvé kolo sa konalo súbežne s krajskými voľbami. Do druhého kola postúpili po sčítaní 80 percent hlasov politici z ANO v 16 obvodoch, zhodne deväť zástupcov budú mať v druhom kole ČSSD i KDÚ-ČSL, v štyroch obvodoch hnutie Starostovia a nezávislí, v troch ODS a TOP 09 a v jednom komunisti.

Českí voliči rozhodujú každé dva roky o tretine z 81 kresiel v Senáte. Mandát členov hornej komory Parlamentu ČR je šesťročný. Doposiaľ mali najviac senátorov, 33, sociálni demokrati a Sobotka sa vyjadril, že za úspech by považoval, keby si ČSSD udržala najsilnejší klub v Senáte. ANO má zatiaľ štyroch senátorov.

Komentáre ( 0)