14. 10. 2016 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Smutná výpoveď starostu Aleppa: Zažívame tu holokaust každý deň

Mesto je už 4 roky rozdelené na dve časti. Z bombardovania civilistov sa vzájomne obviňujú obe bojujúce strany.

Z významného obchodného centra a dopravného uzla sú už iba ruiny.
Z významného obchodného centra a dopravného uzla sú už iba ruiny. Foto: TV Markíza

Toto je hromadné vyvražďovanie Sýrčanov, naše mesto je každý deň úplne v plameňoch. Takto reagoval na eskaláciu vojnového konfliktu starosta mesta Aleppo. Aj počas dnešného dňa zasiahli ťažké rakety sýrskych civilistov. Zasiahli a zabili aj niekoľko detí, ktoré boli na ceste do školy.

Takto momentálne vyzerá najľudnatejšie mesto v Sýrii. Niekdajšie významné obchodné a dopravné centrum je v troskách. Napätie vo východnom Aleppe rastie od stroskotania prímeria. Za necelé 4 týždne tam zomrelo najmenej 358 civilistov.

„Zasiahli nás tri ťažké rakety. Zasiahli nás tak na 3 až 4 metre, iba oblasti s civilistami."

Mesto je už 4 roky rozdelené na dve časti. Východ ovládajú povstalci a západ mesta sýrska armáda. Terčom náletov sú pritom často aj nemocnice a obývané oblasti. Z bombardovania civilistov sa vzájomne obviňujú obe bojujúce strany.

 

„Zažívame tu v Aleppe holokaust každý deň. Aleppo horí každý deň v plameňoch."

OSN žiada, aby situáciu v krajine vyšetroval Medzinárodný trestný súd. Za 5 rokov trvajúcej vojny tam dochádza k vojnovým zločinom. Politickému riešeniu sýrskej krízy bránia nezhody a spory zahraničných spojencov.

„Zahraničie je súčasťou toho, čo sa tu deje. Zabíjania detí, bombardovania a vojnových zločinov. Žiadne konkrétne kroky však nepodstupujú, iba sa prizerajú. Preto sú zodpovední za zločiny páchané v Aleppe."

„Naši priatelia, americkí, francúzski aj britskí spojenci stále hovoria o slobode a demokracii. Ale nič neurobili. Len sa prizerajú ako nás zabíjajú."

Mierové rokovania o Sýrii doteraz vždy stroskotali. Spojené štáty vypovedali po intenzívnom bombardovaní Aleppa s Ruskom spoluprácu. Cez víkend sa síce diplomati plánujú zísť vo Švajčiarsku, no spoločné rokovania v pláne nemajú. Sýrčania sa tak naďalej bezmocne prizerajú mocenskému boju o vplyv v ich krajine.

Komentáre ( 0)