17. 10. 2016 06:20 , článok bol aktualizovaný 17. 10. 2016 15:14 | BAGDAD/TASR, rt.com

Sledujte NAŽIVO bitku o Mósul. Je to posledná bašta Islamského štátu v Iraku!

"Okamih veľkého víťazstva je blízko," oznámil iracký premiér Hajdar Abádí.

Začala sa bitka o Mósul.
Začala sa bitka o Mósul. Foto: TASR
Iracká armáda.
Bitka o Mósul.
Bitka o Mósul.

Dlho očakávaná ofenzíva zameraná na opätovné dobytie irackého mesta Mósul z rúk džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) sa začala, oznámil v noci na dnes v štátnej televízii iracký premiér Hajdar Abádí.

"Nadišla tá hodina a okamih veľkého víťazstva je blízko," vyhlásil Abádí, obklopený poprednými veliteľmi ozbrojených síl. "Oznamujem dnes začiatok operácie na oslobodenie provincie Ninive," citovala ho agentúra Reuters. Mósul je hlavným mestom uvedenej provincie.

Bitka o Mósul, druhé najväčšie iracké mesto ležiace na severe krajiny, bude podľa očakávaní trvať niekoľko týždňov, ak nie mesiacov. Sám Abádí pre televíziu CNN v septembri povedal, že armáda sa pripravuje "bojovať mnohé mesiace".

Mósul je posledným mestským centrom, ktoré je stále pod kontrolou IS v Iraku po sérii vojenských operácií proti džihádistom, ktorí sa v roku 2014 rýchlo zmocnili veľkej časti územia krajiny. Bol tiež najväčším mestom v tzv. kalifáte, ktorý IS vtedy vyhlásil na obsadených územiach Iraku a Sýrie. Pred obsadením džihádistami mal Mósul viac ako dva milióny obyvateľov, odhaduje sa, že v súčasnosti v ňom zostáva asi milión ľudí.

Zábery z bitky o Mósul vysiela naživo televízia Al Jazeera

15.10 - Vo vážnom nebezpečenstve sa nachádza približne 1,2 milióna Iračanov. NRC upozornila, že v existujúcich utečeneckých táboroch v danej oblasti je k dispozícii miesto len pre niečo vyše 60-tisíc ľudí. V prvých dňoch ofenzívy sa ale očakáva únik vyše 200-tisíc civilistov.

Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov je pravdepodobné, že z druhého najväčšieho irackého mesta utečie až 700-tisíc civilistov.

11.00 - Kurdské polovojenské jednotky péšmarga oslobodili sedem dedín v blízkosti severoirackého mesta Mósul, kde sa dnes začala ofenzíva irackých vládnych síl zameraná na znovudobytie mesta z rúk džihádistickej organizácie Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra DPA.  Kurdskí bojovníci dediny dobyli po tom, ako na ne zaútočili z troch strán.

Podľa hovorcu oddielov péšmarga brigádneho generála Halgurda Hikmata išlo o obce kurdské, arabské a kresťanské. Kurdskí bojovníci obsadili tiež hlavné cesty pri meste Hamdáníja a postúpili približne päť kilometrov v smere na kresťanské mesto Bartella, ležiace približne 21 kilometrov východne od Mósulu.

10.30 - Jednotky džihádistickej organizácie Islamský štát majú v irackom meste Mósul k dispozícii aj ozbrojencov, ktorí sa tam stiahli z iných kurdských miest. Pre kurdskú tlačovú agentúru Rudaw tento predpoklad vyslovil veliteľ kurdských polovojenských jednotiek péšmarga Džamál Iminiki. Podľa jeho slov sa do Mósulu zrejme stiahli aj islamisti z miest Ramádí, Tikrít a Bajdží, ktoré sú už pod kontrolou irackých vládnych síl.

Prípravy na ofenzívu v Mósule iracká armáda a jej spojenci spustili už pred istým časom. Spojenými štátmi vedená vojenská koalícia a iracké sily pritom útočia na ciele IS letecky už viac ako rok. V operačnom centre vytvorenom na koordináciu ofenzívy pôsobia desiatky amerických a britských poradcov, uviedla CNN.

Na ofenzíve sa má podieľať 30.000 príslušníkov rôznych ozbrojených síl, prevažne z irackej armády a kurdských jednotiek péšmarga. Pozemné operácie by mali viesť iracké sily za podpory spojeneckých náletov a poradcov.

"Sme hrdí na to, že stojíme pri vás v tejto historickej operácii," napísal vyslanec USA pre koalíciu bojujúci proti IS Brett McGurk na Twitteri po oznámení o začiatku ofenzívy. Podľa odhadov OSN by boje o Mósul mohli z domovov vyhnať viac ako milión ľudí, čo zhorší humanitárnu situáciu v Iraku. Pre utečencov už zriaďujú tábory.

Pred plánovanou operáciou iracké vzdušné sily v nedeľu ráno zhodili nad Mósulom "desaťtisíce" letákov, v ktorých armáda civilné obyvateľstvo upozornila na blížiacu sa ofenzívu a ktoré obsahovali aj bezpečnostné pokyny. "Je čas na víťazstvo," písalo sa v nich. Na strane IS sa objavili správy o rozrastajúcej sa sieti tunelov vedúcich von z mesta. Teroristická skupina tiež umožnila zraneným bojovníkom odchod z Mósulu a prepustila väzňov odsúdených za menej závažné činy. Militanti okrem toho podnikali opatrenia zamerané na zníženie účinnosti leteckých útokov.

Americkí armádni predstavitelia odhadujú, že v Mósule sa nachádza 3500 až 5000 bojovníkov IS. Stúpenci skupiny tvrdia, že ich je okolo 7000. Okolo Mósulu v posledných dňoch vypukli opakovane zrážky a v nedeľu sa objavilo viacero známok, že ofenzíva je blízko. Išlo napríklad o nálet na jeden z hlavných mostov v meste.

Komentáre ( 0)