27. 10. 2016 15:43 | BAGDAD/TASR

Od začiatku bitky o Mósul prišlo o život do 900 džihádistov

Mósul je v rukách islamistov od leta roku 2014, keď sa im podarilo zmocniť veľkých častí územia.

Vojak irackých špeciálnych síl zatýka podozrivého militanta.
Vojak irackých špeciálnych síl zatýka podozrivého militanta. Foto: TASR/AP

Iracké milície obsadili dnes jeden z kľúčových štábov džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) v západnej časti Mósulu a vztýčili nad ním irackú vlajku. Informovala o tom dnes iracká televízia Sumaríja.

Ako spresnili vojenské zdroje, tento veliteľský štáb IS patril k najväčším v Mósule. Jeho dobytie má veľký strategický význam. Veľká väčšina islamistov sa z neho stiahla už pred dvoma týždňami, hneď na začiatku operácie irackej armády a jej spojencov zameranej na oslobodenie Mósulu od IS. Od 17. októbra, keď iracká armáda so spojencami začala operáciu na oslobodenie Mósulu, prišlo podľa odhadov o život od 800 do 900 džihádistov, uviedol dnes americký generál Joseph Votel, náčelník centrálneho velenia armády USA (CENTCOM).

Mósul je v rukách islamistov od leta roku 2014, keď sa im podarilo zmocniť veľkých častí územia na severe a západe Iraku. Od vlani však IS utrpel sériu porážok a prišiel o kontrolu nad veľkou časťou dobytého územia, takže Mósul je jeho poslednou veľkou baštou v Iraku.
Na pozície IS útočí viac ako 25.000 ozbrojencov z radov irackej armády, polovojenských kurdských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek a štátom schválených šiitských milícií.

Ich spoločnú ofenzívu podporuje náletmi koalícia vedená Spojenými štátmi.
Predpokladá sa, že bitka o Mósul môže trvať celé týždne, dokonca aj mesiace. V Mósule sa podľa odhadov stále nachádza viac ako milión ľudí.

Komentáre ( 0)