08. 11. 2016 12:50 , článok bol aktualizovaný 09. 11. 2016 20:42 | WASHINGTON/ROCK, mm, TASR

Priebeh amerických volieb: Tu sú najdôležitejšie momenty

Novým americkým prezidentom sa stal Donald Trump.

Donald Trump sa stal 45. prezidentom Spojených štátov.
Donald Trump sa stal 45. prezidentom Spojených štátov. Foto: Profimedia.sk
Donal Trump a Hillary Clintonová si na úvod jednej z predvolebných debát podali ruky.
Žena má na sebe oblečené novahavice vo farbách americkej vlajky.
Prípravy na ceremoniál v Bielom dome.

  ..

 ONLINE

19.30 - S Michalom Kovačičom sme sa spojili naživo aj dnes večer (v USA na obed), aby zhodnotil, ako Amerika reaguje na novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

 

19.27 - Výsledky prezidentských volieb v USA vracajú svet do reality. Počas návštevy Londýna to dnes uviedol predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorého citovala agentúra MTI.

Orbán maďarským novinárom v Londýne povedal, že svetu vždy prospelo, keď sa mu "podarilo vymaniť zo zajatia práve vládnucich ideologických smerov a keď sa dokázal vrátiť do reality".

"Podľa môjho názoru teraz došlo práve k tomu. Napĺňa to nádejou aj zvyšok západného sveta, že sa môže dostať zo zajatia spôsobu uvažovania a rétoriky ideológií a politickej korektnosti vzdialenej od reality," dodal maďarský premiér.

19.10 - Obama prisľúbil pokojné odovzdanie moci do rúk nového prezidenta 

"Telefonoval som s novozvoleným prezidentom okolo tretej ráno, pozval som ho do Bieleho domu a zablahoželal som mu," povedal Obama v prvom povolebnom prejave po ohlásení takmer konečných výsledkov prezidentských volieb v USA.

Počas prejavu v Bielom domu tiež zaželal Trumpovi veľa úspechov pri "zjednocovaní a vedení krajiny".

Obama v prvom rade sľúbil hladké odovzdanie moci a to aj napriek tomu, že medzi ním a Trumpom existujú "výrazné odlišnosti". "Spomeňme si na situáciu pred ôsmimi rokmi," pripomenul Obama obdobie, keď preberal moc od republikána Georgea W. Busha, s ktorým mal taktiež názorové rozdiely. "Jeho (Bushov) tím pracoval perfektne a zaistili sme hladké odovzdanie moci," pokračoval Obama.

"Pokojné odovzdanie moci je to, na čom je naša demokracia postavená a to ukážeme celému svetu," zdôraznil Obama s tým, že svoj tím inštruoval, aby nasledoval model nastavený pred ôsmimi rokmi.

"Na ministerku Hillary Clintonovú som hrdý," povedal Obama na margo porazenej kandidátky Demokratickej strany, ku ktorej podľa neho stále vzhliada mnoho Američanov.

"V prvom rade sme všetci Američania, v prvom rade sme všetci vlastenci a všetci chceme to najlepšie pre našu krajinu," povedal Obama v prejave v Ružovej záhrade Bieleho domu.

18.53 - Euro po Trumpovom víťazstve posilnilo len krátkodobo 

Reakcia devízového trhu na prekvapivé víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách bola prudká, ale len krátkodobá. Informovala o tom agentúra DPA.

Kurz spoločnej európskej meny voči doláru najprv prudko vzrástol, v priebehu obchodovania však zmazal svoje zisky a dostal sa do mínusu. Skoro ráno vyskočil kurz eura až na 1,1300 USD/EUR. Neskoro popoludní sa však euro predávalo už len po 1,0933 USD. Európska centrálna banka (ECB) stanovila dnes napoludnie referenčný kurz na 1,1022 (v utorok: 1,1038) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,9073 (0,9060) eura.

Pred voľbami v USA devízoví experti tvrdili, že v prípade Trumpovho víťazstva sa americký dolár dostane pod tlak. V skutočnosti však americká mena oslabila len ráno a potom jej kurz voči väčšine mien vzrástol.

18:36 - Pan Ki-mun vyzval Trumpa na spoluprácu pri riešení problémov sveta 

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun gratuloval dnes novozvolenému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi s tým, že svetová organizácia od jeho vlády očakáva posilňovanie medzinárodnej spolupráce zameranej na riešenie výziev dneška, ako je klimatická zmena.

"Po tvrdej a často rozdeľujúcej kampani stojí za to pripomenúť si a zdôrazniť, že jednota v rozmanitosti Spojených štátov je jednou zo silných stránok tejto krajiny. Vyzývam všetkých Američanov, aby tomuto duchu zostali verní," citovala Pan Ki-muna agentúra Jonhap.

18.24 - K výsledkom volieb sa vyjadril aj úradujúci prezident Barack Obama: "Všetci teraz fandíme Trumpovi, aby sa mu podarilo zjednotiť a viesť našu krajinu

18.10 - Clintonová: Mrzí ma, že sme tieto voľby nevyhrali

Mrzí ma, že sme tieto voľby nevyhrali. Vyhlásila to dnes kandidátka Demokratickej strany na úrad amerického prezidenta Hillary Clintonová vo svojom prvom prejave po oznámení takmer konečných výsledkov volieb.

Národ "je omnoho hlbšie rozdelený, než sme sa domnievali," povedala Clintonová svojim priaznivcom v New Yorku. Zároveň priznala svoju porážku a svojich podporovateľov vyzvala, aby rešpektovali výsledky volieb.

"Donald Trump bude náš prezident. Mali by sme ho prijať s otvorenou mysľou a dať mu šancu viesť," uviedla Clintonová podľa agentúry DPA.

Clintonovej príchod na pódium sprevádzal dlhý potlesk. Nadšenie a podporné ovácie sprevádzali aj celý jej príhovor. Spolu s Clintonovou prišiel na pódium aj jej manžel bývalý prezident Bill Clinton.

Zúčastniť sa tejto prezidentskej kampane bolo podľa nej tou najväčšou poctou v jej živote. Výsledky volieb označila za "bolestivé", snaha zvíťaziť však nebola len jej osobnou ambíciou, ale snahou "krajiny, ktorú milujeme".

Americká demokracia je závislá na "pokojnom odovzdaní moci", zdôraznila Clintonová v prejave, ktorý citovala agentúra AP.

17.59 - Environmentalisti a klimatológovia sú znepokojení zvolením Donalda Trumpa

Ten totiž označil globálne otepľovanie za "falošný poplach". Trumpovo víťazstvo vyvolalo pochybnosti o tom, či Spojené štáty opäť neodstúpia od medzinárodnej klimatickej dohody. Mnohí tvrdia, že teraz musí byť zvyšok sveta lídrom úsilia o zníženie emisií skleníkových plynov. Ďalší zasa dúfajú, že Trump zmení svoj postoj ku zmene klímyckým zmenám a bude rešpektovať záväzky USA vyplývajúce z vlaňajšej historickej Parížskej dohody.

17.42 - Hillary Clintonová vystúpila pred podporovateľmi, aby priznala porážku

Urobila tak až s viac ako dvojhodinovým omeškaním. Pôvodne avizovala, že vystúpi 15.30 h SEČ, následne to zmenila na 16.30 h, no na pódium sa postavila až krátko pred 17.45 h.

17.30 - Kuba po voľbách v USA ohlásila konanie celoštátnych vojenských manévrov

Uskutočnia sa v dňoch 16.-20. novembra a zamerané budú na prípravu na konfrontáciu so sériou "nepriateľských akcií". Informovala o tom agentúra AP. Kubánska vláda svoje rozhodnutie oznámila verejnosti prostredníctvom najväčšieho denníka Granma, ktorý ho vytlačil červeným písmom.

Kabinet začiatok tohto cvičenia priamo nespojil s úspechom Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA, poznamenala AP, avšak oznámenie o manévroch a taktických cvičeniach po celej krajine prišlo takmer súčasne s Trumpovým prekvapivým víťazstvom.

16.50 - Expremiér Gyurcsány zablahoželal Trumpovi a vyhlásil, že nie je dôvod na paniku 

Nie je dôvod na paniku, Spojené štáty sú aj dnes domovom slobody a demokracie a v záujme celého sveta je, aby to tak aj zostalo. V reakcii na americké prezidentské voľby to na Facebooku uviedol predseda maďarskej opozičnej Demokratickej koalície (DK) a bývalý premiér Ferenc Gyurcsány.

"Maďarsko aj naďalej považuje USA za jedného zo svojich najdôležitejších spojencov," zdôraznil Gyurcsány. Vyjadril pritom presvedčenie, že tak ako napätý vzťah Baracka Obamu s Viktorom Orbánom v zásade neoslaboval maďarskú vládu, ale ani neposilňoval opozíciu, tak tomu zostane aj za vlády Donalda Trumpa.

15:23 - Výsledky volieb vo viacerých štátoch ešte nie sú známe. Stále sa nevie, ako hlasovali v troch štátov - New Hampshire, Minnesoty a Michiganu.

14:49 - Hoci Trump nie raz hovoril o budovaní múru na mexickej hranice, prezident Enrique Peña Nieto sa vyjadril, že Mexiko a Spojené štáty sú "priatelia" a budú spolupracovať.

14:34 - Aj napriek tomu, že prezidentom sa stal Donald Trump, vyzerá to tak, že viac ľudí napokon mohlo hlasovať pre Hillary Clintonovú. Vyplýva to zatiaľ z priebežných výsledkov. Zo spočítaných 92 % hlasovacích lístkov odovzdalo 59 168 466 ľudí hlas demokratickej kandidátke. Novozvolený prezident však dostal o cca 135-tisíc hlasov menej. Nebolo by to prvýkrát v histórii, kedy by kandidát s väčším počtov hlasov od ľudí voľby prehral. Dôvodom je americký volebný systém.

14:25 - "Putin: Moskva je pripravená pokúsiť sa obnoviť dobré vzťahy so Spojenými štátmi."

14:17 - Hillary Clintonová sa prvýkrát vyjadrí k výsledkom volieb o 10.30 h (nášho času o 16.30 h).

14:07 - Bývalý český prezident Václav Klaus okomentoval Trumpove víťazstvo: "Americké prezidentské voľby vyhrali normálni, obyčajní, zdravý rozum používajúci ľudia." Píše iDnes.cz.

13:44 - Charlie Hebdo dal na obálku nového čísla karikatúru Baracka Obamu, ako uteká pred dvoma policajtmi. Kresbu dopĺňa text "Znova občan ako iní".

13:17 - "Voľby v USA sú začiatkom obdobia neistoty," povedal pri francúzsky prezident Francois Hollande. Potom len odmerane dodal: "Gratulujem mu, ako je to medzi dvomdemokratickými zvolenými hlavami štátu obvyklé".

13:11 - Na Kube majú obavy z obnovy nepriateľstva s USA.

12:55 - "Nie je to náš prezident," rozkrikuje sa stovka protestujúcich v Oaklande a Kalifornii.

12:40 - Prvý tweet Donalda Trumpa ako prezidenta: "Aký nádherný a dôležitý večer! Na zabudnutého muža a zabudnutú ženu už nikdy nezabudnú. Ideme do toho spolu ako nikdy pred tým."

12:36 - Britská premiérka blahoželala Trumpovi a teší sa na spoluprácu s ním . "Británia a Spojené štáty zostanú silnými a blízkymi partnermi v obchode, bezpečnosti a obrane," vyjadrila sa Theresa Mayová.

12:27 - Juncker a Tusk pozvali Trumpa do Európy na summit EÚ-USA. Obaja pripomenuli, že strategické partnerstvo medzi EÚ a Spojenými štátmi má "svoje korene v našich spoločných hodnotách slobody, ľudských práv, demokracie a viery v trhovú ekonomiku".

12:12 - Trumpovi zagratulovala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Podľa iDnes.cz uviedla, že so žiadnou inou krajinou nemajú taký vzťah ako s USA. Ponúkla mu blízku spoluprácu.

12:06 - Novému prezidentovi Spojených štátov amerických poprial všetko najlepšie aj Vatikán . Podľa štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina rešpektujú vyjadrenie amerického ľudu.

11:55 - Maďarský premiér Viktor Orbán sa vyjadril , že víťazstvo Trumpa je skvelá správa a dokazuje to, že demokracia stále žije.

11:50 - Sledujte naživo Mimoriadnu reláciu k prezidentským voľbám.

11:49 - Poradca Abbása: Blízkovýchodná politika USA sa zrejme za Trumpa nezmení.

11:11 - Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zaríf prehlásil, že Trump by mal dodržiavať dohodu o iránskom jadrovom programe. Píše iDnes.cz.

11:24 -  Výsledky amerických prezidentských volieb potvrdili, že svet aj Slovensko sú "úplne iné, ako ich popisujú médiá". V reakcii na víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách to dnes vyhlásil premiér Robert Fico.

11:19 - Maďarský analytik Norbert Merkovity: " Clintonová prehrala, lebo bola príliš pohodlná ." Podľa neho nebrala dostatočne vážne vrstvy obyvateľstva s nižším vzdelaním, tzv. "modré goliere".

11:12 - Barack Obama sa spojil s novozvoleným prezidentom Donaldom Trumpom , informuje CNN. Šéfka Trumpovej predvolebnej kampane Kellyanne Conway sa vyjadrila, že absolvovali rozhovor. Stretnú sa zajtra v Bielom dome.

11:00 - Vedúca pozícia Washingtonu je pri súčasných bezpečnostných hrozbách kľúčová, odkázal dnes Donaldovi Trumpovi generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.   "Silné NATO je dobré pre USA aj Európu," vyhlásil Stoltenberg pri gratulácii Trumpovi.

10:45 - Empire state building sa rozsvietil na počesť nového prezidenta

10:36 - Rasové rozpory medzi americkými voličmi boli počas hlasovania o tom, kto sa stane 45. prezidentom USA, viac než zrejmé.   Republikánsky kandidát Donald Trump, ktorý sa stal víťazom volieb, podľa prieskumov získal hlasy prevažne bielych voličov a tri zo štyroch hlasovacích lístkov v prospech demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej boli odovzdané   nebelošskými voličmi.

10:23 - Predsedovia Európskej rady a Európskej komisie Donald Tusk a Jean Claude Juncker pozvali nového amerického prezidenta Trumpa na summit EU a USA. Podľa nich by sa mal usporiadať čo nejskôr.

10:19 - Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal dnes Donaldovi Trumpovi k víťazstvu v amerických prezidentských voľbách. Putin vyjadril nádej, že sa vzťahov medzi oboma veľmocami zlepšia.

09:43 - Donald Trump po vyhlásení za víťaza utorkových amerických prezidentských volieb vyhlásil, že "je načase zomknúť sa", a prisľúbil, že bude prezidentom "pre všetkých Američanov".

Trump zablahoželal Clintonovej, ako i jej rodine k "veľmi, veľmi usilovne vedenej kampani". Dodal, že Američania jej "dlžia veľkú vďaku" za jej službu.

09:40 - Kandidátka Demokratickej strany na post prezidenta USA Hillary Clintonová zatelefonovala svojmu republikánskemu súperovi Donaldovi Trumpovi, pričom priznala porážku v utorkových prezidentských voľbách.

09:35 - Aká bude Trumpova Amerika? Viac v reportáži:

 

09:34 - Čína bude spolupracovať s novým americkým prezidentom, aby bol zabezpečený stabilný a spoľahlivý rozvoj bilaterálnych vzťahov, uviedla čínska diplomacia.

08:51 - Príhovor nového prezidenta

 

08:07 - Šéf kampane John Podesta oznámil v Javitsovom Centre v New Yorku, kde mala Hillary Clintonová hlavný stan, že z volieb neodstúpi a dnes ani nebude hovoriť. „Stále počítame hlasy a mnoho štátov ešte bude vyhlásených, to je všetko čo dnes povieme,“ dodal.

07:54 - Trump zvíťazil aj v Pennsylvánii, už mu cestu do Bieleho domu asi nič neprekazí.

07:32 - Pred Bielym domom už protestujú proti pravdepodobne budúcemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Na mieste natáčal náš reportér.

 

06:58 - Americká Republikánska strana si udrží väčšinu v Snemovni reprezentantov - dolnej komore amerického Kongresu.

06:36 - Po ohlásení možného víťazstva Donalda Trumpa začal dolár okamžite klesať

06:29 - Trump má zatiaľ jednoznačne navrch, ak chce Hillary Clintonová uspieť, musela by vyhrať v štátoch Minnesota, Pennsylvania a Michigan.

06:17 - Marketingoví odborníci Simona Bubánová a Michal Novota takto zhodnotili prezidentskú kampaň

 

06:11 - V utorkových prezidentských voľbách v americkom štáte Georgia zvíťazil republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump. Vyplýva to z exit pollov, ktoré dnes zverejnila televízia CNN.

Trump tak doposiaľ zvíťazil v 23 štátoch (Kentucky, Indiana, Západná Virgínia, Mississippi, Tennessee, Oklahoma, Južná Karolína, Alabama, Wyoming, Južná Dakota, Severná Dakota, Nebraska, Kansas, Texas, Arkansas, Louisiana, Montana, Missouri, Ohio, Idaho, Severná Karolína, Florida, Georgia), pričom získal 232 hlasov voliteľov.

06:03 - Priaznivci Hillary Clintonovej už smútia

05:43 - Svet bude iný - takto to vidia analytici

 

05:22 - Reportáž reportéra Michala Kovačiča priamo z USA

 

04:57 - Trump vyhral v Severnej Karolíne, ktorá bola považovaná za jeden z nerozhodnutých štátov. Podľa AP a Washington Post vyhral aj tesný boj o Floridu.

04:14 - Vo väčšine štátov prebieha sčítavanie hlasov. Doterajší priebeh volieb sa nesie v duchu nečakaného úspechu Donalda Trumpa, dokonca bodoval aj v tradične demokratických štátoch.

03:50 - Americká Republikánska strana si pravdepodobne udrží väčšinu v Snemovni reprezentantov - dolnej komore amerického Kongresu. Vyplýva to z odhadov výsledkov utorkových volieb do tohto 435-členného zákonodarného zboru, napísala dnes agentúra DPA.

Okrem hlasovania v prezidentských voľbách dnes Američania hlasujú aj o novom zložení Snemovne reprezentantov (435 poslancov), o 34 členoch Senátu, o 12 guvernéroch, ale aj o poslancoch miestnych samospráv, starostoch, sudcoch či šerifoch. Demokrati sa nádejajú, že v týchto voľbách získajú väčšinu v Senáte. Tá zatiaľ patrí republikánom.

Zároveň sa konajú aj miestne referendá o vyše 150 otázkach. Pozoruhodné sú spomedzi nich napríklad plebiscity o dani za sladené nápoje, ktoré sa konajú v štyroch mestách, z toho tri sú v štáte Kalifornia (San Francisco, Oakland a Albany), a o tzv. uhlíkovej dani v štáte Washington.

03:40 - Za svojho otca hlasovala aj Ivanka Trumpová, nazvala to surreálnym momentom

03:24 - „Tento tím môže byť hrdý na toľko vecí. Nech sa dnes večer stane čokoľvek, ďakujem vám za všetko,“ poďakovala sa na Twitteri Hillary Clintonová.

03:20 - Začína to byť poriadna dráma.

03:08 - Trump zatiaľ víťazí v trinástich štátoch, Clintonová v deviatich.

03:01 - Veľmi tesné priebežné výsledky na Floride pripomínajú hlasovanie z roku 2000, keď o Biely dom bojoval Geroge W. Bush a Al Gore. Kvôli minimálnym rozdielom boli výsledky oznámené až päť týždňov po voľbách.

02:33 - Rozdiel je minimálny

02:21 - V utorkových prezidentských voľbách v amerických štátoch Illinois, Massachusetts, Rhode Island, New Jersey, Maryland a Delaware a v hlavnom meste Washington zvíťazila demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová. Vyplýva to z exit pollov, ktoré dnes zverejnila televízia CNN.

Clintonová doposiaľ zvíťazila v siedmich štátoch a Washingtone, pričom získala 68 hlasov voliteľov. Už predtým zvíťazila v štáte Vermont. Jej republikánsky protikandidát Donald Trump zvíťazil v šiestich štátoch a získal 48 hlasov voliteľov. Na získanie prezidentského úradu je potrebných 270 hlasov voliteľov.

02:17 - Republikán Trump vyhral podľa CNN v štátoch Tennessee, Oklahoma a Mississippi

02:03 - Clintonová vedie aj v ďalšom kľúčovom štáte - Ohiu.

01:53 - Hlasovanie sa už oficiálne skončilo v Indiane, Kentucky, Západnej   Virginii a Vermonte, tiež v Georgii, Južnej Karolíne, Severnej Karolíne, Ohiu a v časti Floridy. Výsledky sú zatiaľ veľmi tesné a nie je možné určiť víťaza.

01:32 - Situácia na Floride sa pomaly mení v prospech Clintonovej

01:00 - Zatvárajú sa volebné miestnosti v Južnej Karolíne, Vermonte, Virginii a Floride - tá je s 29 voličmi kľúčová. Čakáme na výsledky!

00:53 - Podľa Washington post už udalosti posledných dní nemali na voľby veľký vplyv, väčšina ľudí sa rozhodla už v lete.

00:29 - Trump po zahájení sčítavania hlasov vedie tiež v Indiane. Prvé miesto drží so ziskom 71 percent hlasov. Výsledky však budú mať váhu až po spočítaní väčšiny okrskov.

00:24 - Prekvapujúce správy z nerozhodných štátov (swing states) Kentucky a New Hempshire, Trump podľa prvých odhadov výrazne vedie.

Kentucky: Trump 78,5 percent, Clintonová 18,6 percent

New Hampshire: Trump 52,5 percent, Clintonová 41,0 percent

00:18 - V Spojených štátoch vrcholia voľby prezidenta. Po polnoci nášho času sa začali uzatvárať prvé volebné miestnosti. Nasledovať bude postupné zverejňovanie výsledkov. Už za krátko by mali zámorské médiá zverejňovať prvé odhady na základe prieskumov priamo vo volebných miestnostiach.

23:42 - Pred budovami, kde kandidáti trávia volebnú noc, bezpečnostné zložky urobili hradbu z nákladných vozidiel. Tie sú naložené pieskom a majú slúžiť pred samovražednými atentátnikmi.

23:21 - Hillary Clinton už opustila svoj dom a smeruje do New Yorku, kde bude až do vyhlásenia výsledkov.

22:49 - Najnovší prieskum televízie CNN, ktorý robili priamo medzi voličmi, má Hillary Clintonová náskok štyri percentá pred Donaldom Trumpom.

22:20 - Nevadská sudkyňa zamietla dnes žiadosť volebného tímu republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa, ktorý požadoval zaistenie hlasov odovzdaných v niekoľkých volebných miestnostiach v metropolitnej oblasti Las Vegas. Informovala o tom televízia CNN.

Sťažnosť, predložená dnes príslušnému nevadskému súdu, sa týkala hlasovania v predstihu, ktoré sa v okrese Clark County v Nevade konalo ešte minulý piatok.

Trumpov tím namietal voči tomu, že tamojšie štyri volebné miestnosti zostali v piatok otvorené dlhšie než mali. Žiadal preto súd o vydanie okamžitého predbežného opatrenia, ktoré by zaistilo zachovanie a izolovanie hlasov odovzdaných v týchto miestnostiach prostredníctvom hlasovacích terminálov, ako aj zachovanie súvisiacej volebnej dokumentácie.

22:16 - Spoločnosť VoteCastr spresnila svoje odhady, ktoré v reálnom čase porovnávajú účasť voličov s predvolebnými prieskumami. Hillary Clintonová podľa nich vedie vo väčšine nerozhodnutých štátov, Donald Trump len v jednom, presnejšie v Iowe. 

21:49 - Ak sa americkým prezidentom stane republikán Donald Trump, bude sa musieť v oblasti zahraničnej politiky spoliehať výlučne na svojich poradcov, keďže sám v nej nemá žiadne skúsenosti. Na brífingu ministerstva zahraničných vecí v New Yorku to dnes povedala politologička z Barnard College špecializujúca sa na Rusko Kimberly Martenová.

Zároveň je otázne, kto bude v Trumpovom zbore poradcov pre zahraničnú politiku, keďže experti z hlavného prúdu preňho nechcú pracovať a niektorí jeho súčasní spolupracovníci čelia vyšetrovaniu pre podozrenie z kontaktov s Ruskom, tvrdí Martenová.

21:29 - Volebný tím republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa napadol dnes údajné nezrovnalosti, ku ktorým malo dôjsť počas prezidentských volieb v metropolitnej oblasti Las Vegas v štáte Nevada. Podľa agentúry AP ide zrejme o prvú žalobu týkajúcu sa prebiehajúcich prezidentských volieb.

Sťažnosť predložená príslušnému nevadskému súdu sa týka hlasovania v predstihu, ktoré sa v metropolitnej oblasti Las Vegas konalo ešte minulý piatok.

Trumpova kampaň namieta voči tomu, že tamojšie štyri volebné miestnosti zostali otvorené dlhšie než mali. Žiada preto súd o zaistenie príslušnej volebnej dokumentácie a hlasovacích lístkov. 

Predĺženie času hlasovania bolo oficiálne zdôvodnené tým, že pred volebnými miestnosťami, ktoré sa nachádzali na mexickom trhu a v troch nákupných centrách, čakali ešte vo večerných hodinách rady voličov.

21:11 - Spojené štáty majú za sebou približne polovicu volebného dňa, samozrejme podľa toho, o ktorú časť krajiny ide. V uliciach, obchodoch a v úradoch pribúdajú ľudia s nálepkami "Volil som". Tie dostávajú vo volebných miestnostiach a niektorí ich hrdo nosia prilepené na odeve po celý deň. Iní si ich lepia na nos alebo čelo, fotia sa a zábery posielajú kamarátom a zverejňujú ich na sociálnych sieťach. Facebook vyzval svojich používateľov, aby sa pochválili tým, že volili. Vyhľadávač Google na dnes pripravil špeciálnu grafiku nabádajúcu na účasť na hlasovaní.

V približne 20 štátoch je úplne v poriadku, keď sa volič odfotí s vyplneným volebným lístkom. V ďalších približne dvadsiatich je to zakázané a vo zvyšných sú pravidlá nejasné alebo rôzne. V Kansase zákaz platí len pre členov volebných komisií. V Colorade je povolené zdieľať obsah hlasovacieho lístka, ale je zakázané fotografovať vo volebnej miestnosti.

Štáty ako New York a Illinois majú dokonca zavedené aj tresty za porušenie zákazu, ale málokedy ich uplatňujú, píše denník USA Today. V Illinois hrozí podľa agentúry AP za vedomé ukázanie vyplneného hlasovacieho lístka inej osobe väzenie v trvaní jedného až troch rokov.

20:57 - Donald Trump ani v najnovšom rozhovore pre televíziu Fox News nepovedal či uzná výsledky volieb. Najprv si vraj musí preveriť správy o údajných machináciách v niektorých štátoch.

20:34 - Obyvatelia kenskej dediny, z ktorej pochádzal otec prezidenta USA Baracka Obamu, dnes usporiadali vlastnú verziu amerických prezidentských volieb. Výrazne sa v nej priklonili k Obamovej favoritke Hillary Clintonovej.

20:27 - Odvolil aj Bernie Sanders, ktorý v primárnych voľbách zápasil s Hillary Clintonovou. Verí, že Donald Trump prehrá.

20:18 - Príjemné počasie a tiež vyhrotená predvolebná kampaň dnes prilákala v New Yorku do volebných miestností veľké množstvo voličov, podľa pamätníkov najviac za niekoľko ostatných volieb. Pred volebnou miestnosťou na Manhattane stál až 50-metrový rad.

Podľa expertov vysoká volebná účasť tradične nahráva demokratom, keďže značnú časť ich voličskej základne tvoria menej vzdelaní občania a tiež etnické menšiny, ktorí zvyčajne nemávajú príliš silnú motiváciu ísť k voľbám. New York je však štátom, kde sotvakto očakáva víťazstvo republikánov. "Neviem o nikom v New Yorku, kto by hlasoval za niekoho iného ako Hillary Clintonovú," povedala pre TASR staršia žena na Piatej Avenue.

Naproti tomu potomok hispánskych prisťahovalcov George, približne šesťdesiatnik, prezradil v inej časti Manhattanu, že hlasoval za Donalda Trumpa. Vraj oproti "nečestnej Clintonovej" volil menšie zlo. Hlasoval tiež proti skorumpovanej vláde a proti americkému intervencionizmu vo svete.

"Amerika slúžiť ako príklad, ale nemala by byť svetovým policajtom. Bez Ameriky by však svet skolaboval. Je to akési lepidlo, ktoré drží svet pokope," povedal George.

Ďalšia volička, približne tridsiatnička, pre TASR uviedla, že aj keď v primárkach volila demokrata Bernieho Sandersa, v prezidentských voľbách volila nestraníka – dalajlámu. "Celá táto kampaň bola negatívna a plná nenávisti," myslí si.

"Poznám veľa ľudí, ktorých odpudzuje správanie Donalda Trumpa. Avšak podľa mňa bude zaujímavé, ak bude zvolený. Bude to naozajstný škandál, ktorý by však mohol viesť k zmene. Ak bude zvolená Hillary, všetko ostane po starom," povedala volička v odeve pripomínajúcom ekologickú aktivistku.

Trump Tower na Piatej Avenue v New Yorku dnes polícia už od skorého rána uzavrela. "Nie, nedošlo k žiadnym výtržnostiam, je to iba kvôli voľbám," povedal pre TASR policajt stojaci pri kordóne.     

19:46 - Spoločnosť VoteCastr zverejnila projekciu, ktorá odhaduje priebežné výsledky volieb. Podľa nej Clintonová priebežne vedie ma Floride, Iowe a Ohiu, Trump zas v Pensylvánii. Spoločnosť však nepracuje so skutočnými hlasmi, využíva dáta z prieskumov.

19:33 - Niektorí americkí voliči išli dnes priamo z volebných miestností na cintorín v meste Rochester v severnej časti štátu New York, kde vzdali poctu známej bojovníčke za hlasovacie právo žien Susan B. Anthonyovej. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

19:30 - Všetko, čo potrebujete vedieť o systéme amerických volieb, nájdete TU

19:10 - Zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange obhajoval dnes zverejnenie e-mailov z prostredia kampane americkej prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej, ku ktorým sa dostali hackeri. Vo vyhlásení zdôraznil, že sa nesnažil ovplyvniť voľby v USA, išlo podľa neho o dokumenty dôležité pre verejnosť.

K otázke, prečo organizácia WikiLeaks nezverejnila žiadne dokumenty o volebnej kampani republikána Donalda Trumpa alebo iných uchádzačov, Assange napísal: "Nemôžeme zverejniť niečo, čo nemáme. Dosiaľ sme nedostali žiadne informácie o volebnej kampani Donalda Trumpa," citovala ho agentúra DPA. Clintonová i Trump dali jasne najavo odmietavý postoj voči donášačom.

Wikileaks zverejnila už tisíce e-mailov amerických demokratov vrátane korešpondencie šéfa Clintonovej kampane Johna Podestu. Členovia Demokratickej strany následne stránku obvinili, že sa nechala zviesť hackermi ruskej tajnej služby a pomohla tým Trumpovi.

Assange v dnešnom vyhlásení poprel, že by sa WikiLeaks svojím rozhodnutím snažila podporiť Trumpa či kandidátku Strany zelených Jill Steinovú.

"WikiLeaks je naďalej oddaná zverejňovaniu informácií, ktoré informujú verejnosť, ak keď mnohí, najmä tí, ktorí sú pri moci, by to radšej nevideli," dodal Assage, ktorý už štyri roky žije v azyle na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne.

18:56 - Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová dnes s prevahou zvíťazila na americkom ostrove Guam. Tamojšie hlasovanie má síce len neoficiálny charakter, avšak za uplynulých vyše 30 rokov spoľahlivo "predpovedalo" výsledky prezidentských volieb na celoamerickej úrovni, informovali noviny USA Today.

Za Clintonovú hlasovalo na Guame viac ako 32.000 ľudí, teda 71,63 percenta voličov. Jej súpera, republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa, podporilo 24,16 percenta zúčastnených. Viac ako štyri percentá voličov hlasovali za socialistického aktivistu Emidia Soltysika.

Účastníci neoficiálneho hlasovania na Guame sú americkými občanmi. Keďže však toto nezačlenené územie USA nemá zastúpenie v Zbore voliteľov, tamojšie hlasy sa do oficiálnych výsledkov nezarátavajú.

Od roku 1980, keď sa na Guame konalo prvé takéto neoficiálne hlasovanie, tamojší voliči vždy spoľahlivo predpovedali víťaza prezidentských volieb.

Len v roku 1996 hlasovanie na Guame oddialil tajfún, takže sa konalo až po samotných voľbách v USA.

Na Guame je približne 52.000 registrovaných voličov; hlasy môžu odovzdávať len priamo na ostrove.

18:50 - Syn Donalda Trumpa Eric zverejnil hlasovací lístok na sociálnej sieti. Po pár minútach ho aj stiahol, keďže porušil zákon štátu New York. Teraz mu hrozí pokuta približne tisíc eur a až rok väzenia.

18:17 - K účasti vo voľbách vyzýva aj dosluhujúci prezident Barack Obama

18:00 - Američania už volia všade. Posledné volebné miestnosti sa otvorili práve teraz na Havaji.

17:50 - Volič z New Yorku Louis Tafuto žaluje Donalda Trumpa, ale aj Republikánsku stranu. Tvrdí, že kampaň, ktorá bola založená na zastrašovaní a vyhrážkach mu spôsobila citové rozpoloženie. Žiada odškodné vo výške milión dolárov.

17:14 - Kandidát Republikánskej strany na amerického prezidenta Donald Trump odovzdal svoj hlas v dnešných voľbách neďaleko svojho bydliska v newyorskom obvode Manhattan.

 Pri návšteve volebnej miestnosti, ktorá sa nachádzala v priestoroch miestnej základnej školy, ho sprevádzala manželka Melania Trumpová. Manželia prišli v limuzíne s ochrankou a zablokovali dopravu pred vstupom do budovy.

Trump sa po odovzdaní svojho hlasu krátko pred 11.00 h miestneho času pozdravil s prítomnými a kúpou koláča od prítomného dieťaťa finančne podporil dobročinnú zbierku, napísala agentúra DPA.

Trump bol oblečený v klasickom obleku s výrazne modrou kravatou. Na otázku médií, ako by zhodnotil priebeh volieb a doterajšie prvé výsledky, odpovedal: "Veľmi dobre, všetko je veľmi dobré. Je to jednoducho veľmi dobré, všeobecne povedané."

Svojim voličom na záver pripomenul ťažisko svojho volebného programu: "Vráťme Amerike jej veľkosť. Všetko je to o tom," citovala ho agentúra AP.

V tej istej volebnej miestnosti, kde neskôr hlasoval republikánsky kandidát na prezidenta, protestovali dnes dopoludnia miestneho času proti Trumpovi dve polonahé ženy.

Realitný magnát bude na výsledky volieb čakať hoteli Hilton na Manhattane.

Donald Trump a jeho žena Melania už odvolili
Donald Trump a jeho žena Melania už odvolili Foto: TASR/AP
 

17:02 - CNN upozornilo na aktivitu, ktorá sa strhla na sociálnych sieťach. Ženy podporujúce Hillary Clintonovú sa obliekajú do nohavicového kostýmu. Ten je pre prezidentskú kandidátku typický. Viac ich nájdete pod #pantsuitnation

16:52 - Farage sa ponúkol ako Trumpov veľvyslanec v EÚ

Líder eurokritickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage dnes vyhlásil, že by rád prijal post vo vláde Donalda Trumpa, ak by tento republikánsky kandidát zvíťazil v dnešných voľbách prezidenta USA.

Farage podporil Trumpa aj počas predvolebnej kampane a vystúpil s prejavom na jednom z početných mítingov newyorského realitného magnáta, píše agentúra DPA.

"Ak by mi ponúkol prácu, bol by som celkom rád jeho veľvyslancom pri Európskej únii," povedal Farage v dnešnom programe televízie ITV. "Myslím si, že by som vykonával túto prácu veľmi dobre."

Prezidentské voľby v USA prirovnal Farage k referendu o členstve Británie v EÚ, v ktorom sa väčšina voličov v júni vyslovila za vystúpenie z únie; rozhodujúca otázka podľa neho totiž znie: "Chcete zmenu alebo chcete, aby všetko ostalo, ako to je?"

Farage krátko po referende o členstve v EÚ oznámil odstúpenie z postu predsedu UKIP. Začiatkom októbra sa dočasne vrátil na čelo strany, pretože jeho nástupkyňa Diane Jamesová funkciu zložila len po 18 dňoch.

16:44 - Na Floride môže padnúť historický rekord ohľadom účasti. K volebným urnám môže prísť až 60 percent z 13 miliónov oprávnených voličov.

16:37 - Odvolil aj syn Donalda Trumpa Eric. Ako inak hlasoval za svojho otca a hlasovací lístok dal aj na sociálnu sieť. Po niekoľkých minútach ho ale stiahol. 

15:46 - "Pre prípad, že vyhrá, cestujete s nami do USA pokiaľ môžete," napísali jordánska letecká spoločnosť Royal Jordanian svojich zákazníkov.

15:41 - "Ak nevyhrám, tak to budem považovať za obrovskú stratu času, peňazí a energie," vyhlásil Donald Trump

15:14 - Odvolil už aj viceprezident Joe Biden. Svoj hlas odovzdal v štáte Deleware.

15:11 - Pred volebnou miestnosťou, kde má prísť odvoliť Donald Trump, protestovali dve polonahé ženy. Polícia ich už zadržala.

14:57 - „Zvolenie Clintonovej za prezidentku by bolo krokom k rodovej rovnosti,“ myslí si nemecká kancelárka Merkelová.

14:53 - Pozrite si doterajší priebeh volieb vo fotogalérii.

14:43 - Prípadné víťazstvo Hillary Clintonovej v dnešných amerických prezidentských voľbách by malo istú symboliku, keďže zvolenie prvej ženy do Bieleho domu by zodpovedalo stému výročiu zvolenia prvej ženy do amerického Kongresu. Pred sto rokmi totiž tradičný utorňajší termín volieb v USA pripadol na 7. novembra a Jeannette Rankinová Pickeringová sa v tento deň zapísala do dejín ako prvá Američanka, ktorá získala vysokú federálnu funkciu, keď bola zvolená do Snemovne reprezentantov za svoj rodný štát Montana.

14:26 - Trumpov syn Eric v rozhovore pre AP uviedol, že jeho otec v prípade porážky uzná výsledky volieb.

14:12 - Pred malou chvíľou Hillary Clintonová odvolila vo volebnej miestnosti
v Chappaqua v New Yorku aj s manželom.

Manželia odovzdali svoje hlasy krátko pred 08.00 h miestneho času. Po východe z volebnej miestnosti pozdravili svojich priaznivcov čakajúcich pred budovou.

Hillary Clintonová podľa vlastných slov cítila pri hlasovaní veľkú pokoru, pretože, ako povedala, "na výsledky týchto volieb sa spolieha toľko ľudí". Bill Clinton zasa vtipkoval, že sa "po 15 rokoch praxe" nevie dočkať toho, keď bude manželom političky.

14:08 - Hillary Clintonová bude výsledky hlasovania sledovať v Javitsovom kongresovom stredisku na Manhattane na nábreží rieky Hudson.

Donald Trump zas v najväčšom hoteli v New Yorku - Hilton v manhattanskom Midtowne.

13:47 - V NEW YORKU dokonca odbiehajú ľudia z práce, len aby mohli odvoliť.

13:31 - Takto Donald Trump otvoril volebný deň na Twitteri.

13:20 - Takto vyzerajú šance kandidátov podľa posledného prieskumu televízie ABC.

13:14 - O voľby je mimoriadne vysoký záujem a ľudia stoja v dlhých radoch pred volebnými miestnosťami

13.00 - Otvorili sa volebné miestnosti na kľúčovej Floride.

S odstupom, podľa časových pásiem, začne v nasledujúcich hodinách voliť aj zvyšok USA. Meno nového prezidenta bude známe v stredu ráno.

Skutočná dráma sa začne okolo 1.00 h SEČ, už by mali byť známe výsledky v Georgii, Indiane, Kentucky, Južnej Karolíne, Vermonte a Virginii. O pol hodiny neskôr začne sčítavanie hlasov v Ohiu. Pri hladkom priebehu sčítania hlasov, by mohol byť víťaz oznámený okolo 5.00 h.

Tesné výsledky by mohli voľby predĺžiť. Napríklad v roku 2004 v bitke Georga Busha a Johna Kerryho bolo víťazstvo republikánskeho kandidáta jasné až o 11.47 h SEČ.

Priamo na mieste je aj redaktor TV Markíza Michal Kovačič.

Vstaňte skôr, aby ste už od 05.00 h v stredu mohli sledovať mimoriadnu reláciu so Zlaticou Puškárovou.


Komentáre ( 0)