09. 11. 2016 09:55 , článok bol aktualizovaný 09. 11. 2016 09:55 | WASHINGTON/ROCK

Víťazom amerických prezidentských volieb sa stal Donald Trump

Je rozhodnuté, USA si vybrali zmenu. Pozrite si, ako Američania hlasovali.

Víťaz amerických prezidentských volieb Donald Trump s manželkou Melaniou a synom Barronom.
Víťaz amerických prezidentských volieb Donald Trump s manželkou Melaniou a synom Barronom. Foto: TASR/AP

Víťazom amerických prezidentských volieb sa stal republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump. Porazil svoju demokratickú protikandidátku Hillary Clintonovú.

Trump sa stal víťazom po tom, ako podľa priebežne zverejňovaných výsledkov získal aj hlasy desiatich voliteľov v štáte Wisconsin, čo spolu s ďalšími ziskami znamená, že presiahol hranicu 270 voliteľov.

Tí majú zvolenie newyorského magnáta potvrdiť 19. decembra, na čo bude môcť Trump 20. januára vystriedať v Bielom dome dosluhujúceho Baracka Obamu.
Republikán Donald Trump bude v poradí 45. prezidentom USA.   

Trump v prvom prejave po zvolení uviedol, že bude prezidentom všetkých Američanov a je potrebné zaceliť rany, ktoré vznikli súperením medzi tábormi republikánov a demokratov. Zároveň sa poďakoval svojej súperke Hillary Clintonovej za férový súboj a ocenil jej snahu.  

Obyvatelia Pittsburghu sa tešia z Trumpovho víťazstva.jpg
Obyvatelia Pittsburghu sa tešia z Trumpovho víťazstva.jpg Foto: TASR/AP
 

Clintonová zatelefonovala Trumpovi a priznala volebnú porážku

Kandidátka Demokratickej strany na post prezidenta USA Hillary Clintonová zatelefonovala dnes svojmu republikánskemu súperovi Donaldovi Trumpovi, pričom priznala porážku v utorkových prezidentských voľbách. Informovala o tom spravodajská stanica CNN.

Republikán Trump bol vyhlásený za víťaza prezidentských volieb po tom, ako podľa priebežne zverejňovaných výsledkov z jednotlivých štátov presiahol potrebnú hranicu 270 voliteľov. Tí jeho víťazstvo potvrdia 19. decembra, na čo sa Trump stane 45. prezidentom USA.

Sklamanie stúpencov Hillary Clintonovej.jpg
Sklamanie stúpencov Hillary Clintonovej.jpg Foto: TASR/AP
 
            

Profil Donalda Trumpa

Donald Trump sa narodil 14. júna 1946 v newyorskej štvrti Queens ako štvrté z piatich detí. Ako 13-ročného ho poslali do vojenskej školy, ktorá mala usmerniť jeho neutíchajúcu energiu.

Popri získavaní akademického vzdelania zbieral i úspechy v športe: hral v univerzitnom futbalovom aj basketbalovom tíme. Neskôr študoval na Fordhamskej univerzite, odtiaľ prešiel na Whartonovu školu pri Pensylvánskej univerzite, kde študoval ekonómiu. Po promócii v roku 1968 nastúpil do otcovej firmy obchodujúcej s nehnuteľnosťami. V roku 1974 sa stal jej riaditeľom a pomenoval ju Trump Organization.

V štábe Donalda Trumpa panuje dobrá nálada.
V štábe Donalda Trumpa panuje dobrá nálada. Foto: ERIC TRUMP/TWITTER
 

Následne investoval do hotelov, kasín a luxusných bytov. Jeho majetok dosiahol miliardovú hodnotu vďaka rozličným podnikateľským aktivitám, ktoré zahŕňali napríklad súťaže krásy (Miss Universe), úspešnú televíznu realitnú šou Apprentice či autorstvo viacerých predávaných kníh, v ktorých radí, ako dosiahnuť úspech v živote a podnikaní. Má tiež vlastnú značku luxusného nábytku i oblečenia. Jeho podnikateľské projekty však neboli vždy bezproblémové - má za sebou štyri bankroty, ale vždy sa mu podarilo podnikanie reštrukturalizovať.

 

V rokoch 1977-1991 bol Donald Trump ženatý s českou emigrantkou Ivanou Zelníčkovou, s ktorou má synov Donalda (1977) a Erica (1984) a dcéru Ivanku (1981). Jeho druhou manželkou bola v rokoch 1993–1999 Marla Maplesová - z tohto manželstva sa narodila dcéra Tiffany (1993). Od roku 2005 je Trump ženatý s Melaniou Knaussovou, s ktorou má syna Barrona (2006).

O možnej kandidatúre na šéfa Bieleho domu hovoril viac ako desať rokov. Svoju kandidatúru na post prezidenta USA za Republikánsku stranu oznámil v júni 2015. V priebehu roka postupne získaval popularitu v prieskumoch, keď otvoril témy ako múr na hranici s Mexikom, ilegálna imigrácia všeobecne alebo dočasný zákaz imigrácie moslimov do USA. Okrem toho sľúbil znížiť dane a zreformovať zdravotníctvo a školstvo.

Komentáre ( 0)