13. 11. 2016 21:52 | MOGADIŠO/TASR

Prezident Mohamud požiadal svet o humanitárnu pomoc kvôli suchu

Somálsko je jednou z afrických krajín, kde kvôli suchu silnie migrácia.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Sadik Gulec/tasr

Somálsky prezident Hassan Sheik Mohamud vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby v súvislosti s veľkým suchom v Somálsku poskytlo jeho krajine humanitárnu pomoc. Dodal, mimoriadne postihnutá je najmä severná časť krajiny. Informovala o tom dnes agentúra Sinchua.

Prezidentov apel prišiel po tom, ako OSN v septembri upozornila, že počet ľudí, ktorí v Somálsku nemá dostatok potravín, stúpol na päť miliónov, čo je viac ako 40 percent obyvateľstva krajiny.

Podľa OSN v tejto bilancii je zahrnutých aj viac ako 300.000 detí do päť rokov, ktoré sú podvyživené, pričom viac ako 50.000 z nich je výrazne podvyživených.
V súvislosti so suchom sa prezident so žiadosťou o pomoc obrátil aj na rodákov vo svete, aby "pomohli svojim bratom a sestrám" trpiacim dôsledkami veľkého sucha.

Somálsko je jednou z afrických krajín, kde kvôli suchu silnie migrácia. Mnohí Somálčania sa sťahujú v rámci krajiny, niektorí mieria do Európy. Nedostatok základných zdrojov podnecuje aj ozbrojené konflikty, ktoré vyvolávajú ďalšie migračné vlny.