18. 11. 2016 19:23 | VIEDEŇ/TV Markíza

Pred opakovanými voľbami prezidenta ponúkajú na sociálnej sieti za hlas 40 eur

Reparát druhého kola prezidentských volieb bude v Rakúsku 4. decembra.

Kandidát pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) v prezidentských voľbách Norbert Hofer (vpravo) a súper.
Kandidát pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) v prezidentských voľbách Norbert Hofer (vpravo) a súper. Foto: TASR/AP

Zakliate prezidentské voľby v Rakúsku. Po tom, čo ústavný súd nariadil ich opakovanie a potom, čo sa následne musel termín hlasovania oddialiť, naši susedia riešia ďalší problém. Niektorí voliči predávajú svoj hlas cez sociálne siete.

Reparát druhého kola prezidentských volieb bude 4. decembra. Na facebooku sa ozývajú voliči, ktorí svoj hlas ponúkajú za 40 eur. A že zahlasovali tak ako si želal objednávateľ sú ochotní zdokladovať fotografiou ich hlasovacieho lístka.

"Vyšetrovanie tohto prípadu svedčí o tom, že to nie je žiadny vtip, ale že je to trestné. Za takéto konanie môže byť uložený trest odňatia slobody do jedného roka," povedal hovorca rakúskeho ministerstva vnútra Karl-Heinz Grundböck.

O priazeň voličov sa uchádza 72-ročný ex- predseda Zelených Alexander Van der Bellen a 45-ročný Nortbert Hofer, ktorý je kandidátom krajnej pravice. Rakúšania očakávajú, že hlasovanie bude napínavé a tak každý hlas má veľkú váhu.

Kandidát, ktorému palác ušiel po spochybnení sčítania korešpondenčných hlasov, predstavil svoje volebné bilboardy. „Náš prezident - tento slogan vyjadruje sľub a tiež môj program. Ľudia na ulici ma totiž oslovujú pán prezident. Isteže je to sčasti ironické, keďže na také oslovenie je priskoro. No vyjadrujú tým aj svoj pocit, koho by chceli za prezidenta, kto by správne reprezentoval Rakúsko nasledujúcich 6 rokov," tvrdí prezidentský kandidát Alexander van der Bellen.

A verí si aj kandidát krajnej pravice, ktorého posilnilo víťazstvo Donalda Trumpa v USA. Podľa Hofera je načase, aby aj Rakúšania v prezidentských voľbách odmietli politické elity.

"Keď sa elity vzďaľujú od voličov, tak vo funkciách skončia. Toto nie je otázka o pravicovej či ľavicovej politike, je to o tom, ako blízko sú politici k ľuďom a čo robia preto, aby eliminovali obavy ľudí," myslí si prezidentský kandidát Norbert Hofer prezidentský kandidát.

 

Komentáre ( 0)