19. 11. 2016 22:22 | LONDÝN/TASR

V časti sýrskeho Aleppa zatvorili po náletoch posledné nemocnice

Najnovšie útoky na povstalecké štvrte Aleppa neprežilo najmenej 25 civilistov.

Pri Bombardovaní Aleppa zahynulo najmenej 25 ľudí.
Pri Bombardovaní Aleppa zahynulo najmenej 25 ľudí. Foto: TASR/AP

Najmenej 25 civilistov zahynulo za posledný deň pri útokoch sýrskej armády na obliehané časti mesta Aleppo, kde sa v posledných dňoch opäť stupňujú boje proti povstalcom. Najnovšiu bilanciu obetí zverejnila organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

Podľa údajov SOHR, ktoré prevzala agentúra DPA, boli dnes povstalecké štvrte vo východnom Aleppe terčom intenzívnych náletov a delostreleckých útokov. Uvedený nárast v počte obetí je najvyšší od utorka, keď sa v danej oblasti skončilo niekoľkotýždňové obdobie relatívneho pokoja.

V dôsledku náletov z uplynulých dní museli uzavrieť ďalšie štyri nemocnice vo východnom Aleppe, kde tak nezostalo v prevádzke žiadne väčšie zdravotnícke zariadenie. Pri útokoch bola zasiahnutá aj posledná funkčná klinika pre detských pacientov, uviedol Zväz sýrskych zdravotníckych organizácií.

Predstaviteľ nemeckého Červeného kríža Christof Johnen v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Tagesspiegel upozornil na možnosť úplného kolapsu infraštruktúry v Aleppe vrátane rozvodov elektriny a pitnej vody. Zároveň konštatoval, že vzhľadom na chýbajúce bezpečnostné záruky je v súčasnosti prakticky nemožné poskytovať obyvateľom humanitárnu pomoc.