01. 12. 2016 16:49 | BANGKOK/TASR

Nech žije kráľ! Na thajský trón zasadol kontroverzný princ, vraj má HIV

Jeho otec Pchúmipchón Adundét zomrel 13. októbra vo veku 88 rokov. Bol najdlhšie vládnucim monarchom sveta.

Ráma X..png
Ráma X..png

Thajský korunný princ Mahá Vatčirálongkón sa dnes oficiálne ujal trónu ako kráľ Ráma X. po svojom zosnulom a veľmi uctievanom otcovi, ktorý vládol krajine 70 rokov. Informovali o tom všetky televízne stanice v krajine.

Kráľ prijal vo Veľkom paláci v Bangkoku na audiencii najvyšších ústavných činiteľov a regenta, informovala tlačová agentúra DPA.
Vatčirálongkón je desiatym kráľom v 234-ročnej dynastii Chakri, ktorá sa začala kráľom Ramom I. v roku 1782.

Jeho otec Pchúmipchón Adundét zomrel 13. októbra vo veku 88 rokov. Bol najdlhšie vládnucim monarchom sveta. V Thajsku - krajine zažívajúcej na politickej scéne časté turbulencie - panoval 70 rokov a pôsobil ako zjednocujúca vnútroštátna sila.
Vatičirálongkóna, svoje druhé dieťa a jediného syna, vymenoval za svojho následníka v roku 1972. Nový kráľ má 64 rokov.

V Thajsku je známy svojim zhýralým životným štýlom a robí svojej rodine vrásky a ani národ ho veľmi neobľubuje. Jeho život je poznačený škandálmi a rozvodmi, dokopy mal až tri manželky. S poslednou sa rozviedol kvôli rozsiahlej korupčnej kauze a zbavil ju aj kráľovského mena.

Jej otec, policajný prezident mal vydierať ľudí v stávkovom prostredí a nazhromaždiť tak obrovské peniaze. No aj tak dvojica spolu už dávno nežila, iba sa spoločne zúčastňovali oficiálnych akcií. Dostala 5,5 milióna dolárov ako odškodné. Povráva sa tiež, že je HIV pozitívny.

Do Mníchova priletel v zaujímavom outfite..png
Do Mníchova priletel v zaujímavom outfite..png
 

Zdroj: InfoMenarik/youtube

Thajsko má v súčasnosti vojenskú vládu, ktorá je dôsledkom vojenského prevratu z mája 2014. Vládnuci vojenský režim prisľúbil, že v roku 2017 sa uskutočnia všeobecné voľby. Niektoré rozhodnutia vojenskej vlády však naďalej vzbudzujú obavy: podľa novej ústavy totiž o novom premiérovi bude hlasovať juntou vymenovaný Senát.