04. 12. 2016 07:16 , článok bol aktualizovaný 04. 12. 2016 12:56 | VIEDEŇ/TASR

Rakúsko: Obaja kandidáti v prezidentských voľbách vyjadrili nádej na víťazstvo

Účasť bude však podľa očakávania odborníkov po dlhej kampani, ale aj v súvislosti s jej polarizáciou v ostatných dňoch nižšia ako v máji.

Rakúski prezidentskí kandidáti Alexander Van der Bellen a Norbert Hofer.
Rakúski prezidentskí kandidáti Alexander Van der Bellen a Norbert Hofer. Foto: TASR/AP

Za sprievodu desiatok televíznych štábov z celého sveta odovzdali svoje hlasy v dnešnom opakovanom druhom kole prezidentských volieb v Rakúsku aj obaja kandidáti.

"Som pokojný a optimistický," uviedol kandidát pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer (45) vo svojej domovskej obci Pinkafeld v Burgenlande. Zopakoval tiež svoje vyhlásenie o tom, že sa nebude usilovať o tzv. Öxit.

"Nechcem vystúpiť z Európskej únie," zdôraznil s tým, že len prípade vstupu Turecka do EÚ alebo vývoja, ktorý by viedol k centralistickej únii, by to bola otázka na referendum.

Bývalý šéf rakúskych Zelených Alexander Van der Bellen (72), ktorý kandiduje ako nezávislý, podľa vlastných slov tiež vníma svoje šance optimisticky. "Ale nemôžete si byť nikdy istí," povedal pri odchode z volebnej miestnosti vo Viedni. Van der Bellen, stúpenec EÚ, súčasne označil dnešné voľby za smerodajné pre Európu.

Väčšinu volebných miestností v Rakúsku uzavrú o 17.00 h, prvé odhady výsledkov sa očakávajú okolo 17.15 h. Experti predpokladajú, že účasť na hlasovaní bude nižšia než v anulovanom druhom kole prezidentských volieb z 22. mája (72,65 percenta), ktorých výsledky zrušil ústavný súd pre porušenia predpisov pri sčítavaní hlasov odovzdaných písomne poštovou cestou.

Predbežné konečné výsledky prezidentských volieb, v ktorých však nebudú zarátané písomne odovzdané hlasy zratúvané až v pondelok 5. decembra, by mali byť známe dnes v čase od 19.30 h do 20.00 h. Definitívny výsledok by mal byť známy zrejme až v pondelok v neskorých večerných hodinách.

Účasť na samotných voľbách bude však podľa očakávania odborníkov po dlhej kampani, ale aj v súvislosti s jej polarizáciou v ostatných dňoch nižšia ako pri májových voľbách (72,65 percenta), ktorých výsledky napokon ústavný súd zrušil pre porušenia predpisov pri sčítavaní hlasov odovzdaných písomne poštovou cestou.

Kým niektoré prieskumy verejnej mienky predpovedali v ostatných týždňoch tesné víťazstvo Alexandra Van der Bellena, iné zasa nepresvedčivý triumf Norberta Hofera, ktorý cíti šancu aj v súvislosti s úspechom Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA.

Predbežne sa rozchádzajú aj názory renomovaných rakúskych politológov na to, kto z oboch kandidátov sa napokon bude tešiť.

Mediálny záujem o opakované druhé kolo je vo Viedni mimoriadne veľký. Po skončení predĺženého termínu akreditácií bude o udalosti informovať 500 rakúskych žurnalistov a technikov, ako aj ich 250 zahraničných kolegov, a to od Japonska cez Rusko, takmer všetky európske štáty až po Kanadu.


Komentáre ( 0)