06. 12. 2016 19:34 | KOLUMBIA/ TV Markíza

Slová, z ktorých mrazí. Prehovoril muž, ktorý prežil pád lietadla v Kolumbii

Erwin Tumiri je jedným zo šestice šťastlivcov, ktorí prežili minulotýždňovú haváriu lietadla s brazílskymi futbalistami na palube.

Slová, z ktorých mrazí. Prehovoril muž, ktorý prežil pád lietadla v Kolumbii
Slová, z ktorých mrazí. Prehovoril muž, ktorý prežil pád lietadla v Kolumbii Foto: TV Markíza

Mysleli sme si, že normálne pristávame. Týmito slovami opísal posledné minúty na palube stroja, ktoré sa zrútilo v Kolumbii jeden z preživších. Pilot podľa neho o kritickej situácii nikoho v lietadle neinformoval. Pri nešťastí zomrelo 71 ľudí.

Erwin Tumiri je jedným zo šestice šťastlivcov, ktorí prežili minulotýždňovú haváriu lietadla s brazílskymi futbalistami na palube. V lietadle cestoval ako technik, jeho svedectvo tak môže vyšetrovateľom mnohé ozrejmiť. Tí sa aktuálne prikláňajú k verzii, že za pád lietadla môže nedostatok paliva. Práve Tumiri bol pri tankovaní aj priamo prítomný.

"Natankoval som doplna. Všetko som prepočítal, no rátal som so zastávkou na dotankovanie v Cobiji. Nepovedali mi, že poletíme priamo," hovorí Erwin Tumiri.

Plánované medzipristátie ale napokon pilot z neznámych dôvodov neurobil. Posledná komunikácia medzi kokpitom a riadiacou vežou celkom jasne poukazuje na to, že posledné minúty letu boli kritické.

Kým pilot už zrejme tušil najhoršie, posádku podľa slov Erwina Tumira dostatočne neinformoval. Vraj len oznámil, aby si pripli pásy, lebo budú pristávať. Všetci sa tak do poslednej chvíle bezstarostne bavili - hrali karty, počúvali hudbu či sledovali filmy. Stroj sa podľa neho triasol, no pripisoval to iba turbulencii.

"Bolo to ako nočná mora. Myslel som si, že som len zaspal, a to všetko sa mi len sníva. Počul som letušku Ximenu ako kričí od bolesti," hovorí Erwin. 

Úrady po nehode aerolíniám LaMia odobrali letovú licenciu. Tím Chapecoense, napriek tomu, že na finále Juhoamerického pohára nedoletel, získal cennú trofej, ktorú si prial držať vo svojich rukách každý hráč na palube.

 

 

Komentáre ( 0)