07. 12. 2016 20:27 | DUBLIN/TASR

Írsky súd nariadil odblokovanie účtov Michaila Chodorkovského

Tvrdí, že celú kampaň - zameranú na diskreditáciu jeho osoby - voči nemu inicioval ruský prezident Vladimir Putin.

Bývalý ruský ropný magnát a odporca Kremľa Michail Chodorkovský
Bývalý ruský ropný magnát a odporca Kremľa Michail Chodorkovský Foto: TASR

Dublinský sudca vydal dnes príkaz na odblokovanie 100 miliónov eur patriacich v exile žijúcemu ruskému oligarchovi Michailovi Chodorkovskému. Podľa vyjadrenia sudcu Timothyho Luceyho polícia neposkytla dôkazy o tom, že by tieto financie boli získané nelegálne, ako tvrdí Rusko.

Bývalý šéf ruského ropného koncernu Jukos a kedysi najbohatší muž Ruska privítal rozhodnutie vo vyhlásení zverejnenom v Londýne, kde v súčasnosti žije.

Rusko vyjadrilo nad rozhodnutím írskeho súdu počudovanie, keďže Chodorkovskij bol v Rusku odsúdený za podvody, defraudáciu a pranie špinavých peňazí.

Írsko zmrazilo Chodorkovského majetok v roku 2011 na začiatku vyšetrovania svojej polície, ktorá zisťovala, ako boli tieto financie vyvedené z Ruska prostredníctvom investičnej spoločnosti sídliacej v Gibraltári.

Sudca Timothy Lacey si minulý mesiac vypočul argumenty právnikov zastupujúcich írsku políciu a Chodorkovského, ktorý po svojom prepustení z väzenia v roku 2013 požiadal o odblokovanie svojich financií. Bývalý írsky minister spravodlivosti Michael McDowell, zastupujúci políciu, povedal, že vyšetrovanie pokračuje a polícia v jeho rámci nedávno vycestovala do Moskvy na stretnutia s tamojšími vyšetrovateľmi.

Sudca dnes povedal, že írska polícia po piatich rokoch vyšetrovania neposkytla presvedčivé dôkazy o ilegálnom pôvode peňazí. Nemôže preto požadovať, aby Chodorkovského financie uložené v Írsku boli aj naďalej blokované.

Chodorkovskij, ktorý dostal politický azyl v Británii, verdikt írskeho súdu privítal. Na Twitteri napísal, že lži o údajnom "prepieraní peňazí" napokon zostali len lžami.

Michail Chodorkovskij tvrdí, že celú kampaň - zameranú na diskreditáciu jeho osoby - voči nemu inicioval ruský prezident Vladimir Putin.

Časť z uvoľnených peňazí chce Chodorkovskij venovať svojmu prodemokratickému hnutiu Otvorené Rusko. Ruské úrady v roku 2006 činnosť tohto hnutia zakázali, ale od roku 2013 pokračuje v činnosti zo zahraničia.
Ruský právnik vyšetrujúci nevyriešené obvinenia proti bývalým predstaviteľom Jukosu obvinil Írsko, že poskytlo ochranu zlodejom na úteku pred ruskou justíciou. Andrej Kondakov vo vyhlásení uviedol, že írsky súd neposkytol Rusku šancu prezentovať priame dôkazy proti Chodorkovskému, ktoré boli "rozsiahle a ukázali by, že financie pochádzali z trestnej činnosti".