19. 12. 2016 20:35 , článok bol aktualizovaný 20. 12. 2016 17:40 | BERLÍN/TASR, tvnoviny.sk

Horor na vianočných trhoch v Berlíne, 12 mŕtvych a 18 ľudí bojuje o život

Polícia si najskôr myslela, že páchateľa zadržala, ale ten skutočný vinník môže byť stále na úteku.

Odťahová služba odváža kamión, ktorým zabíjal na vianočných trhoch v Berlíne.
Odťahová služba odváža kamión, ktorým zabíjal na vianočných trhoch v Berlíne. Foto: TASR/AP
Nákladiak vrazil do ľudí na vianočných trhoch v Berlíne.
Útok v Berlíne. Nákladiak vrazil do ľudí.
Útok v Berlíne.

Kamión s nákladom oceľových tyčí v pondelok večer (20:14 hod) začal narážať do ľudí aj stánkov na Vianočných trhoch na berlínskom námestí Breitshceidplatz. Po asi 80 metroch sa zastavil. Deväť ľudí zomrelo priamo na mieste a traja neskôr v nemocnici. Až 18 z celkového počtu 48 zranených je vo vážnom stave.V kabíne vozidla sa po útoku našlo telo poľského občana - pôvodného vodiča kamiónu, ktorého páchateľ zavraždil.

Z miesta činu krátko po zastavení kamióna ušiel muž, ktorého po dvoch kilometroch na základe informácií od neznámeho svedka zadržala polícia. Išlo o 23-ročného imigranta pôvodom z Pakistanu. Zadržaný ale odmietol akúkoľvek spojitosť s teroristickým činom. Podľa zistení denníka Die Welt, ktorý sa odvoláva na nemenovaného predstaviteľa bezpečnostných zložiek, je skutočný páchateľ stále na úteku.  

Nemecký Generálny prokurátor Peter Frank v súvislosti so zadržaním 23-ročného Pakistanca uviedol, že na potvrdenie skutočnosti, či bol páchateľom útoku, je potrebné počkať do dnešného večera. Polícia analyzuje vzorky DNA z kabíny vozidla.

ONLINE monitorovanie udalostí v Berlíne sme ukončili v utorok o 18.00. Aktuálne informácie sa dočítate v ostatných článkoch na stránkach TVNOVINY.SK

17:34 - Šesť obetí pondelňajšieho útoku na berlínske vianočné trhy, pri ktorom zahynulo 12 ľudí, sú občania Nemecka. Uviedol to dnes šéf nemeckej polície Holger Münch s tým, že zo 48 ľudí, ktorí pri útoku utrpeli zranenia, bolo dnes 24 prepustených do domáceho ošetrenia.

17:17 - Nemecká pravicová strana AfD viní kancelárku Angelu Merkelovú zo zodpovednosti za útok v Berlíne. Predstavitelia strany dlhodobo kritizujú Merkelovú za to, že umožnila aby do Nemecka prišlo počas uplynulých dvoch rokov viac ako milión migrantov.

17:05 - Predavač zo stánku na vianočných trhoch, ktorý bol svedkom vražedného besnenia mal šťastie v nešťastí, keď len krátko pred zahájením trhov si vymenil miesto s iným predajcom. Sofiane (29) pre BBC uviedol, že „on mal byť medzi obeťami."

16:15 - Nemecký Generálny prokurátor Peter Frank v súvislosti so zadržaním 23-ročného Pakistanca na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že na potvrdenie skutočnosti, či páchateľom útoku bol alebo nebol spomínaný Pakistanec, je potrebné počkať do dnešného večera.

"Musíme si zvykať na myšlienku, že on tým páchateľom nebol," dodal Frank.

"Máme vysoký stupeň pohotovosti a pokračujeme vo vyšetrovaní - samozrejme, vo všetkých smeroch," uviedol šéf nemeckej polície Holger Münch.

16:00 - Útok kamiónom na vianočných trhoch v Berlíne nebol podľa slovenského prezidenta Andreja Kisku náhodou. Ako pripomenul, Nemecko je pred voľbami a táto krajina je ústretová voči utečencom.

15:45 - Nemecko po útokoch v Berlíne posilnilo bezpečnostné opatrenia na vianočných trhoch po celej krajine. Šéf kriminálnej polície sa obáva, že to čo sa stalo sa môže zopakovať kdekoľvek v krajine.

Policajt stráži Vianočné trhy v Dortmunde.
Policajt stráži Vianočné trhy v Dortmunde. Foto: TASR/AP
 

V rámci bezpečnostných opatrení v Drážďanoch ohradili vianočné trhy betónovými bariérami.

Vianočné trhy v Drážďanoch.
Vianočné trhy v Drážďanoch. Foto: TASR/AP
 

15:41 - Starosta Berlína Michael Mueller, kancelárka Angela Merkelová, minister vnútra Thomas de Maiziere a šéf diplomacie Frank-Walter Steinmeier si položením kvetov na Vianočných trhoch uctili obete útoku.

Starosta Berlína Michael Mueller, kancelárka Angela Merkelová a ministri Thomas de Maiziere a Frank-Walter Steinmeier si uctili
Starosta Berlína Michael Mueller, kancelárka Angela Merkelová a ministri Thomas de Maiziere a Frank-Walter Steinmeier si uctili Foto: TASR/AP
 

15:34 - Nemecký generálny prokurátor Peter Frank uviedol, že identifikácia obetí sa ešte neskončila, ale väčšina z nich sú zrejme nemeckí občania. Vyjadril sa aj k možnému pozadiu teroristického útoku. Podľa jeho slov nie je jasné, či páchateľ konal sám alebo s podporou ďalších komplicov. K útoku sa zatiaľ neprihlásila žiadna teroristická skupina.

14:50 - Letecký záber na miesto činu - námestie Breitscheidsplatz.

Pohľad na námestie Breitscheidsplatz.
Pohľad na námestie Breitscheidsplatz. Foto: TASR/AP
 

14:17 - Vypočujte si výpovede dvoch Slovákov, ktorí žijú v Berlíne.

 

13:40 - Nemecký denník Die Welt s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa bezpečnostných zložiek uviedol, že zadržaný Pakistanec pravdepodobne nie je zodpovedný za útok v Berlíne. „Skutočný páchateľ je stále na úteku a je ozbrojený," povedal anonymný zdroj denníka.

13:29 - Pvou obeťou útoku na vianočné trhy v Berlíne bol poľský občan. Majiteľ poľskej prepravnej firmy dnes potvrdil smrť svojho zamestnanca, ktorého nákladné auto bolo použité v pondelok pri útoku na vianočné trhy v Berlíne.

Podľa jeho slov sa vďaka GPS v kamióne a aktualizácii jeho údajov každých desať minút podarilo zrekonštruovať celú trasu auta odvtedy, ako sa ho zmocnil páchateľ útoku.

13:25 - Aj takto vyjadrujú ľudia na sociálnych sieťach svoju podporu Berlínčanom.

13:10 - Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere uviedol, že niet pochýb o tom, že išlo o teroristický útok. Okrem toho upresnil informácie o situácii okolo zranených. Medzi 48 ľuďmi, ktorí utrpeli zranenia je 18 ťažko zranených.

Minister vnútra uviedol, že smrť poľského vodiča zapríčinilo strelné poranenie. Kedy k tomu došlo je zatiaľ predmetom vyšetrovania. Polícia stále hľadá zbraň.

13:01 - Muž, ktorého nemecké úrady podozrievajú z útoku kamiónom na vianočných trhoch v Berlíne, poprel dnes svoju vinu či akúkoľvek spojitosť svojej osoby s týmto činom.

Zadržaného 23-ročného mladíka dnes nemecké bezpečnostné zložky označili menom Navid B. Používať však mal aj dve ďalšie prezývky podobné uvedenému menu.

12:38 - Bezpečnostné opatrenia na vianočných trhoch v Belgicku sú dostatočné a po teroristickom útoku v Berlíne ich netreba posilňovať, vyhlásil dnes v belgickom Radio 1 tamojší minister vnútra Jan Jambon.

Primátor Bruselu Yvan Mayeur v pondelok večer vyzval políciu a organizátorov vianočných trhov, aby preverili bezpečnostné opatrenia a prípadne ich upravili.

Bruselská prokuratúra dnes potvrdila, že pri pondelňajšej razii bol zadržaný podozrivý muž. Podozrieva ho z nelegálnej držby zbraní, výbušnín a teroristickými hrozbami. Ešte dnes prokuratúra rozhodne o zatknutí podozrivého.

12:22 - Berlínčania aj turisti kladú kvety a zapaľujú sviečky na námestí Breidsheudplatz aby si tak uctili obete útoku.

12.01 - Za útok na vianočné berlínske trhy nemožno viniť všetkých utečencov, ktorí prišli do Európskej únie a rovnako nemožno obviňovať všetkých moslimov v Európe. Tvrdí to vedenie opozičnej SaS.

Podľa strany je však nesporné, že "náboženské tmárstvo na pôde islamu a z neho prameniace násilie predstavuje dnes pre EÚ bezpečnostné riziko". Takisto to podľa SaS má byť aj v prípade "nekontrolovaného prílevu utečencov, kde je dominantným náboženstvom práve islam. SaS vyjadrilo pozostalým sústrasť a Nemecku podporu.

11.47 - SIS: Po útoku v Berlíne boli spustené štandardné bezpečnostné opatrenia

Po útoku v nemeckej metropole Berlíne aj slovenská tajná služba spoločne s inými slovenskými bezpečnostnými zložkami spustila štandardné bezpečnostné opatrenia reagujúce na podobné krajné situácie.Uviedol to hovorca Slovenskej informačnej služby (SIS) Branislav Zvara.

"Už bezprostredne po prvých informáciách o možnom teroristickom útoku na vianočné trhy v Berlíne a konzultáciách predsedu vlády SR, ministra vnútra SR a riaditeľa SIS boli spravodajskou službou a ďalšími bezpečnostnými zložkami spustené štandardné bezpečnostné opatrenia reagujúce na podobné krajné situácie," povedal Zvara.

Podľa jeho slov riaditeľ SIS Anton Šafárik v tejto súvislosti inicioval aj zvolanie zasadnutia Rady Národného bezpečnostného analytického centra (NBAC) za účasti popredných predstaviteľov príslušných bezpečnostných rezortov a expertov. Rada NBAC okrem iného analyzovala aktuálny stav a vyhodnotila najnovšie dostupné informácie z pokračujúcej výmeny informácií medzi partnerskými zahraničnými službami s dôrazom na možné bezpečnostné dôsledky v SR.

"Pre blížiace sa sviatočné obdobie a s ním súvisiace slávnostné hromadné podujatia boli spravodajské služby a bezpečnostné zložky SR uvedené do stavu pohotovosti až do odvolania. NBAC pracuje v režime nepretržitej pohotovosti v schéme 24 hodín denne, sedem dní v týždni," objasnil hovorca SIS.

11.40 - Vianočné trhy v Berlíne budú dnes pre pondelkové tragické udalosti zatvorené.

11.30 - Prečítajte si výpoveď muža, ktorého vraždiaci kamión minul len o chlp. V momente, keď sa nákladné auto vrútilo na vianočné trhy spolu so svojou priateľkou odchádzal.

Svedok útokov v Berlíne.
Svedok útokov v Berlíne.
 

11:26 - Nemecká kancelárka Angela Merkelová v reakcii na útok povedala, že je „šokovaná a veľmi smutná". To čo sa stalo označila za „strašný čin". Kancelárka pripustila, že išlo o teroristický útok.

Kancelárka Angela Merkelová hovorila o útoku v Berlíne.
Kancelárka Angela Merkelová hovorila o útoku v Berlíne. Foto: TASR/AP
 

11:20 - Na internete sa objavujú videá, ktoré ukazujú situáciu po náraze kamióna do davu ľudí na berlínskych vianočných trhoch. Ľudia kričia, sú v panike a iní sa zas snažia pomôcť raneným.

11:02 - Berlínska polícia posilnila počet hliadok v meste. Jednotky sú vyzbrojené samopalmi a majú nepriestrelné vesty.

10:57 - Poliak, ktorého telo sa našlo v kabíne kamióna zomrel na následky strelného poranenia. Informoval o tom Minister vnútra Brandenburska Karl-Heinz Schröter. Pôvodne sa uvádzali ako príčina smrti bodné rany.

10:37 - Policajti chytili páchateľa vďaka odvážnemu svedkovi, ktorý ho prenasledoval až do berlínskeho Tiergarten parku. Pakistanca následne zadržali pod Víťazným stĺpom. Tu si môžete pozrieť video ako ho odvážajú na policajnú stanicu.

10:35 - V najbližších hodinách sa k útoku v Berlíne vyjadrí aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

10:11 -Za útokom v Berlíne je podľa najnovších poznatkov 23-ročný utečenec z Pakistanu Naved B.V Nemecku ho prvýkrát zaregistrovali 31. Decembra 2015 v Passau. Muž sa zdržiaval v utečeneckej ubytovni na bývalom berlínskom letisku Tempelhof. Viac o páchateľovi sa dozviete v samostatnom článku.

09:12 - Na útok v Nemecku máme veľa otázok a málo odpovedí, musíme držať spolu. Takto komentoval  útok v Berlíne na svojom facebookovom profile predseda NR SR Andrej Danko.


08: 54 - Mŕtvy poľský 37-ročný vodič, ktorého telo sa našlo v kamióne na vianočných trhoch v Berlíne, zahynul poľa informácií poľskej televízie TVN24 na následky bodných rán.

Bratranec poľského vodiča Ariel Žurawski pre TVN24 povedal, že vozidlo uniesli, keď smerovalo z nákladom oceľových nosníkov z Talianska do Berlína.

08:00 - Špeciálne jednotky nemeckej polície podnikli dnes ráno raziu v hangároch bývalého letiska Tempelhof, kde sú ubytovaní utečenci, uviedol server denníka Die Welt. Polícia vypočula štyroch mladíkov z hangára č. 6, nikoho však nezadržala.

07:30 - Živé vysielanie z miesta tragédie

07:19 - Nemeckí vyšetrovatelia "pracujú s predpokladom", že páchateľ, ktorý v pondelok večer vošiel s neosvetleným kamiónom na vianočné trhy v berlínskej štvrti Charlottenburg, tak urobil zámerne. Informovala o tom dnes ráno miestna polícia, ktorá zároveň vyslovila podozrenie, že išlo o teroristický útok.

06:43 - Pravdepodobne teroristický útok v Berlíne z pondelkového večera vyvolal aj reakcie vysokých ústavných činiteľov Poľska a Holandska, ako aj ostré odsúdenie zo strany gréckeho ministerstva zahraničných vecí.

Poľský prezident Andrzej Duda prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí vyzval všetkých, ktorí tak môžu učiniť, aby sa modlili za uzdravenie zranených a duše zosnulých píšuc o tragédii v Berlíne.

Holandský premiér Mark Rutte na sociálnej sieti napísal, že jeho krajina smúti podobne ako Berlín nad mnohými vyhasnutými životmi a zranenými. "Myslíme na každého, kto dnes večer márne čaká na návrat milovanej osoby domov. V mene Holandska som svojej nemeckej kolegyni Angele Merkelovej vyjadril sústrasť a ponúkol pomoc, kde to len ide," uviedol ešte v pondelok v neskorých večerných hodinách predseda holandskej vlády.

Grécke ministerstvo zahraničných vecí reagovalo so zdesením na správy z Berlína a ostro odsúdilo zločinecký útok. "Naše myšlienky sú pri pozostalých po obetiach," konštatovalo vo vyhlásení zverejnenom v gréckom i nemeckom jazyku.

06:05 - Pozrite si ranné správy TV Markíza

 

UTOROK 06:00

Na následky ťažkých zranení po pravdepodobnom teroristickom útoku na predvianočné trhy v berlínskej štvrti Charlottenburg, ku ktorému došlo v pondelok večer, zomreli podľa nemeckej tlačovej agentúry DPA v nemocnici ďalšie tri osoby. Celkový počet obetí sa tak zvýšil z doterajších deväť na 12.

V starostlivosti zdravotníkov v nemocniciach nemeckej metropoly zostáva naďalej 48 zranených, medzi ktorými sú aj viaceré osoby s ťažkými traumami.
Na preplnené vianočné trhy vošiel - ako je známe - neosvetlený kamión, za volantom ktorého sedel podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov muž pochádzajúci z Pakistanu alebo Afganistanu, ktorý prišiel ako utečenec do Nemecka vo februári 2016.
Polícia vodiča zadržala na základe popisu očitých svedkov udalosti. Výsluch podozrivého pokračuje.

Predstavitelia Berlína i polície a možno i prokuratúry sa o doterajších poznatkoch z priebehu vyšetrovania prípadu chcú s verejnosťou podeliť na utorkovej tlačovej konferencii, ktorá sa očakáva v skorých popoludňajších hodinách.
Nemecký spolkový minister vnútra Thomas de Maiziere však v stanovisku pre prvý program verejnoprávnej televízie ARD už v noci uviedol, že aj keď slovo útok ešte nechce použiť, mnohé hovorí práve pre túto verziu.

V nákladiaku sedeli dvaja ľudia. Jeden zahynul po náraze, druhý ušiel. Polícia ho však dolapila. Incident vyšetrujú ako teroristický útok. V okolí trhov polícia uzatvorila viacero ulíc a obyvateľov Berlína vyzvala, aby "zostali doma" a nešírili poplašné správy.

1.21 - Očitý svedok opísal strašné minúty:

1.09 - Nejasnosti panujú okolo identity vodiča kamiónu i mŕtveho v kabínke

Bezduché telo muža v kabínke kamiónu, ktorého vodič vošiel s vozidlom v pondelok večer na preplnené vianočné trhy v štvrti Charlottenburg v Berlíne, by mohlo patriť podľa informácií viacerých nemeckých i poľských médií poľskému občanovi. Ani poľské ministerstvo zahraničných vecí vo Varšave, ani ambasáda krajiny v Berlíne to však nepotvrdili. Možnosť, že ide o pôvodného vodiča kamiónu, zamestnanca špedičnej firmy a bratranca jej majiteľa Ariela Žuravského, tak zostáva na úrovni špekulácií. Žurawski vo vysielaní poľskej spravodajskej televízie TVN24 uviedol, že za vodiča "ručí" a že kamión mohol byť unesený, pretože aj on, aj vodičova manželka mali po 16.00 hod problém skontaktovať sa so šoférom. Kamión prepravoval do nemeckej metropoly oceľové konštrukcie, uviedol majiteľ. Nemecká i poľská polícia preveruje však medzičasom možnosť, že kamión bol odcudzený na stavenisku v Poľsku. O osude poľského vodiča však v tejto súvislosti nehovoria. Podľa informácií poľských i nemeckých médií bol Poliak zastrelený, podľa pôvodných správ z dejiska diania mal prísť o život po náraze kamiónu do vianočného stromu.

00.53 - Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziére sa prikláňa k tomu, že Berlín zažil teroristický útok. "V tejto chvíli nechcem vypustiť z úst slovo útok, ale všetko pre to nasvedčuje," povedal televízii ARD krátko po polnoci. Jeho slová dokladajú aj prvé poznatky polície. Spolujazdec nepodľahol zraneniam zo zrážky vozidla, ale bol vraj zastrelený.

00.31- Predstavitelia EÚ vyjadrili sústrasť príbuzným obetí útoku v Berlíne

Predseda Európskej rady Donald Tusk uviedol, že Európa je pripravená Nemecku pomôcť. "Ja aj celá Európska komisia súcitíme s rodinami a blízkymi obetí a zranených v Berlíne. Správa z Nemecka nás šokovala, pretože na vianočné trhy chodia ľudia oslavovať blížiace sa sviatky a spája ich tam pokoj a mier," uviedol na sociálnej sieti Twitter predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Správy o teroristickom útoku zasiahli aj vysokú predstaviteľku pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Federicu Mogheriniovú a predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza, ktorý sám pochádza z Nemecka.


00.20 - Za pravdepodobným útokom v Berlíne môže byť islamistický motív

Nemecké bezpečnostné zložky nemajú síce ešte ucelený obraz o pozadí večerného pravdepodobného útoku na vianočné trhy v Berlíne, avšak mnohé hovorí podľa informácií, ktoré získala z ich prostredia tlačová agentúra DPA, pre islamistický motív. Hovorca polície bol opatrnejší a povedal, že jeho kolegovia nemajú zatiaľ jednoznačné indície o tom, že došlo k útoku, ani o tom, že išlo o nešťastie. Vyšetrovatelia však vychádzajú z predpokladu, že išlo o útok.

00.10 - "Smútime za obeťami a dúfame, že sa podarí pomôcť mnohým zraneným," tlmočil hovorca vlády Steffen Seibert stanovisko spolkovej kancelárky Angely Merkelovej, ktorou informácia otriasla. Šéfka nemeckej spolkovej vlády, ako pripomenul, zostáva v kontakte so spolkovým ministrom vnútra Thomasom de Maizierom i prvým mužom berlínskej radnice Michaelom Müllerom.

23.49 - Agentúra Reuters zverejnila opravu. Predtým zverejnila informáciu o tom, že muž, ktorý zahynul po náraze v nákladnom aute, bol poľskej národnosti.

23.42 - "Je to zlý večer pre Berlín a našu krajinu, ktorý mnou podobne ako mnohými inými veľmi otriasol", vyhlásil nemecký prezident Joachim Gauck. Aj keď ešte nevieme mnoho o pozadí strašných udalostí na vianočnom trhu v hlavnom meste, "myšlienkami som s obeťami, s ich blízkymi, so všetkými ľuďmi, ktorí sa obávajú o rodinných príslušníkov alebo priateľov," zdôraznil najvyšší predstaviteľ krajiny, ktorý sa súčasne poďakoval za nasadenie záchranárom i príslušníkom bezpečnostných zložiek.

23.38 - Zatiaľ je predčasné hovoriť, či sú alebo nie sú medzi obeťami útoku v Berlíne slovenskí občania. Pre TV Markíza to uviedol riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Igor Skoček. "Zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými úradmi. Zatiaľ sa na nás neobrátil žiadny slovenský občan so žiadosťou o pomoc," uviedol.

23.25 - Pozrite si Mimoriadne Televízne noviny:

 

23.22 - Premiér Fico v súvislosti s tragédiou v Berlíne hovoril už s ministrom Kaliňákom

V súvislosti s drámou v Nemecku predseda vlády SR Robert Fico už komunikoval s ministrom vnútra SR Robertom Kaliňákom a riaditeľom SIS Antonom Šafárikom. Na Slovensku sa okamžite spustili štandardné opatrenia, ktoré sa v takýchto situáciách prijímajú. TASR o tom informovala hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Szabóová.

23.13 - Podľa riaditeľa tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí Igora Skočeka sa zatiaľ žiadny Slovák neobrátil so žiadosťou o pomoc.

 

23.00 - Národnosť oboch kriminálnikov nezverejnili. Samotný kamión patril poľskej prepravnej spoločnosti Ariela Zurawského, čo tamojšej televízii TVN24 potvrdil priamo jej majiteľ. Majiteľ povedal, že kamión nemal, čo v Nemecku robiť, mal byť na ceste do Talianska.

22.23 - Predpokladaného útočníka vzali do väzby.

22.01 - Nákladiak má údajne poľské evidenčné číslo.

21.51 - K tragickej udalosti odvysiela TV Markíza mimoriadne Televízne noviny o 23.10 h.

Sledujte naživo, čo sa deje v Berlíne:

21.42 - Reportér BBC informoval, že údajného útočníka už polícia chytila.

21.40 - Spolujazdec v kamióne je mŕtvy.

21.31 - Polícia už pripustila, že by mohlo ísť o teroristický útok.

21.15 - Podľa nemeckých novín Bild.de je páchateľ na úteku. Svedok opísal, že kamión nebrzdil.

21.10 - Policajná hovorkyňa potvrdila zatiaľ jednu obeť. Miesto evakuujú.

21.00 - Zatiaľ sa nevie, či ide o nehodu alebo teroristický čin. Server denníka Die Welt napísal, že niektoré indície naznačujú, že by mohlo ísť o teroristický útok. Nákladné vozidlo vošlo na trh a zbúralo veľa stánkov.

ZDROJ: Twitter/Daily Mail


Komentáre ( 0)