21. 12. 2016 16:36 | PEKING/TASR, kc

Pol miliardy Číňanov trápi katastrofálny smog, vláda zatvára továrne aj školy

Na znečistení ovzdušia sa do veľkej miery podieľa aj spaľovanie uhlia v zime.

Čínu trápi smog.
Čínu trápi smog. Foto: Profimedia.sk
Čínu trápi smog.
Peking zahalený v smogu
Dopravná zápcha v meste Ťi-nan.

Severovýchod Číny vrátane Pekingu čelí veľmi silnému smogu. Miestne úrady vyhlásili najvyšší červený stupeň smogového znečistenia vo viac než 40 mestách. Podľa denníka The Guardian znečistený vzduch ohrozuje takmer pol miliardy ľudí.

Červená výstraha znamená, že v čínskych mestách platia rozsiahle dopravné obmedzenia. V záujme rozptýlenia smogu zároveň nariadili továrňam znížiť svoje výkony alebo dokonca úplne pozastaviť prevádzku. Zatvorené sú aj materské a základné školy.

Peking zahalený v smogu 1.
Peking zahalený v smogu 1. Foto: Profimedia.sk
 

V Pekingu a jeho okolí už zastavilo prevádzku viac než 700 firiem. V doprave začal fungovať tzv. striedavý systém: raz majú povolenie jazdiť autá s poznávacími značkami, ktoré majú párne čísla, inokedy tie s nepárnymi číslami. Nemocnice sú v pohotovosti a pripravujú sa na nápor pacientov, ktorým vysoká koncentrácia škodlivých prachových častíc spôsobuje problémy.

V meste Tchien-ťin už úrady zrušili desiatky letov a v Pekingu dokonca 200, okrem toho sa v celom regióne zatvárajú diaľnice. Viditeľnosť sa vinou smogu znížila na 300 metrov.

Dlhoročný problém s pomalým riešením

Smogový poplach sa v Pekingu opakuje i napriek tomu, že tamojšie orgány už dávnejšie predstavili plán boja proti znečisteniu ovzdušia. Verejnosť a experti kritizujú príslušný postup ako príliš pomalý.

Podľa meraní environmentálnej organizácie Greenpeace sa množstvo emisných a prachových častíc v pekinskom ovzduší znížilo od januára 2015 do marca tohto roku približne o desať percent.

Smog je pre Peking notorickým problémom. Na znečistení ovzdušia sa do veľkej miery podieľa aj spaľovanie uhlia v zime. Čínska vláda chce do roku 2020 znížiť emisie hlavných znečisťujúcich látok v ovzduší o 60 percent.

Komentáre ( 0)