25. 12. 2016 08:05 , článok bol aktualizovaný 25. 12. 2016 14:53 | MOSKVA/TASR

Do Čierneho mora sa zrútilo lietadlo s Alexandrovcami. Zahynulo zrejme všetkých 92 ľudí na palube

Na palube spadnutého tupoleva bolo 84 cestujúcich a osem členov posádky.

Alexandrovci počas vystúpenia na oslavách 70. výročia SNP v Banskej Bystrici. (archív 2014)
Alexandrovci počas vystúpenia na oslavách 70. výročia SNP v Banskej Bystrici. (archív 2014) Foto: TASR
Telerano, Alexandrovci
Alexandrovci počas vystúpenia na oslavách 70. výročia SNP v Banskej Bystrici. (archív 2014)
Vytiahli prvé telo z havarovaného lietadla.

Ruské dopravné lietadlo typu Tu-154 s 92 ľuďmi na palube vrátane členov armádneho súboru piesní a tancov Alexandrovovci sa dnes o 05.40 h moskovského času (03.40 h SEČ), iba niekoľko minút po štarte z letiska Adler v prímorskom letovisku Soči zrútilo do vôd Čierneho mora. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany s obavami, že pád zrejme nikto neprežil. Túto informáciu už viac menej potvrdil aj prezident Putin, ktorý vyhlásil na pondelok 26. decembra štátny smútok.

Stroj, ktorý patril priamo rezortu obrany, viezol Alexandrovovcov na koncert na ruskej vojenskej základni v Sýrii, spresnilo ministerstvo. Na palube lietadla, ktoré zmizlo z obrazoviek radarov chvíľu po vzlete, bolo dovedna 84 cestujúcich a osem členov posádky. Ruské ministerstvo obrany zverejnilo kompletný zoznam.

Podľa zoznamu bolo na palube 64 členom slávneho zboru, vrátane lídra, dirigenta a skladateľa Valerij Chalilova. Medzi cestujúcimi bolo aj deväť ruských novinárov vrátane televízneho štábu stanice Prvý kanál, NTV a Zvezda (oficiálne médium ruského ministerstva obrany). Na zozname pasažierov je aj prominentná charitatívna aktivistka Elizaveta Glinková, ktorú ľudia poznajú skôr pod jej blogovým menom "Doktorka Liza". Podľa prvotných informácií mala z lietadla ešte pred odletom vystúpiť, no nestalo sa tak.

Záchranné a pátracie tímy našli jeho úlomky približne 1,5 kilometra od pobrežia v hĺbke 50-70 metrov pod hladinou. Zložky nasadené do pátrania už podľa údajov TASS našli aj telá najmenej štyroch obetí.

Ruskí záchranári zhromažďujú trosky zrúteného lietadla typu Tu-154 na móle neďaleko Soči.
Ruskí záchranári zhromažďujú trosky zrúteného lietadla typu Tu-154 na móle neďaleko Soči. Foto: TASR/AP
 

Lietadlo riadil skúsený pilot

Lietadlo bolo vyrobené v roku 1983 a vo vzduchu odvtedy strávilo celkove 6689 hodín. Počas dnešného letu z ruského Soči do sýrskej provincie Lázikíja ho riadil skúsený pilot.
Vo vyhlásení ruského rezortu obrany, ktoré priniesla tlačová agentúra TASS, sa spomína taktiež posledná oprava tohto lietadla typu Tupolev Tu-154, vykonaná 29. decembra 2014. Plánovanou údržbou prešlo naposledy v septembri 2016.

Pilot Roman Volkov bol podľa rezortu obrany zaradený do tzv. prvej triedy spôsobilosti a nalietaných mal vyše 3000 hodín.

Pri pátracích a záchranných prácach sú využívané štyri lode, päť vrtuľníkov a bezposádkové lietadlá. Práce koordinuje osobne ruský minister obrany Sergej Šojgu a prezident Vladimir Putin je o udalosti priebežne informovaný.

Prvé video zo záchranárskych prác na mori:

 

Člen ruského parlamentu vylúčil, že by zrútenie lietadla spôsobili teroristi

Zrútenie lietadla mohlo byť zapríčinené zlyhaním techniky alebo posádky, súvislosť s terorizmom je však vylúčená. Povedal to dnes predseda výboru pre obranu a bezpečnosť v hornej komore ruského parlamentu Viktor Ozerov.

Podľa vyjadrenia Ozerova, ktoré priniesla štátna tlačová agentúra RIA Novosti, je terorizmus ako príčina havárie "úplne vylúčený", keďže ide o lietadlo prevádzkované armádou. Hovorkyňa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Svetlana Petrenková medzitým uviedla pre agentúru TASS, že vojenskí vyšetrovatelia v tomto prípade preverujú podozrenie zo spáchania trestného činu porušenia pravidiel letovej bezpečnosti. Výbor už zaistil príslušné dokumenty a vypočúva osoby, ktoré sa podieľali na príprave letu.

Tupolev Tu-154 je trojmotorové prúdové lietadlo vyvinuté začiatkom 70. rokov 20. storočia, ešte v sovietskom období.

Naposledy postihlo letisko Adler v Soči nešťastie v máji tohto roka. Krátko pred pristátím sa do Čierneho mora zrútil Airbus A-320 arménskych aeroliniek Armavia so 113 osobami na palube. Haváriu nikto neprežil.