30. 12. 2016 13:06 | TALIANSKO/ nt

Do Európy dorazil obávaný terorista so stovkami bojovníkov. Mali sa zamiešať medzi utečencov

Po Muhaxherim pátra aj Interpol, ktorý zverejnil niekoľko jeho fotografií.

Lavdrim Muhaxheri
Lavdrim Muhaxheri Foto: Profimedia.sk

Jeden z generálov Islamského štátu je spolu so svojimi 400 najvernejšími vojakmi na ceste do Európy. Po tom, ako IS utrpel zdrvujúcu porážku v Sýrii, utiekol bývalý vojak NATO Lavdrim Muhaxheri so svojimi muži z krajiny. Podľa zdrojov talianskej spravodajskej služby sa mnohí bojovníci prezliekli za utečencov, aby sa bez problémov dostali do Európy.

Muhaxheri je tiež známy ako Abu Abdulah al Kosova. Je nielen vodca kosovsko-albánskej skupiny Islamského štátu, ale tiež jedným z najvýznamnejších vodcov, ktorí sa ukázali svetu, pretože verbuje ďalších džihádistických bojovníkov zo zahraničia.

Do Sýrie odišiel v roku 2012 a objavil sa v niekoľkých propagandistických videách, v ktorých zvoláva Albáncov, aby sa pripojili k Islamskému štátu. Sám zverejnil fotografie, na ktorých odrezáva človeku hlavu alebo aj video, na ktorom zabije zajatca raketou.

profimedia-0309638154.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Dvadsiatehoštvrtého septembra 2014 ho americké ministerstvo zahraničných vecí označilo za svetového teroristu. Taliansky denník L´Espresso cituje spravodajské služby a tvrdí, že Muhaxheri prišiel do Kosova s ďalšími 400 džihádistami.

Čas jeho príchodu sa zhoduje s plánmi na útok na národný futbalový tím Izraela a ďalšie ciele ako napríklad srbské pamiatky pravoslávnej cirkvi. Tieto plány sa mali zrodiť priamo v Muhaxheriho hlave. V súvislosti s nimi zatkli 19 ľudí, ktorí za hlavu akcie označili práve Muhaxheriho.

"Mnohí džihádisti sa vracajú do Európy a na Balkán. Ich cieľom je zasiahnuť starý kontinent v jeho jadre. O niektorých z nich bezpečnostné služby vedia, ale mnohým sa podarí prekročiť hranice bez toho, aby ich niekto identifikoval," cituje denník nemenovaný bezpečnostný zdroj.

Po Muhaxherim pátra aj Interpol, ktorý zverejnil niekoľko jeho fotografií.

terorista copy.jpg
Foto: Interpol
 

Komentáre ( 0)