03. 01. 2017 16:53 | VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Británia sa pripravuje na najhoršie. Toto sa bude diať po smrti kráľovnej

Ak Alžbeta II. zomrie doma, oznámi to svetu kráľovnin portrét a hymna. Pokiaľ zomrie v noci, palác ohlási smutnú správu až po ôsmej hodine ráno.

Británia sa pripravuje na najhoršie. Toto sa bude diať po smrti kráľovnej
Británia sa pripravuje na najhoršie. Toto sa bude diať po smrti kráľovnej Foto: Profimedia.sk

Britská kráľovná Alžbeta II. v dôsledku silného nachladnutia vynechala niekoľko tradičných podujatí. Nezúčastnila sa ani na štedrovečernej a novoročnej omši, prvýkrát po 30 rokoch. Vzhľadom na jej vek sa Veľká Británia pripravuje na najhoršie. Pripravené sú už aj spravodajské médiá. Píše mirror.co.uk.

Alžbeta II. nastúpila na trón v roku 1952. Počas svojej 64 ročnej vlády spounala 18 premiérov svojej krajiny a 15 amerických prezidentov. Podľa odborníkov jej smrť otrasie celým svetom. Čo sa bude diať pár dní po jej skone?

Ak Alžbeta II. zomrie doma, oznámi to svetu kráľovnin portrét a hymna. Pokiaľ zomrie v noci, palác ohlási smutnú správu až po ôsmej hodine ráno z dôvodu nočného pokoja. Väčšina britských médií už vraj trénuje na túto chvíľu.

profimedia-0209871289.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Británia bude mať 12 dňový smútok. Na niekoľko dní sa zavrú banky aj burza. Takáto ekonomická prestávka vyjde Britániu na miliardy libier. Po celom svete spustia vlajky na pol žrde, nielen v Británii, ale aj v Commonwealthe. V Británii budú zakázané komédie, na ambasádach po celom svete pripravia kondolečné knihy.

Rakvu s kráľovnou presunú na niekoľko dní do parlamentu, kde bude prípustná verejnosti až do jej pohrebu, ktorý sa uskutoční po 12 dňoch. Pohreb povedie arcibiskup z Canterbury. Návštevnosť má byť rekordná, odhadom 200-tisíc ľudí. Smútočného obradu sa zúčastia šľachtici, prezidenti aj politici z celého sveta. Kráľovnú pravdepodobne pochovajú k rodičom v kaplnke rodového hradu Windsor. Po pohrebe sa skončí štátny smútok.

Po Alžbete zasadne na trón jej najstarší syn princ Charles. O niekoľko dní sa schváli nástupníctvo, uskutoční sa prísaha parlamentu, cirkvi a samotná korunovácia. Ak by sa Charles vzdal nároku na trón, kráľom sa stane jeho najstarší syn William.

Komentáre ( 0)