09. 01. 2017 11:05 , článok bol aktualizovaný 09. 01. 2017 11:56 | JERUZALEM/TASR

Sekundy smrti v Jeruzaleme zachytila bezpečnostná kamera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil útočníka za podporovateľa Islamského štátu.

Útok na vojakov v Jeruzaleme.
Útok na vojakov v Jeruzaleme. Foto: ENEX

Izraelský denník Jediot achronot na svojej webovej stránke zverejnil videozáznam útoku, ktorý sa odohral vo východnom Jeruzaleme a pripravil o život najmenej štyroch mladých Izraelčanov. Ďalších najmenej 13 ľudí bolo pri útoku zranených. Stav viacerých z nich je kritický.

Zo záznamu vyplýva, že vodič kamiónu vo veľkej rýchlosti zámerne zišiel z cesty a narazil do skupiny ľudí - vojakov -, práve vystupujúcich z autobusu. Následne sa auto na priľahlej ceste niekoľkokrát otočilo okolo svojej osi a potom ešte raz zacúvalo na miesto, kde po prvom nájazde zostali ležať mŕtvi a zranení. Páchateľa zastrelili na mieste činu.

Podľa denníka Times of Israel mladí vojaci boli v Jeruzaleme na zájazde, ktorý bol súčasťou iniciatívy zameranej na poznávanie významných historických miest.

 

Izraelská polícia zatkla deväť podozrivých

Izraelská polícia zadržala deväť podozrivých v súvislosti s víkendovým útokom kamiónom v Jeruzaleme. Oznámili to v pondelok izraelské bezpečnostné zložky.

Medzi zadržanými sú aj rodinní príslušníci Palestínčana, ktorý v nedeľu kamiónom vrazil do skupiny izraelských vojakov; štyria z nich zahynuli.

Polícia zadržala spolu päť príbuzných útočníka z palestínskeho predmestia východného Jeruzalema Džabal Mukabir, odkiaľ pochádzal aj samotný páchateľ útoku, 28-ročný Fádí Kanbar.

Táto palestínska štvrť susedí so židovskou štvrťou Armon ha-Naciv (známou aj ako Východný Talpijot), kde sa odohral útok. Polícia dnes pomocou betónových panelov zahradila vstupné cesty do tejto štvrte a kontrolovala všetky odchádzajúce vozidlá.

Palestínski extrémisti v noci nadnes ostreľovali príslušníkov izraelských bezpečnostných zložiek rozmiestnených na kontrolných stanovištiach v okolí zmienenej štvrte, uviedla v správe polícia.

Podporovateľ Islamského štátu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu poukázal na spojitosť medzi útokom vo východnom Jeruzaleme a podobnými minuloročnými útokmi v Európe - vo Francúzsku a Nemecku. Útočník označil za podporovateľa IS.

Najbrutálnejší útok

Útok patrí k najzávažnejším vo viac ako rok trvajúcej vlne násilností, v ktorej Palestínčania na Izraelčanov útočia zo strelných zbraní, nožmi či zámerným vrazením autom do skupiny ľudí. Incident je po troch mesiacoch prvým, ktorý si vyžiadal aj obete z izraelských radov.

Záchranári, ktorí zasahovali na mieste, sa pre izraelské médiá vyjadrili, že útok bol najbrutálnejší spomedzi všetkých podobných, aké doteraz v Jeruzaleme zažili. Pod nákladným autom zostalo totiž uväznených viacero zranených, ktorých potom museli vyslobodzovať.

Turistická sprievodkyňa Lea Schrieberová, ktorá bola svedkom udalosti, popísala, že počula krik zranených a videla nákladné auto, ako cúva a znova naráža do skupiny už zranených vojakov.

Komentáre ( 0)