10. 01. 2017 17:28 | ŠTRASBURG/TASR

Moslimské žiačky vo Švajčiarsku budú chodiť na zmiešané hodiny plávania

Sťažnosť na pôde ESĽP podali dvaja švajčiarski občania tureckej národnosti.

Moslimka učí deti plávať.
Moslimka učí deti plávať. Foto: Twitter/Voice of Europe

Švajčiarsko dnes vyhralo proces na pôde Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v prípade povinnosti rodičov moslimského vierovyznania posielať svoje deti na zmiešané hodiny plávania.

Sudcovia dospeli k názoru, že úrady mali právo presadzovať "plnenie učebného plánu" a "úspešnú integráciu detí" do spoločnosti. Európsky súd so sídlom v Štrasburgu síce uznal, že došlo k zásahu do náboženských slobôd, k ich porušeniu ale nedošlo.
O prípade informovala dnes britská stanica BBC.

Sťažnosť na pôde ESĽP podali dvaja švajčiarski občania tureckej národnosti z mesta Bazilej. Pár odmietol posielať svoje maloleté dcéry na povinné zmiešané hodiny plávania.

Vzdelávacie úrady v tejto súvislosti uviedli, že podobné výnimky sa udeľujú iba dospievajúcim dievčatám. Tento vek však dcéry dvojice navrhovateľov v tom čase nedosahovali.

Po dlhých sporoch bola v roku 2010 rodičom udelená kombinovaná pokuta vo výške 1400 švajčiarskych frankov (približne 1300 eur) "za konanie v rozpore so svojimi rodičovskými povinnosťami".

Pár sa ohradil, že takéto zaobchádzanie je porušením Článku 9 Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý zaručuje právo na slobodu myslenia, svedomia a náboženského vierovyznania.

Stanovisko ESĽP pripúšťa, že neudelením výnimky moslimským školáčkam došlo k zásahu do slobody náboženského vierovyznania. Úlohou školského zákona je však "ochrana zahraničných žiakov pred akoukoľvek formou sociálneho vylúčenia". Súd ďalej konštatuje, že Švajčiarsko má právo vystavať svoj vzdelávací systém v súlade s vlastnými potrebami a tradíciami.

Školy podľa ESĽP zohrávajú v rámci sociálnej integrácie významné postavenie a oslobodzovanie z niektorých vyučovacích hodín "je oprávnené iba vo výnimočných prípadoch", píše sa vo vyhlásení tribunálu, z ktorého citovala stanica BBC.

Komentáre ( 0)