12. 01. 2017 16:03 | HAMBURG/TASR, kc

OBRAZOM: Slávnostné otvorenie filharmónie v Hamburgu sprevádzala nádherná svetelná šou

Medzi hviezdami prvej veľkosti, ktoré vystúpili na slávnostnom koncerte bol aj slovenský tenorista Pavol Breslík.

Na snímke svetelná šou po slávnostnom otvorení novej budovy hamburskej filharmónie Elbphilharmonie v prístave v Hamburgu.
Na snímke svetelná šou po slávnostnom otvorení novej budovy hamburskej filharmónie Elbphilharmonie v prístave v Hamburgu. Foto: TASR/AP
Svetelná šou počas slávnostného tvorenia Elbfilharmonie v Hamburgu.
Na snímke test osvetlenia na novej budove hamburskej filharmónie Elbphilharmonie v prístave v Hamburgu  8. januára 2017.
Na archívnej snímke zo 4. novembra 2016 je hlavná koncertná sieň Labskej filharmónie počas novinárskeho dňa v Hamburgu.

Severonemecké prístavné mesto sa v stredu po desiatich rokoch výstavby konečne dočkalo slávnostného otvorenia Labskej filharmónie, ktorej sídlom bude nová dominanta mesta - 110 metrov vysoká viacúčelová budova.

V impozantnom objekte, diele švajčiarskych architektov Jacqua Herzoga a Pierra de Meurona, sú popri dvoch koncertných sieňach aj bytové jednotky, päťhviezdičkový hotel s viac ako 240 izbami, viaceré reštaurácie, vyhliadková plošina či parkovisko.

Diváci a hudobníci čakajú na začiatok otváracieho koncertu pri príležitosti slávnostného otvorenia budovy Labskej filharmónie.
Diváci a hudobníci čakajú na začiatok otváracieho koncertu pri príležitosti slávnostného otvorenia budovy Labskej filharmónie. Foto: TASR/AP
 

Na slávnostné otvorenie pozvali aj slovenského tenoristu

Hviezdy však slávnostnému otvoreniu, ktoré sa kvôli rozmarom počasia začalo s 30-minútovým oneskorením, neboli priveľmi naklonené. Intendant Labskej filharmónie Christoph Lieben-Seutter bol nútený informovať o odrieknutí angažovanej sopranistky Camilly Tillingovej zo Švédska zo zdravotných dôvodov. Za prominentnú pacientku "zaskočí" rodáčka z nemeckého Mannheimu i so skúsenosťami z veľkých zahraničných scén vrátane La Scaly Hanna-Elisabeth Müllerová.

Medzi hviezdami prvej veľkosti, ktoré vystúpili na slávnostnom koncerte sa popri britskom basbarytonistovi sirovi Brynovi Terfelovi a francúzskom kontratenoristovi Philippovi Jarousskom predstavil aj slovenský tenorista Pavol Breslík, ktorý nahradil pôvodne zamýšľanú nemeckú opernú hviezdu Jonasa Kaufmanna.

Otvárací koncert hudobníkov z telesa NDR Elbphilharmonie Orchester (niekdajší Symfonický orchester Severonemeckého rozhlasu NDR) pod taktovkou svojho šéfdirigenta Thomasa Hengelbrocka ponúkol pre 2100 pozvaných hostí, medzi ktorými nechýbajú nemecký spolkový prezident Joachim Gauck, spolková kancelárka Angela Merkelová či minister zahraničných vecí a predpokladaný budúci prezident Frank-Walter Steinmeier, okrem iného diela Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Bernda Aloisa Zimmermanna, Richarda Wagnera, ako aj svetovú premiéru opusu súčasného skladateľa Wolfganga Rihma.

 

Stavba sa predražila desaťnásobne

Otvorenie Labskej filharmónie s predpokladanými nákladmi na výstavbu vo výške 77 miliónov eur bolo pôvodne naplánované na rok 2010. Predĺženie výstavby z viacerých dôvodov znamenalo explóziu nákladov až na 789 miliónov eur a odloženie otvorenia o viac ako šesť rokov.

Teraz však všetci zainteresovaní dúfajú, že sa čakanie vyplatilo, čomu nasvedčujú nielen správy o vynikajúcej akustike v koncertných sieňach, ale aj o takmer vypredaných vstupenkách na celý zvyšok sezóny až do začiatku júla. Dramaturgia už preto pripravuje ďalšie koncerty, s ktorými sa pôvodne nerátalo.