22. 01. 2017 09:09 , článok bol aktualizovaný 22. 01. 2017 09:53 | WASHINTON/kc, BBC

Trump obvinil médiá, že nepravdivo informujú o jeho inaugurácii

Podľa Trumpa sa prizeralo jeho inaugurácii až pol druha milióna ľudí, zatiaľ čo médiá hovoria o 250-tisíc účastníkoch.

Prvá fotka je z trumpovej inaugurácie, tá druhá z Obamovej v roku 2009.
Prvá fotka je z trumpovej inaugurácie, tá druhá z Obamovej v roku 2009. Foto: reprofoto: Twitter/BBC

Prezident USA Donald Trump obvinil médiá z klamlivého informovania o jeho inaugurácii. Reagoval tak na články, v ktorých sa písalo, že na jeho inauguráciu prišlo do Washingtonu oveľa menej ľudí v porovnaní so sobotňajším Pochodom žien, ktorý bol spojený s protestom proti novému prezidentovi USA. Píše o tom portál BBC.

Trump vyjadril v sobotu počas návštevy sídla Ústrednej spravodajskej služby absolútnu podporu tajným službám Spojených štátov. "Niet nikoho, kto by mal o tajných službách vyššiu mienku ako Donald Trump" povedal americký prezident v sídle CIA v Langley vo Virgínii.
Trump pritom prednedávnom tajné služby kritizoval za únik háklivých informácií a prirovnal ich štýl práce k praktikám nacistického Nemecka.

Trump počas svojej návštevy CIA opäť kritizoval médiá a obvinil ich zo lži, keď informovali o pomerne nízkej účasti ľudí na jeho piatkovej inaugurácii. Podľa agentúry AP naopak Trump "nesprávne tvrdil", že davy ľudí sa ťahali až po Washingtonov pamätník. Trumpove slová na adresu médií zazneli v čase, keď v uliciach Washingtonu a iných amerických miest protestovali proti jeho zvoleniu za prezidenta státisíce ľudí.

Trump povedal, že fotky a televízne zábery z jeho inaugurácie zámerne vytvárali skreslený obraz. „Účasť by som odhadol na pol druha milióna ľudí,“ uviedol Trump. Média pri tom informovali, že na inauguráciu prišlo zhruba 250-tisíc ľudí.

Médiá porovnávali aj fotografie z piatkovej inaugurácie Trumpa so snímkami z prvej inaugurácie bývalého prezidenta Baracka Obamu v roku 2009.

zdroj: Twitter/BBC

Prezident USA tiež vyhlásil, že davy sa tiahli kam oko dovidí, teda až po Washingtonský Monument. Fotografie z miesta však hovoria niečo iné.

Neskôr sa k celej záležitosti vyjadril aj hovorca Bieleho domu Sean Spicer: „Bolo to najväčšie obecenstvo, ktoré sa kedy zúčastnilo na inaugurácii prezidenta či už v USA alebo kdekoľvek vo svete.“

zdroj: Twitter/Nick Bilton


Komentáre ( 0)