24. 01. 2017 14:21 | PRAHA/TN.cz, Bild, Rock

Hrozí otrava jedla a vody! Nemci varujú pred možným útokom Islamského štátu

Pred možnosťou chemického útoku v Európe varovali aj iné krajiny, napríklad Francúzsko alebo Irak.

Chemický útok.
Chemický útok. Foto: SHUTTERSTOCK/bojangles

Nemecká vláda a Spolkový kriminálny úrad (BKA) prichádzajú s varovaním pred možnosťou chemického útoku zo strany Islamského štátu. Na novú hrozbu upozornil denník Bild vychádzajúci z vládnej správy analyzujúcej riziká zo strany islamistov. Terčom môže byť otrava pitnej vody a potravín.

Hoci má Nemecko za sebou už niekoľko teroristických útokov (vrátane krvavého útoku v bavorskom Ansbachu alebo naposledy na trhoch v Berlíne), chemický útok ešte teroristi v spolkovej krajine nepoužili.

Napriek tomu si vláda a Spolkový kriminálny úrad (BKA) majú dôvod myslieť, že k nemu už skoro dôjde. Podozrenie vychádza z analýzy rizika v oblasti civilnej ochrany.

Podľa nej je riziko chemického útoku vysoké. Môže sa jednať o útok na chemické zariadenia alebo útok na transport chemikálií. Rovnako tak je možné, že islamisti zaútočia aj na veci každodennej potreby - napríklad otrávia vodu a jedlo, informuje nemecký Bild.

Práve takýmto spôsobom by islamisti napáchali najväčšie škody. Pred možnosťou chemického útoku v Európe varovali aj iné krajiny, napríklad Francúzsko alebo Irak, ktorý má s chemickými zbraňami teroristov bohaté skúsenosti. Píše portál TN.cz

Komentáre ( 0)