27. 01. 2017 19:06 | BEATISLAVA/TV Markíza

Peklo v Čile! Lesné požiare sa vymkli kontrole, zhorelo tam celé mesto

Následky čilských požiarov pocítia aj milovnícki vína. Plamene už likvidujú aj slávne vinice v regióne Cauquenes.

Rozsah skazy je obrovský.
Rozsah skazy je obrovský. Foto: TV Markíza

Požiare, ktoré sa zapíšu do histórie. Čilskí hasiči s nimi márne bojujú už dva mesiace. Plamene najnovšie zničili celé jedno mesto.

V krajine vládne zúfalá situácia - rekordné lesné požiare sa Čiľanom absolútne vymkli spod kontroly a po tom, čo spustošili 238-tisíc hektárov porastov, začali ničiť aj mestá. Santa Olga, ktorá leží 360 kilometrov južne od metropoly, zhorela do tla. Popolom ľahlo tisíc budov a o strechu nad hlavou prišlo asi 6-tisíc ľudí.

„Žijem tu od štyroch rokov a je pre mňa šokujúce, ako dokáže všetko zmiznúť. Zo dňa na deň je všetko preč. Zhorela nám farma s kurčatami. Pod dvoma prístreškami ich bolo asi 10-tisíc. Prišli sme o celý dom. Oblečenie, čo mám na sebe, je požičané. Ešte aj ponožky, povedal miestny obyvateľ.

 

S požiarmi bojuje krajina každý rok. Tie tohtoročné sú však rekordné, a to zrejme preto, že v oblasti je už dlhé týždne horúco, sucho a navyše fúka veľmi silný vietor. Čoraz viac sa ale hovorí o tom, že požiare niekto pravdepodobne zakladá úmyselne.

Pretože hneď ako sa jeden podarí uhasiť, rozhorí sa ďalší. Čilské úrady vyhlásili pred pár dňami výnimočný stav. Američania poslali do krajiny špeciálne upravený boeing 747, ktorý by mal pri hasení výrazne pomôcť.

„Sú to najhoršie lesné požiare v v histórii našej krajiny," uviedla prezidentka krajiny Michele Bacheletová.

Následky čilských požiarov pocítia aj milovnícki vína. Plamene už likvidujú aj slávne vinice v regióne Cauquenes.

„Zemetrasenie v roku 2010 bolo nič v porovnaní s tým, čo tu máme teraz," dodala vinárka Juana Canalesová.

Komentáre ( 0)