01. 02. 2017 18:37 | PARÍŽ/TV Markíza

Nádejný prezidentský kandidát má problém: Fiktívne zamestnával rodinu

Ešte pred týždňom bol favoritom a teraz sa možno nedostane ani do druhého kola.

Francois Fillon.
Francois Fillon. Foto: TV Markíza

Francúzsky politik Francois Fillon nielen že fiktívne zamestnával v parlamente svoju manželku, ale za nič nerobenie zrejme platil aj svojim deťom. Prekvapivé informácie dnes priniesli francúzske médiá. Fillonovci si podľa nich za 9 rokov uliali viac ako milión eur.

Podvodník alebo len obeť špinavej kampane? Francois Fillon trvá na tom, že celá kauza je vykonštruovaná a jej cieľ je jasný - vyradiť ho z boja o Elyzejský palác.

„Je to snaha ma očierniť ako prezidentského kandidáta. Súdy si už robia svoju prácu a verím v spravodlivosť. Už nebudem odpovedať na žiadne otázky. Hovoril som so sudcami aj s polício," myslí si kandidát na francúzskeho prezidenta Francois Fillon.

Aféra, ktorú médiá nazvali Penelopegate - podľa Fillonovej manželky, je vo Francúzsku témou číslo jeden už týždeň. Novinárom sa podarilo zistiť, že politik zamestnal Penelope Fillonovú ako svoju poslaneckú asistentku, vďaka čomu jej za 9 rokov na účet pribudlo 900-tisíc eur. Nikto ju však v kancelárii nikdy nevidel, preto nik ani netušil, že takýto post vôbec má.

„Podpísala som petíciu za to, aby pani Fillonová tie peniaze vrátila. Nie je to normálne. On sám tvrdí, že jeho žena si svoju prácu robila. Takže teraz je to na polícii, aby to preverila a zistila, či hovorí pravdu alebo nie," hovoria Parížania.

Kým Fillonovu poslaneckú kanceláriu prehľadávala polícia, týždenník Canard Enchainé o ňom priniesol ďalšiu šokujúci informáciu. Napísal, že ako poslaneckých asistentov si fiktívne zamestnal aj svoje dve deti. Tie si vraj prilepšili o 84-tisíc eur. Republikáni si za svojim kandidátom napriek tomu stoja.

„To, čo sa tu deje, je poľovačka na Francoisa Fillona. Do volieb zostáva 85 dní," upozornil poslanec parlamntu Thierry Solere.

Najnovší predvolebný prieskum ukázal, že Francois Fillon, ktorý bol ešte pred týždňom favoritom, sa možno nedostane ani do druhého kola. Väčšiu podporu by získala líderka krajnej pravice Marine LePenová a dokonca aj nezávislý kandidát Emmanuel Macron.

 

Komentáre ( 0)