Mimoriadna správa
Na Slovensku bude od 1. októbra platiť núdzový stav
Viac v článku
02. 02. 2017 06:15 , článok bol aktualizovaný 02. 02. 2017 13:15 | PEKING/TASR

V Číne sa zrútili tri bytovky, zasypali množstvo ľudí

Pod troskami budov sa nachádza "veľký" počet ľudí.

cina_tvnoviny.mp4
cina_tvnoviny.mp4

Najmenej deväť ľudí je pochovaných pod troskami štyroch obytných budov, ktoré sa dnes zrútili neďaleko priemyselného mesta Wen-čou na východe Číny. Informovala o tom štátna televízia. Spomínaní ľudia patria do dvoch rodín, uviedli miestni predstavitelia citovaní tlačovou agentúrou Sinchua.

K pádu budovy došlo okolo 8.00 h miestneho času (1.00 h SEČ). Príčinu nešťastia vyšetrujú. Do záchrannej operácie je zapojených osem hasičských skupín a približne 100 hasičov.

"Na mieste vládne dosť veľký zmätok, akoby lokalitu postihlo zemetrasenie," povedal záchranár do telefónu agentúre Sinchua. "Musíme pracovať veľmi opatrne, pretože trosky zrútených budov ležia pri múroch ešte stále stojacich domov."

Jeden z týchto priľahlých domov má vo vonkajšom múre dieru, dodal záchranár.
Podľa fotografií, ktoré Sinchua zverejnila, pracujú záchranári pri hľadaní zasypaných s ťažkými mechanizmami, zbíjačkami a inými nástrojmi. Väčšie kusy betónu dvíhajú pomocou ťažkého mobilného žeriavu. Vedľa miesta nešťastia sú zoradené hasičské autá a všetkému sa prizerajú desiatky ľudí.

Dnešok je posledným dňom osláv čínskeho nového roka, teda obdobia, keď milióny ľudí cestujú do svojich rodných miest a úrady majú sklon nezverejňovať zlé správy.
Väčšina Číňanov je teda v týchto dňoch na sviatky doma. Administratívni pracovníci sa vrátia do práce až v piatok, pričom mnohé fabriky nechali svojim zamestnancom ešte dlhšie voľno.

Mesto Wen-čou na východe Číny je priemyselným centrom a láka migrantov z celej krajiny hľadajúcich prácu. Vlani v októbri zahynulo najmenej 22 ľudí, keď sa v meste zrútili štyri budovy. Bývali v nich zväčša robotníci-migranti, uviedli štátne médiá.
V Číne sa zrútili v posledných rokoch viaceré budovy. V krajine prebieha prudká urbanizácia, sprevádzaná často nekvalitnou výstavbou.

Komentáre ( 0)