06. 02. 2017 09:30 | LONDÝN/TASR

Kráľovná Alžbeta II. vládne už 65 rokov. Pozrite si nezabudnuteľné momenty

Momentálne je tak najstaršia žijúca a zároveň najdlhšie vládnuca britská panovníčka.

Kráľovná Alžbeta II. a princ Philip v roku 1954.
Kráľovná Alžbeta II. a princ Philip v roku 1954. Foto: Profimedia.sk
Kráľovnú Alžbetu zdobia zafírové šperky
Kráľovná Alžbeta II. a princ Philip v roku 1954.
Kráľovná Alžbeta II. v roku 1957
Britská kráľovná Alžbeta II. si dnes pripomína 65. výročie odo dňa, keď usadla trón. V centre Londýna jej vzdajú poctu oslavné salvy - dovedna zaznie 41 výstrelov z dela.

Buckinghamský palác pri príležitosti kráľovninho tzv. zafírového výročia zverejnil portrét z roku 2014, na ktorom Alžbetu zdobia zafírové šperky, ktoré dostala od svojho otca, kráľa Juraja VI., ako svadobný dar.

Kráľovnú Alžbetu zdobia zafírové šperky.
Kráľovnú Alžbetu zdobia zafírové šperky. Foto: AP
 

Momentálne vôbec najstaršia žijúca a zároveň najdlhšie vládnuca britská panovníčka však dnešok strávi vo svojom vidieckom sídle v obci Sandringham v grófstve Norfolk, pričom sa bude venovať obvyklým činnostiam, priblížil Buckinghamský palác.

Kráľovná Alžbeta II. sa vlani dožila 90 rokov a jej narodeniny sprevádzali celoštátne oslavy. Panovníčka sa aj spolu so svojím 95-ročným manželom, princom Philipom, stále teší dobrému zdraviu.

V decembri však avizovala, že zredukuje počet svojich zahraničných ciest i verejných vystúpení a patronát nad charitatívnymi organizáciami, akademickými a ďalšími inštitúciami prenechá ďalším členom kráľovskej rodiny. 

 

Zdroj:Telegraph.co.uk

Komentáre ( 0)