06. 02. 2017 16:12 | BOGOTA/TASR

Metropolou Bogota otriaslo silné zemetrasenie s magnitúdou 5,6

Kolumbia je seizmicky aktívna krajina, kde otrasy zeme majú potenciál spôsobiť veľké škody.

Následky zemetrasenia.
Následky zemetrasenia. Foto: SHUTTERSTOCK/Dewi Putra

Plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,6 otriaslo dnes hlavným mestom Kolumbie, kde ľudia vybiehali v obavách z budov a dočasne uzavreli letisko. Zemetrasenie zasiahlo mesto s ôsmimi miliónmi obyvateľov krátko po 08.00 h a jeho epicentrum sa nachádzalo v správnej oblasti Huila, asi 300 kilometrov juhozápadne od metropoly. Podľa Amerického geologického úradu bolo miesto vzniku v hĺbke 37 kilometrov.

Prvé správy neuvádzali žiadne škody. Dnešné zemetrasenie bol najväčšie, aké zasiahlo Kolumbiu od septembrového silného zemetrasenia s magnitúdou 5,9.
Kolumbijské médiá uviedli, že letisko v Bogote prerušilo prevádzku, kým overili, že otrasy nepoškodili vzletové a pristávacie dráhy.

Starosta Bogoty Enrique Nepalosa vyzval obyvateľov na upokojenie. "Seizmické normy v Bogote sú mimoriadne prísne a odolajú veľmi silnému zemetraseniu," povedal po inšpekcii centrálneho námestia Plaza Bolívar.

Kolumbia je seizmicky aktívna krajina, kde otrasy zeme majú potenciál spôsobiť veľké škody vzhľadom na jej hornatý terén a umiestnenie v tzv. Ohnivom kruhu obklopujúcom Tichý oceán, ktorý často zasahujú silnejšie zemetrasenia.

Komentáre ( 0)