21. 02. 2017 07:00 | CHARTÚM/TASR

Štatistika, z ktorej je do plaču. Až 1,4 miliónu detí hrozí smrť hladom

Týka sa to detí v štyroch afrických štátoch.

Podvýživené dieťa leží na posteli v nemocnici v jemenskom meste Saná.
Podvýživené dieťa leží na posteli v nemocnici v jemenskom meste Saná. Foto: TASR

Približne 1,4 miliónu detí v afrických štátoch Nigéria, Sudán, Južný Sudán a Jemen hrozí tento rok smrť hladom. Najviac dramatická je situácia v Jemene a na severovýchode Nigérie, varoval v dnes zverejnenej výzve Detský fond OSN (UNICEF).

V Jemene, kde takmer dva roky zúri občianska vojna medzi šiítskými povstalcami húsíami a silami vernými prezidentovi Abdovi Rabbuhovi Mansúrovi Hádímu, je asi 462.000 detí akútne podvyživených, v severovýchodnej Nigérii je to 450.000 detí.

Podľa systému FEWS NET, ktorý varuje pred hladomorom, sa tento od konca minulého roka vyskytuje v niektorých odľahlých oblastiach nigérijského štátu Borno. Situácia sa stále zhoršuje, pretože humanitárne organizácie sa tam nemôžu dostať.

V Somálsku kvôli suchu ohrozuje hlad 185.000 detí, v najbližších mesiacoch by sa ich počet mohol zvýšiť na 270.000. V Južnom Sudáne trpí viac než 270.000 detí podvýživou. Niektoré časti štátu Unity, kde žije okolo 20.000 detí, už sužuje hladomor.

Riaditeľ UNICEF Anthony Lake vyzval medzinárodné spoločenstvo na rýchlu pomoc. "Stále môžeme zachrániť mnoho životov. Ťažká podvýživa a hroziaci hladomor sú do značnej miery vyvolané človekom. Nesmieme opakovať tragédiu hladomoru v Africkom rohu z roku 2011," povedal Lake.