02. 03. 2017 19:28 , článok bol aktualizovaný 02. 03. 2017 20:14 | BRUSEL/TASR

Pokus o teroristický útok v Bruseli? Polícia zastavila auto naplnené plynovými bombami

V Belgicku od vlaňajších teroristických útokov v Bruseli stále platí druhý najvyšší stupeň teroristického ohrozenia.

Pyrotechnik belgickej polície pracuje s robotom počas zásahu v uzavretej časti Bruselu.
Pyrotechnik belgickej polície pracuje s robotom počas zásahu v uzavretej časti Bruselu. Foto: TASR/AP

Belgickí policajti v Bruseli našli v aute, ktoré zastavili pre dopravný priestupok, tri plynové bomby. Polícia zavolala pyrotechnikov a spolu s vojakmi okolité ulice uzavrela a neskôr bolo počuť výbuch. Vodič je podľa zdrojov blízkych vyšetrovaniu obvinený z terorizmu.

Podozrivé vozidlo zastavili policajti, keď vodič prešiel dvakrát na červenú. Stalo sa to v blízkosti mestskej brány Porte de Hal na okraji centra Bruselu, informovala bruselská polícia, ktorú cituje belgický denník La Derniere Heure.

"Policajti zo Saint-Gilles spozorovali vozidlo, ktoré výrazne prekračovalo povolenú rýchlosť, a začali ho prenasledovať," uviedol pre belgickú televíziu a rozhlas RTBF Charles Picqué, starosta bruselskej štvrte Saint-Gilles.

Vodič bol v aute sám a najprv odmietal otvoriť kufor vozidla, polícia ho k tomu musela donútiť, doplnila RTBF.

Podľa belgického rádia RTL policajti vo vozidle našli tri plynové bomby a zalarmovali pyrotechnikov. Spoločne s vojakmi okolité ulice vrátane blízkej stanice metra uzatvorili pre nebezpečenstvo výbuchu a údajne evakuovali aj niekoľko budov.

RTBF uviedla, že pyrotechnici vybrali plynové bomby z kufra vozidla a neutralizovali ich. Bomby neboli vybavené rozbuškami.

Viaceré belgické médiá informovali, že vo štvrti, kde zastavili vozidlo, okolo šiestej večer zaznel výbuch.

Zadržaný vodič auta bol zradikalizovaný, informovala RTL. Potvrdil to starosta Charles Picqué.

Toto tvrdenie podporilo aj zistenie RTBF, že vodič bol navrátilec zo Sýrie. Polícia ho zadržala v roku 2014 v Bruseli a podozrievala ho z členstva v teroristickej skupine.

Obvykle dobre informovaný denník La Derniere Heure, odvolávajúc sa na zdroje blízke vyšetrovaniu, uviedol, že vodič už bol bruselskou prokuratúrou obvinený z terorizmu a hrozí mu päť rokov väzenia. Prokuratúra to odmietla komentovať.

V Belgicku od vlaňajších teroristických útokov v Bruseli stále platí druhý najvyšší stupeň teroristického ohrozenia.

Komentáre ( 0)