16. 03. 2017 15:51 | MOSUL/ROCK, DAILY MAIL

Pohľad na telo zosnulého dievčatka zlomil aj najtvrdších vojakov

Hrôzy pribúdajú priamo úmerne s postupom irackej armády, rozsah zabíjania musel byť obrovský.

Zverstvá zlomili aj najtvrdších vojakov.
Zverstvá zlomili aj najtvrdších vojakov. Foto: TASR/AP

Elitné iracké jednotky pomaly odkrývajú hrôzostrašné dôkazy o vyčíňaní Islamského štátu v irackom Mósule. V jednom z masových hrobov objavili aj pozostatky nevinného dievčatka, ktoré bolo pochované spolu s približne 24 ďalšími malými deťmi. Tvrdí vojaci sa po objave nedokázali ubrániť slzám.

Hrôzy pribúdajú priamo úmerne s postupom irackej armády, rozsah zabíjania musel byť obrovský a fanatici neušetrili nikoho. Šokujúce fotografie ukazujú pozostatky neznámej obete obalenej plachtou a pohodenej v masovom hrobe. Deti boli pochované iba 30 metrov od cesty v plytkom hrobe.

Nevinná obeť.
Nevinná obeť. Foto: TASR/AP
 

Iracká armáda sa teraz pokúša obkľúčiť zvyšky Islamského štátu v centre starého mesta v Mosule. Ich postup spomaľujú atentátnici, míny a autobomby. Napriek tomu sa armáde darí postupovať a smeruje do centra mesta, kde v mešite v roku 2014 Abu Bakr al-Baghdadi vyhlásil Islamský štát.

Plytký hrob.
Plytký hrob. Foto: TASR/AP
 

Očakáva sa, že boje sa budú stále viac stupňovať, pretože Mósul je poslednou baštou militantov v Iraku.

Obrovským problémom je aj zabezpečenie bezpečnosti vyhladovaných civilistov, ktorí trpeli pod útlakom extrémistov a sú aj častými obeťami koaličného bombardovania. Extrémisti využívajú civilistov aj ako živé štíty.

Oslobodenie mesta sa očakáva do jedného mesiaca, no je to zatiaľ iba mierne optimistický odhad. V meste zostalo okolo 6000 bojovníkov Islamského štátu. Tí využívajú taktiku spálenej zeme a časti mesta, ktoré musia opustiť - podpaľujú, čo ešte znásobuje celkové škody.

Neušetrili ani deti.
Neušetrili ani deti. Foto: TASR/AP
 

Mnoho bojovníkov z mesta utieklo a pripojili sa k spolubojovníkom v sýrskom meste Rakka, ktoré je centrálou Islamského štátu v Sýrii. Pribúda tiež množstvo samovražedných útokov na celom území Iraku a Sýrie a vojna sa pomaly prelieva do brutálnej teroristickej podoby a útokom na civilné ciele.

Prioritou irackej armády je teraz hlavne ochrana a záchrana čo najväčšieho množstva civilistov.

Komentáre ( 0)