19. 03. 2017 19:38 | BRATISLAVA/TV Markíza

Za správy, ktoré oklamú ľudí, môžu hroziť miliónové pokuty

Takýto zákon chce presadiť nemecký minister spravodlivosti.

Neoverené a nepravidvé informácie
Neoverené a nepravidvé informácie Foto: shutterstock.com/JoemanjiArts

Veľká Británia ostáva v Európskej únii. V slovenskom parlamente opäť videli mimozemšťanov. Toto sú poplašné správy - hoaxy, ktoré dokážu oklamať v jednej sekunde tisíce ľudí. V Nemecku majú riešenie, ako zastaviť tieto správy.

Až 50 miliónovú pokutu by mali dostať sociálne siete, ktoré neodstránia falošné alebo nenávistné správy. Takýto zákon chce presadiť nemecký minister spravodlivosti. „Musíme zvýšiť tlak na sociálne siete a prinútiť ich odstraňovať nelegálny obsah správ a na to potrebujeme právne predpisy," povedal Heiko Maas.

Podľa neho najnovší výskum ukazuje, že Twitter odstráni len jedno percento nelegálnych či falošných správ označených zo strany používateľov, zatiaľ čo YouTube až 90 percent.

"Ak sociálna sieť neodstráni včas poplašnú správu, dopustí sa priestupku. To môže mať za následok pokutu až do výšky 50 miliónov eur. Jednotlivec zodpovedný za to by dostal 5 miliónovú pokutu," povedal Heiko Maas.

Na začiatku poplašné správy či hoaxy ľudia vymýšľali iba so žartu. Dnes ich vraj využívajú aj tajné služby. "Hoax je akákoľvek podvodná alebo vymyslená správa, ktorej cieľom je oklamať alebo zmiasť toho prijímateľa," hovorí Frederique Hazeová šéfredaktorka Science.

Legislatíva u nás, ale ani v Európe, ktorá by tieto falošné správy riešila, zatiaľ neexistuje. "Že šíri určité možno nebezpečenstvo, možno určitú paniku, ktorá môže mať ďalšie následky, tak je to konanie, ktoré by štát mal postihovať a mal chrániť tie osoby, ktoré sú potencionálnymi obeťami," hovorí odborníčka na právo Lucia Kurilovská.

Proti falošným správam bojujú takmer všetky média na svete. V Amerike a v Nemecku ich na sociálnych sieťach vyhľadáva aj špeciálny softvér. "Určite je to najvoľnejšie miesto, kde sa dá vyjadriť nejaká myšlienka. Ja nie som zástanca toho, aby bola na internete kontrola, ale aspoň niečo. Základné pravidlá musia existovať," tvrdí odborník na počítače Ondrej Macko.

Vypátrať ľudí, ktorí šíria na sociálnych sieťach extrémizmus či falošné správy, by podľa odborníkov nemal byť až taký veľký problém. "Ak sa určité konanie zadefinuje ako trestný čin čiže sú tam určité xenofóbne prejavy alebo nabádanie k určitému násiliu voči skupine obyvateľov, tak určite by išlo aj o trestné činy, kde hrozia tresty odňatia slobody," vysvetlila Kurilovská.

Pozrite si reportáž redaktora TV Markíza Dávida Vida:

 

Komentáre ( 0)