27. 03. 2017 20:42 | MÓSUL/TV Markíza

Obyvatelia Mósulu žijú v strachu. Boja sa teroristov i koaličného bombardovania

Ofenzíva postupuje pomalšie ako pôvodne odhadovala iracká armáda.

Zničené domy.
Zničené domy. Foto: TV Markíza

Z jednej strany sa boja neľútostných teroristov, z druhej ich strašia letecké útoky bombardujúce okolie. Tretie najväčšie mesto Iraku sa zmenilo na nepoznanie. Masy zúfalých ľudí, ktorí zo zničeného Mósulu utekajú, presídľujú do dočasných táborov.

Zbombardované domy, zničené ulice a strach medzi miestnymi obyvateľmi. Už 6-mesiacov trvajúca vojenská operácia mala mesto oslobodiť od teroristov Islamského štátu. Jednotky sú už len na dostrel od významnej mešity, kde pred takmer tromi rokmi líder Islamského štátu Abú bakr-Al Bagdádi vyhlásil vytvorenie islamského kalifátu.

„Toto je miesto, kde sa kalifát začal, a ak Boh dá, tak sa tu aj skončí," povedal iracký sniper.

Ofenzíva však postupuje pomalšie ako pôvodne odhadovala iracká armáda, ktorú podporuje koalícia vedená Spojenými štátmi. Navyše sa na nich valí vlna kritiky za obrovské množstvo civilných obetí. Podľa neoficiálnych správ humanitárnych aktivistov zahynulo len za uplynulý mesiac približne 700 civilistov.

„Koalícia robí všetko možné, aby civilistov uchránila. Každé vierohodné tvrdenie preto berie veľmi vážne a vyšetruje ho," háji bombardovanie americký generál Matthew Isler.

 

Vyše dvoch stoviek obetí mal mať na svedomí aj koaličný nálet z polovice marca. Pentagón potvrdil, že v oblasti útočil. Obvinenia o tom, že majú naozaj na rukách krv nevinných civilistov vyšetruje.

„Protiteroristické jednotky postupovali v Mósule, zo vzduchu ich podporoval koalícia, ktorá útočila na Islamský štát. Zbombardovali však dva domy a tretí sa zrútil, keď ho zasiahla vypálená raketa," vysvetlil iracký vojak Mohammed Riyadh.

Armáda cez víkend po týchto obvineniach dočasne pozastavila operáciu. Analytici začali špekulovať, že obetujú dobytie Mósulu, aby zabránili civilným obetiam. Podľa dnešného videa je ale vidieť, že sa do oslobodzovania mesta pustili opäť v plnej sile.

„Náš dom sa zrútil, kým sme boli o vnútri. Môj syn zomiera od hladu, nemáme mlieko, ani nič na jedenie," opísali miestni obyvatelia.

„Stratil som 7-ročnú dcéru, postrelili mi ženu a zabili mi brata. Prečo by som tu mal zostať," pýta sa zúfaly obyvateľ.

Iračanov prevážajú do utečeneckých táborov. Pomáhajú im aktivisti z celého sveta, ktorí sa na mieste snažia zmierniť dosahy humanitárnej krízy. Každý deň sa podľa nich snaží utiecť do bezpečia približne 14 tisíc ľudí.

Komentáre ( 0)