29. 03. 2017 13:25 , článok bol aktualizovaný 29. 03. 2017 19:51 | BRUSEL/TASR, TV Markíza

Brexit je oficiálne spustený, Británia aktivovala článok 50 Lisabonskej zmluvy

Britská premiérka svojich partnerov ubezpečila, že silná Európska únia je v záujme všetkých.

Brexit je oficiálne spustený.
Brexit je oficiálne spustený. Foto: Twitter/Donald Tusk
Brexit 3.jpg
Brexit 2.jpg
Brexit 1.jpg

List spúšťajúci oficiálny, dvojročný proces odchodu Británie z Európskej únie, dnes prijali v Bruseli, oznámil predseda Európskej rady Donald Tusk. "Po deviatich mesiacoch (od referenda) Spojené kráľovstvo doručilo list s oznámením brexitu," napísal Tusk na sociálnej sieti Twitter.

List obsahuje oznámenie Británie, že si želá aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý umožňuje krajine opustiť EÚ po dvoch rokoch rokovaní. V júni 2016 okolo 52 percent britských voličov hlasovalo v referende za tzv. brexit, teda za vystúpenie z EÚ. List, podpísaný britskou premiérkou Theresou Mayovou, osobne odovzdal Tuskovi v Bruseli britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow.

 

Premiérka Mayová dnes, súbežne s odovzdaním listu Tuskovi, vystúpila v Dolnej snemovni britského parlamentu. Zákonodarcom mala oznámiť, že aktivovala článok 50 kľúčovej zmluvy EÚ - Lisabonskej zmluvy, čím sa spúšťa dvojročný proces odchodu krajiny z Únie, teda brexit.   

"Spúšťame proces odchodu z Európskej únie, nie z Európy," zdôraznila Mayová a dodala, že Británia tento rozvodový proces s Úniou spustila na základe demokratickej vôle Britov.   

Mayová zároveň vyjadrila presvedčenie, že najlepšie dni budú pre Britániu nasledovať až po brexite. "Británia bude našim partnerom v Európe najlepším priateľom a susedom," uistila 27 krajín, ktoré ostanú v Únii bez Londýna.

Obsah tejto aktovky spustil brexit.
Obsah tejto aktovky spustil brexit. Foto: TASR/AP
 

Britská premiérka Theresa Mayová sa v utorok večer krátko pred podpísaním listu, ktorým dnes Spojené kráľovstvo oficiálne požiadalo o odchod z Európskej únie, telefonicky skontaktovala s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.
Informáciu, ktorú prebrali viaceré európske médiá, potvrdil hovorca úradu premiérky z Downing Street.

V separátnych telefonických rozhovoroch britská premiérka svojich partnerov ubezpečila, že silná Európska únia je v záujme všetkých a že Británia zostane blízkym a oddaným spojencom Európanov.

Vyjadrenie Donalda Tuska:

Hovorca úradu britskej premiérky dodal, že Mayová sa s európskymi politikmi zhodla na potrebe začiatku "rozvodových" rokovaní v pozitívnom a konštruktívnom duchu a na tom, že treba zaistiť hladký a riadený proces odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ.

Po skončení telefonických rozhovorov s Merkelovou, Tuskom a Junckerom britská premiérka podpísala oficiálny list, ktorým Británia uplatnila článok 50 Lisabonskej zmluvy. List dnes o 13.20 h SELČ odovzdal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi veľvyslanec Británie pri EÚ Sir Tim Barrow.

Britský veľvyslanec pri EÚ Barrow bol dnes dopoludnia v Bruseli na bežnom stretnutí s veľvyslancami. Barrow zo stretnutia odišiel a osobne odovzdal list podpísaný britskou premiérkou Theresou Mayovou predsedovi Európskej rady. Týmto listom sa oficiálne spúšťa tzv. brexit.

Zdroj:Twitter/Donald Tusk

List o brexite je negatívnym posolstvom pre Európu

Vplyvný komisár Európskej únie pre rozpočet a ľudské zdroje Günter Oettinger vyhlásil, že britský list oficiálne spúšťajúci proces odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ je "negatívnym posolstvom pre Európu ako celok, najmä pre Spojené kráľovstvo".

Nemec Oettinger podľa svojich slov očakáva "v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch mnoho ťažkých rokovaní" medzi Úniou a Britániou, informuje agentúra AP.

Komentáre ( 0)