29. 03. 2017 14:02 | ŠTOKHOLM/TASR

Bob Dylan si nakoniec prevezme Nobelovu cenu

Dylan vniesol do americkej pesničkárskej tradície nové básnické výrazy.

Bob Dylan na archívnej snímke.
Bob Dylan na archívnej snímke. Foto: TASR/AP

Americká hudobná legenda, spevák Bob Dylan, napokon súhlasil, že si osobne prevezme Nobelovu cenu za literatúru. Stane sa tak počas nastávajúceho víkendu v Štokholme.

Udelenie prestížnej ceny v kategórii literatúra Dylanovi oznámila Švédska kráľovská akadémia vlani v októbri. Na slávnostné odovzdávanie Nobelových cien, ktoré sa konalo vlani 10. decembra, sa Dylan nedostavil. Svoju neprítomnosť vysvetlil pracovnými záväzkami. Doteraz si však neprevzal ani diplom, ani medailu a neposkytol ani svoj príhovor, čo je pritom podmienka pre získanie dotácie ceny v prepočte 839.000 eur.

Agentúra DPA s odvolaním sa na dnešné oznámenie Švédskej kráľovskej akadémie informovala, že predstavitelia akadémie sa s Dylanom stretnú v švédskej metropole, kde americký spevák odohrá dva koncerty. Dylan svoj príhovor neprednesie, ale očakáva sa, že ho zašle v písomnej podobe, uviedla dnes britská spravodajská stanica BBC.

Ak by tak Dylan neurobil do 10. júna, cena by prepadla, na čo Švédska kráľovská akadémia speváka v uplynulých dňoch upozornila, ako to vo svojom blogu napísala stála tajomníčka akadémie Sara Daniusová. Spresnila, že Dylan neprednesie svoju prednášku počas koncertov, ktoré v sobotu a v nedeľu odohrá v Štokholme, ale zašle ju o deň neskôr. Bližšie podrobnosti Daniusová neuviedla.

Ďakovná reč, ktorá sa od laureátov Nobelovej ceny očakáva, môže mať akúkoľvek formu vrátane videozáznamu či piesne.
Dylan sa stal laureátom Nobelovej ceny za literatúru za to, že "vniesol do americkej pesničkárskej tradície nové básnické výrazy."