06. 04. 2017 12:25 | ANKARA/TASR

Výsledky pitiev potvrdili použitie chemických zbraní v Sýrii

Viacero západných mocností zo zodpovednosti za útok obviňuje vládu sýrskeho prezidenta Asada.

Tureckí špecialisti.
Tureckí špecialisti. Foto: TASR/AP

Výsledky pitiev troch obetí utorkového leteckého útoku v provincii Idlib na severozápade Sýrie potvrdili, že tieto osoby boli vystavené účinku chemických zbraní. Informovali o tom dnes turecké médiá s odvolaním sa na ministra spravodlivosti Bekira Bozdaga.

Pri pitvách, ktoré vykonali v stredu večer v tureckom meste Adana, boli podľa tureckých médií prítomní aj experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

"Výsledky pitiev potvrdzujú použitie chemických zbraní," povedal turecký minister.
Pri údajnom leteckom útoku chemickými zbraňami v povstalcami ovládanom meste Chán Šajchún zahynulo podľa najnovších správ až 86 osôb. Podľa ľudskoprávnej organizácie SOHR je medzi obeťami 30 detí a 20 žien. Ďalších približne 200 ľudí je zranených alebo nezvestných.

Úrady v Ankare informovali, že do Turecka previezli na ošetrenie takmer 60 ľudí, ktorí utrpeli zranenia pri útoku v Sýrii. Tri osoby neskôr zraneniam podľahli.

Viacero západných mocností zo zodpovednosti za útok obviňuje vládu sýrskeho prezidenta Asada. Rusko, ktoré je Asadovým najsilnejším spojencom, obvinenia z chemického útoku odmieta a tvrdí, že lietadlá sýrskych vzdušných síl zasiahli veľký sklad chemických zbraní a munície patriaci vzbúrencom.

Komentáre ( 0)