07. 04. 2017 15:19 , článok bol aktualizovaný 08. 04. 2017 07:47 | ŠTOKHOLM/ROCK

Svet reaguje na teroristický útok v Štokholme

V Štokholme zahynuli štyria ľudia a ďalších 15 osôb utrpelo zranenia.

Obete útoku nákladného auta v centre Štokholmu.
Obete útoku nákladného auta v centre Štokholmu. Foto: TASR/AP
Pohľad na ulicu Drottninggatan v centre Štokholmu, kde auto vrazilo do ľudí.
Okoloidúci sa pozerajú na nákladné auto, ktoré vrazilo do obchodného domu na pešej zóne v centre Štokholmu.
Policajtky v centre Štokholmu, kde auto narazilo do ľudí.
Pri včerajšom útoku nákladným vozidlom v Štokholme zahynuli štyria ľudia a ďalších 15 osôb utrpelo zranenia. Oznámila to dnes večer tamojšia polícia. Potvrdila súčasne, že v prípade zadržala jedného podozrivého.

V Paríži od polnoci zhasli svetlá na Eiffelovej veži v prejave podpory Štokholmu.

Parížska primátorka Anne Hidalgová vyjadrila vo vyhlásení "silné pohnutie" nad "týmto nesmierne zbabelým novým teroristickým útokom", ako aj solidárnosť s obeťami, ich milovanými i štokholmskou starostkou Karin Wanngardovou "v tomto mimoriadne ťažkom utrpení".

Britská metropola Londýn, kde pri útoku vozidlom a nožom minulý mesiac zahynulo päť ľudí, podľa svojho starostu Sadiqa Khana "stojí pri Štokholme" po včerajšom útoku.

Khan uviedol, že Švédsko podľa všetkého "zažilo hanebný teroristický čin zameraný na uškodenie nevinným ľuďom a napadnutie našich spoločných hodnôt demokracie, slobody, spravodlivosti a tolerancie". Dodal, že Londýnčania vedia, čo to je trpieť terorizmom, a "sú rovnako ako Štokholmčania pevne odhodlaní nedopustiť, aby teroristi uspeli".

Podobizeň pravdepodobného útočníka.
Podobizeň pravdepodobného útočníka. Foto: TASR/AP
 

Predstavitelia EÚ a Merkelová kondolovali Švédsku po útoku v Štokholme

Predstavitelia Európskej únie vyjadrili svoju sústrasť rodinám obetí včerajšieho incidentu v centre Štokholmu, kde nákladný automobil narazil pri pešej zóne plnej ľudí do výkladu obchodného domu. Švédsky premiér Stefan Löfven potvrdil štyroch mŕtvych a označil čin za teroristický útok.

Predseda Európskej rady Donald Tusk na Twitteri uviedol, že jeho "srdce je v Štokholme. Moje myšlienky sú s obeťami a ich rodinami a priateľmi po dnešnom strašnom útoku".

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker uviedol, že "jedno z najživších a najfarbistejších miest Európy zasiahli podľa všetkého tí, ktorí si želali ublížiť mu i nášmu spôsobu života." Dodal, že "útok na ktorúkoľvek členskú krajinu EÚ je útokom na nás všetkých" a Švédsko môže rátať s pomocou EÚ.

Hovorca kancelárky Angely Merkelovej povedal, že myšlienky nemeckej vlády sú po náraze nákladného vozidla do obchodného domu, pri ktorom zahynulo niekoľko ľudí "s ľuďmi v Štokholme, so zranenými, ich príbuznými, s ľuďmi, ktorí reagovali ako prví ... Steffen Seibert dnes na Twitteri uviedol: "Stojíme spoločne proti teroru".

Nemecko zažilo v decembri útok kamiónom na vianočných trhoch v Berlíne, pri ktorom bolo zabitých 12 ľudí. Útočníka, 24-ročného Tunisana, zastrelili o pár dní nato v Taliansku.

Medzi obeťami útoku v Štokholme zatiaľ Slováci nie sú

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR zatiaľ nemá informácie o tom, že by medzi obeťami útoku v Štokholme alebo medzi zranenými boli občania Slovenskej republiky. TASR o tom informoval rezort diplomacie.

"Zastupiteľský úrad SR v Štokholme situáciu sleduje a vyhodnocuje bezpečnostné riziká. Telefonicky sme oslovili tých občanov SR, ktorí boli zaregistrovaní v registračnom formulári ministerstva - sú v poriadku," uviedlo ministerstvo.