11. 04. 2017 10:40 , článok bol aktualizovaný 11. 04. 2017 12:14 | ŠTOKHOLM/TASR

Podozrivý z útoku v Štokholme sa priznal k spáchaniu teroristického zločinu

V dôsledku jeho besnenia zomreli štyria ľudia.

Uzbek Rachmat Akilov.
Uzbek Rachmat Akilov. Foto: TASR/AP

Uzbek Rachmat Akilov, hlavný podozrivý z piatkového útoku nákladným automobilom v centre Štokholmu, sa priznal k spáchaniu "teroristického zločinu". Na pôde súdu to počas dnešného pojednávania povedal Johan Eriksson, právny zástupca tohto 39-ročného muža.

"Jeho stanovisko je, že uznáva, že spáchal teroristický zločin, a preto akceptuje tiež to, že na neho bude uvalená väzba," uviedol podľa agentúry Reuters právny zástupca Eriksson. O väzbe rozhodne súd ešte v priebehu dneška.

Prokurátor Hans Ihrman uviedol, že Akilov je podozrivým z teroristických zločinov v súvislosti s piatkovým útokom nákladným automobilom, pri ktorom prišli o život štyria ľudia. Pojednávanie na štokholmskom okresnom súde vzápätí pokračovalo za zatvorenými dverami. Sprevádzali ho zvýšené bezpečnostné opatrenia.

Akilov je hlavným podozrivým z toho, že odcudzeným nákladiakom na rozvoz piva vrazil v piatok do chodcov v pešej zóne Drottninggatan, pričom štyroch zabil a ďalších 15 zranil. Podozrivého, ktorý bol vo Švédsku neúspešným žiadateľom o azyl, zadržala polícia niekoľko hodín po tomto čine.