03. 05. 2017 11:17 , článok bol aktualizovaný 03. 05. 2017 14:16 | BRUSEL/TASR

EÚ zverejnila detaily usmernení pre rokovania o brexite

Technické detaily zverejnil hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnie.

Michel Barnier
Michel Barnier Foto: TASR

V momente, keď bude Spojené kráľovstvo pripravené, mali by sa začať rokovania - hodiny tikajú, vyhlásil dnes v Bruseli hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier, ktorý predstavil konkrétne negociačné usmernenia Európskej komisie (EK) pre rokovania o brexite.

Rokovania podľa neho budú náročné, ale je odhodlaný dosiahnuť dohodu. Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit avizoval citeľné dôsledky brexitu a pripomenul, že ukončenie 43-ročného britského členstva v spoločenstve bude zložité. "Tí, čo tvrdia opak, klamú," povedal.

V duchu záverov sobotňajšieho summitu lídrov členských štátov EÚ zopakoval, že prioritou na rokovaniach budú práva občanov, finančné vyrovnanie a dohoda o hraničnom režime, najmä v Írsku. Britániu vyzval na zvýšené úsilie v týchto oblastiach s tým, že to zvýši šancu na rýchlejšie uzavretie dohody.

Práve hroziacej "tvrdej hranici" medzi Írskom a Severným Írskom sľúbil Barnier venovať osobitnú pozornosť a avizoval, že Írsko navštívi budúci týždeň.
EÚ bude od Británie vyžadovať vynútiteľné práva a garancie pre občanov, ktorí tam žijú a pracujú, to isté platí pre Britov žijúcich v EÚ. Takýchto ľudí je v súčasnosti približne štyri a pol milióna, ale týkať sa to bude aj ďalších, ktorí v minulosti pracovali v Británii a vznikol im tak nárok na starobný dôchodok.

O plnení a výklade práv občanov EÚ bude do dňa brexitu rozhodovať Európsky súdny dvor. Diplomatické zdroje zatiaľ nevedeli s istotou povedať, či to bude platiť aj po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ.

Pri finančnom vyrovnaní Barnier zdôraznil, že bude jediný konečný účet. "Nie je to trest, ani daň za odchod, iba vyrovnanie účtov," vyhlásil. Odmietol povedať celkovú sumu. Tá bude pozostávať z britských príspevkov do rozpočtu, Európskej centrálnej a Európskej investičnej banky a do ďalších fondov a agentúr EÚ.

Diplomatické zdroje uviedli, že sumu ťažko povedať, pretože najprv sa musí Únia s Britmi dohodnúť, čo presne a akým spôsobom bude do nej započítané. Zároveň sa suma bude ešte meniť v závislosti od finančných rozhodnutí, ktoré budú v rámci EÚ prijaté až do dňa brexitu.

"Budem pracovať s faktami, číslami, zákonmi a riešeniami," uviedol vyjednávač EÚ s tým, že si mieni počas rokovaní zachovať chladnú hlavu a sústredí sa na dosiahnutie dohody.
Barnier označil minulotýždňové stretnutie s britskou premiérkou Theresou Mayovou za veľmi príjemné a dúfa v uzavretie srdečnej dohody. S úsmevom skonštatoval, že on i Mayová majú obaja radi turistiku v horách. "Keď chodíte po horách, musíte dodržiavať viacero pravidiel, rátať s úrazmi, padajúcimi skalami. Musíte stačiť s dychom, mať vytrvalosť a stále sa pozerať na vrchol," vysvetlil.

EK dnes predstavila usmernenia, ktoré sa týkajú rokovaní o odchode Británie z EÚ. K rokovaniam o nastavení vzťahov medzi dvoma celkami po brexite EK predloží osobitné usmernenia.

Barnier predpokladá, že dostatočný pokrok v rokovaniach by mohli obe strany dosiahnuť na jeseň 2017. Potom by EÚ mohla začať rokovať s Londýnom o nastavení vzťahov po brexite. Plán EÚ počíta s uzavretím finálnej dohody v októbri 2018.
Dátum skutočného brexitu bol stanovený na 29. marca 2019, ak sa dovtedy Európska rada jednomyseľne nerozhodne o predĺžení dvojročného rokovacieho obdobia. Obdobie medzi októbrom 2018 a marcom 2019 by malo slúžiť na ratifikáciu vyrokovanej dohody oboma stranami.

Detailné usmernenia predstavujú právny nástroj, ktorý umožní konkrétne vyjednávanie. Schváliť ich musia členské štáty na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti, ktorá pravdepodobne bude 22. mája. Tým udelia mandát Barnierovi na spustenie rokovaní.
Rokovania medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom o brexite sa ale začnú až po britských predčasných voľbách, ktoré sa budú konať 8. júna.