08. 05. 2017 11:58 , článok bol aktualizovaný 08. 05. 2017 15:01 | MOSKVA/TASR

Aj Putin blahoželal Macronovi, ale naznačil i niečo dôležité

Zeman ho pozval na návštevu Česka.

Vladimir Putin
Vladimir Putin Foto: TASR/ AP

Ruský prezident Vladimir Putin poslal Emmanuelovi Macronovi blahoprajný telegram k zvoleniu za prezidenta Francúzskej republiky, uviedla dnes agentúra Interfax s odvolaním sa na tlačové oddelenie Kremľa.

"Francúzski občania vám zverili vedenie krajiny v ťažkej dobe pre Európu a svetové spoločenstvo. Nárast hrozby terorizmu a násilného extrémizmu je sprevádzaný eskaláciou lokálnych konfliktov a destabilizáciou celých regiónov. Za týchto podmienok je obzvlášť dôležité prekonať vzájomnú nedôveru a zjednotiť úsilie na zabezpečenie medzinárodnej stability a bezpečnosti," uvádza sa v telegrame.

Putin v ňom zároveň potvrdil "pripravenosť ku konštruktívnej spolupráci na aktuálnych otázkach bilaterálnej, regionálnej a globálnej agendy. Vyjadril presvedčenie, že je to v základnom záujme národov Ruska a Francúzska".

Ako uvádza francúzske ministerstvo vnútra na svojej internetovej stránke, zo sčítania všetkých volebných lístkov vyplýva, že Emmanuel Macron získal v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb 66,10 percenta hlasov a Marine Le Penová 33,90. Volebná účasť dosiahla 74,56 percenta.

Ústavná rada na svojej stránke uvádza, že jej predseda Laurent Fabius oznámi oficiálne výsledky volieb v stredu o 17.30 h.

Prezidentský kandidát PiS Andrzej Duda.
Prezidentský kandidát PiS Andrzej Duda. Foto: TASR/AP
 

Aj poľský prezident Andrzej Duda zablahoželal Macronovi k víťazstvu. "Poľsko a Francúzsko zjednocuje stáročia trvajúce puto spolupráce a priateľstva. Som presvedčený, že odteraz budeme môcť pokračovať v tejto dobrej tradícii," uviedol Duda.

Ako poznamenala AP, Macron počas predvolebnej kampane kritizoval politické smerovanie Poľska. Tamojšia vláda podľa neho podporovala jeho rivalku Marine Le Penovú. Predsedu vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského Macron zaradil do skupiny "režimov", na čele ktorých stoja aj maďarský premiér Viktor Orbán a ruský prezident Vladimir Putin.

Macron ešte v apríli po návšteve továrne spoločnosti Whirlpool v meste Amiens, ktorá má byť presunutá do Poľska, hovoril s regionálnym denníkom La Voix du Nord. Povedal mu, že ak sa stane prezidentom, podporí uvalenie sankcií EÚ na Poľsko, ktoré podľa neho "porušilo všetky pravidlá EÚ" a využíva fiškálne rozdiely vo svoj prospech.

Áder zložil sľub a napísal partnerovi

Maďarsko vníma Francúzsko ako svojho dôležitého partnera a spojenca, uviedol dnes maďarský prezident János Áder v blahoprajnom telegrame  Macronovi, MTI o tom informovala kancelária maďarského prezidenta.

Maďarská hlava štátu vyjadrila presvedčenie, že pokračovaním tradične dobrej spolupráce sa podarí v nadchádzajúcich rokoch obohatiť vzájomné vzťahy Maďarska a Francúzska.

"Musíme sa sústrediť na budúcnosť budovania Európy, na prosperitu a bezpečnosť našich občanov, ale aj na riešenie globálnych výziev," píše Áder, ktorý blahoželal Macronovi vo svojom mene i v mene maďarského ľudu.

Českí lídri je Macronov úspech dobrým pre EÚ

Český prezident Miloš Zeman zablahoželal dnes Emmanuelovi Macronovi k zvoleniu za prezidenta Francúzska. Zároveň ho pozval na štátnu návštevu Českej republiky. Informoval o tom český spravodajský server iDNES.cz.

"Pevne verím, že sa nám podarí nájsť príležitosť na osobné stretnutie a že tak budeme môcť zo svojich funkcií prispieť k ďalšiemu prehĺbeniu a rozvoju tradičného priateľstva medzi našimi krajinami," napísala v blahoprajnom telegrame hlava štátu.

Zeman Macrona s manželkou Brigitte pozval do Česka. "Bolo by mi potešením, keby som vás mohol privítať na Pražskom hrade, prastarom sídle českých kráľov," uviedol.

Víťazstvo centristického kandidáta v nedeľňajších francúzskych prezidentských voľbách hodnotila väčšina českých politikov pozitívne, napísal ďalej server iDNES.cz. Podľa českých politických špičiek je zvolenie Macrona dobrým pre Európsku úniu i Česko.

 

Komentáre ( 0)