23. 05. 2017 08:22 , článok bol aktualizovaný 23. 05. 2017 13:20 | JERUZALEM/TASR

Trump: Dohoda Izraela s Palestínčanmi môže odštartovať mier na Blízkom východe

Abbás okrem toho uviedol, že Trumpove úsilie mu dodalo nádej, a zároveň zdôraznil, že palestínsko-izraelský konflikt nie je o náboženstve. "

Mahmúd Abbás prijal Donalda Trumpa.
Mahmúd Abbás prijal Donalda Trumpa. Foto: TASR

Dohoda medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi by mohla odštartovať mierový proces na celom Blízkom východe. Povedal to dnes americký prezident Donald Trump počas návštevy mesta Betlehem na okupovanom západnom brehu Jordánu, kde sa stretol s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.

"Ak by Izrael s Palestínčanmi dokázal uzavrieť mier, spustilo by to mierový proces na celom Blízkom východe a to by bol úžasný úspech," povedal Trump počas spoločnej tlačovej konferencie s Abbásom. "(Mahmúd Abbás) ma uistil, že je pripravený pomôcť mi dosiahnuť tento cieľ," dodal.

Ako Trump, tak aj Abbás odsúdili samovražedný útok, ktorý sa v pondelok večer odohral na popovom koncerte v Manchestri a ktorý si vyžiadal najmenej 22 obetí na životoch. "Nenazvem ich monštrami, lebo taký výraz by sa im páčil," povedal Trump na margo strojcov útoku a dodal, že zahynulo množstvo "mladých, krásnych" ľudí.

Abbás okrem toho uviedol, že Trumpove úsilie mu dodalo nádej, a zároveň zdôraznil, že palestínsko-izraelský konflikt nie je o náboženstve. "Našim základným problémom je okupácia a osady a tiež neschopnosť Izraela uznať palestínsky štát," povedal.

Izraelskú vládu zároveň vyzval, aby vyhovela požiadavkám zhruba 1000 palestínskych väzňov zadržiavaných v izraelských väzniciach, ktorí vyhlásili protestnú hladovku. Na znak solidarity s týmito väzňami vyhlásili ešte v pondelok Palestínčania v Predjordánsku generálny štrajk. V rámci tohto protestu sa dnes demonštranti zhromaždili aj v Betleheme.

Pre palestínskych väzňov žiadali lepšie podmienky v izraelských väzniciach, konkrétne viac kontaktov s príbuznými a ukončenie praxe zadržiavania bez súdu. Trumpovi zároveň napísali list, v ktorom ho vyzvali, aby v tejto veci zasiahol.

Trump sa následne presunul do Jeruzalema, pričom na krátko navštívil Múzeum holokaustu Jad va-šem, kde položil veniec a podpísal sa do návštevnej knihy. Na dnešnom programe má ešte návštevu Izraelského múzea v Jeruzaleme, kde zrejme viac priblíži svoju predstavu o mieri medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

Donald Trump počas svojej prvej zahraničnej cesty v úrade navštívi aj Vatikán, kde ho na audiencii prijme pápež František, a zúčastní sa na summite NATO v Bruseli a na schôdzke lídrov skupiny G7 na talianskej Sicílii. Z Izraela odletí do Ríma ešte dnes.

 

Komentáre ( 0)