28. 05. 2017 16:30 | KOLOMBO/TASR

Počet obetí prírodnej katastrofy na Srí Lanke sa zvýšil na najmenej 146

Ďalších najmenej 112 ľudí nezvestných.

Srí Lančania sledujú vojenských záchranárov
Srí Lančania sledujú vojenských záchranárov Foto: TASR/AP
Ilustračná snímka
Katastrofa na Srí Lanke
Katastrofa na Srí Lanke

Na najmenej 146 sa zvýšil počet obetí zosuvov pôdy a záplav na Srí Lanke v dôsledku intenzívnych zrážok, ktoré zasiahli ostrovnú krajinu. Informáciu zverejnilo v nedeľu 28. mája tamojšie centrum pre manažment katastrof, podľa ktorého je ďalších najmenej 112 ľudí nezvestných. Prírodná katastrofa donútila aj 420-tisíc ľudí opustiť svoje príbytky v postihnutých oblastiach, uviedli oficiálne zdroje.

Okrem zničených obydlí boli čiastočne alebo úplne poškodené aj elektrické vedenia, vodárne a cesty. Vážne škody sú aj na poľnohospodárskej pôde.

V niektorých oblastiach sa očakáva ďalší vzostup hladiny rozvodnených tokov. Vláda preto vyzvala ľudí žijúcich v blízkosti týchto riek, aby opustili svoje domovy.

Časť z lokalít zasiahnutých prírodnou katastrofou nie je dostupná pozemnou cestou, ale iba zo vzduchu. Záchranári tak podľa hovorcu srílanského letectva majú značné problémy dostať sa do niektorých oblastí, kam nielen ich, ale aj lode prepravia vzdušné sily.

 

India zaslala v nedeľu Srí Lanke humanitárnu pomoc už druhou loďou. Pomoc ponúkli aj pakistanská vláda a Organizácia Spojených národov.

Okolo 125 indických námorníkov už v ostrovnej krajine pomáha záchranárom a poskytuje napríklad i zdravotnícku pomoc poškodeným.

Zosuvy pôdy sú v monzúnovom období na tropickom ostrove v Indickom oceáne bežné. Väčšina krajiny bola značne odlesnená pre pestovanie plodín a produktov určených na vývoz, napríklad čaju či kaučuku, takže vidiek ostal nechránený a vystavený účinkom dažďov.

Pri podobných zosuvoch a záplavách v strednej a južnej časti Srí Lanky zahynulo v roku 2003 vyše 300 ľudí, pri masívnom zosuve v centrálnej časti krajiny tam vlani v máji prišlo o život viac ako 120 ľudí.