13. 06. 2017 11:19 | BAGDAD/TASR

Hromadná otrava jedlom si v tábore pre presídlencov vyžiadala dve obete

Spomínaný tábor slúži ako dočasný domov pre stovky ľudí.

Ľudia bez domova, ktorí utiekli počas bojov.
Ľudia bez domova, ktorí utiekli počas bojov. Foto: TASR/AP

Najmenej dve obete si vyžiadala hromadná otrava jedlom v tábore pre presídlencov v blízkosti severoirackého Mósulu.

Iracká ministerka zdravotníctva Ádila Hamúdová pre agentúru AP uviedla, že zdravotné problémy malo po konzumácii jedla 752 obyvateľov tábora Chazír. Hamúdová spresnila, že obeťou otravy jedlom sa stali žena a dievča. Dodala, že stav najmenej 300 ľudí je kritický.
Jedlo poskytla nemenovaná mimovládna organizácia. Podľa oficiálne nepotvrdených správ šlo o organizáciu z Kataru. Pokrm bol určený pre tradičnú hostinu iftár podávanú každý večer po západe slnka v rámci moslimského pôstneho mesiaca ramadán. Večera pozostávala z ryže, fazule, mäsa, jogurtu a vody.

Ministerka podľa AP odmietla špekulovať o tom, že k otrave jedla došlo zámerne. Prípad sa vyšetruje a do tábora boli vyslaní zdravotníci z provincií Arbíl a Ninive.

Spomínaný tábor slúži ako dočasný domov pre stovky ľudí, ktorí ušli z Mósulu po tom, ako iracké vládne sily podporované západnými spojencami vlani v októbri spustili vojenskú operáciu s cieľom vyhnať z mesta bojovníkov a prívržencov džihádistickej organizácie Islamský štát. Podľa zdrojov OSN v tábore žije 6235 osôb.

Komentáre ( 0)