14. 06. 2017 19:48 , článok bol aktualizovaný 14. 06. 2017 21:15 | PRAHA/TASR

Český premiér Bohuslav Sobotka odstúpil z postu predsedu ČSSD

ČSSD od štvrtka povedie prvý podpredseda strany Milan Chovanec.

Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. Foto: TASR

Český premiér Bohuslav Sobotka dnes odstúpil z postu predsedu Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD). Stalo sa tak po dnešnom stretnutí najužšieho vedenia sociálnych demokratov, informovala Česká televízia (ČT). Sobotka odchádza z čela strany po siedmich rokoch, premiérom však zostáva naďalej.

"K zajtrajšiemu dňu opúšťam funkciu predsedu strany. Tejto funkcie sa v súlade so stanovami sociálnej demokracie ujme štatutárny podpredseda Milan Chovanec. Verím, že pomôže sociálnej demokracii pred voľbami zjednotiť sa a že ju pomôže dobre zorganizovať," oznámil Sobotka po rokovaní straníckeho grémia.

Sobotka nesie zodpovednosť

Výsledky grémia ešte musí v sobotu potvrdiť ústredný výkonný výbor ČSSD, ktorý predstaví kľúčové plány a odštartuje kampaň do volieb do Poslaneckej snemovne. "Som výrazne nespokojný s nízkymi volebnými preferenciami strany. Vo vnútri ČSSD cítim nepokoj a kritiku. Ako predseda nesiem zodpovednosť," vyhlásil Sobotka.

Vedenie ČSSD od štvrtka prevezme doterajší prvý podpredseda strany Milan Chovanec. Volebným lídrom bude minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek.

"Som pripravený podporovať ČSSD, na rozdiel od svojich predchodcov nebudem vytvárať žiadne alternatívne projekty," uviedol Sobotka na margo svojej budúcnosti v strane. Chovanec predpokladá, že ČSSD po voľbách usporiada mimoriadny zjazd, kde si zvolí predsedu. Ak bude strana vo vláde, tak chce pre Sobotku dôstojný post.

Obľúbenosť klesla

Pád premiéra a predsedu ČSSD Bohuslava Sobotku má počiatok už v minuloročných krajských a senátnych voľbách, ktoré pre stranu skončili neúspechom. Preferencie nerástli ani po tom, ako strana najskôr oznámila snahu získať mladých mestských a liberálnych voličov a o niekoľko dní nato naopak ohlásila ešte razantnejší obrat doľava, analyzuje ČT.

K poklesu obľúbenosti ČSSD prispeli aj vládne krízy, spory okolo odvolania ministra financií Andreja Babiša, ako aj konflikty Sobotku s prezidentom ČR Milošom Zemanom. Podľa posledného prieskumu by ČSSD skončila vo voľbách až štvrtá. ČSSD sa v uplynulých mesiacoch blížila v prieskumoch verejnej mienky k desiatim percentám podpory.

Poslanci nesúhlasia

Väčšina poslancov ČSSD však so Sobotkovým odchodom nesúhlasí. Podľa nich je výmena volebného lídra chybou a nič sa tým nevyrieši. Rezervovaný postoj k možnej výmene predsedu mala aj väčšina krajských predstaviteľov ČSSD.

Predsedu môže podľa stanov ČSSD odvolať iba ústredný výkonný výbor. Ten sa formálne zíde v sobotu, keď sociálna demokracia organizuje programovú konferenciu, kde chce predstaviť svoje kľúčové plány a odštartovať kampaň do volieb do Snemovne.

Komentáre ( 0)