18. 06. 2017 07:30 , článok bol aktualizovaný 18. 06. 2017 10:13 | LISABON/TASR

Peklo v Portugalsku. V autách zaživa zhoreli desiatky ľudí

Tragédia sa stala 200 kilometrov juhovýchodne od Lisabonu.

Aj toto auto zostalo uväznené v horiacom pekle v Portugalsku
Aj toto auto zostalo uväznené v horiacom pekle v Portugalsku Foto: Reuters

Najmenej 57 ľudí zahynulo a ďalších 20 sa zranilo pri lesnom požiari, ktorý v sobotu vypukol v centrálnej časti Portugalska. Ľudia zaživa uhoreli vo svojich autách, alebo sa zadusili, keď sa pokúšali uniknúť z horiaceho obkľúčenia. Požiar ich totiž obkolesil a uväznil v horách.

Požiar v Portugalsku
Požiar v Portugalsku Foto: Profimedia
 

Hovorca vlády spresnil, že väčšina obetí cestovala vo svojich autách, keď ich zasiahli plamene požiaru, ktorý vypukol v hornatej oblasti Pedrogao Grande, približne 200 kilometrov juhovýchodne od Lisabonu.

Požiar v Portugalsku
Požiar v Portugalsku Foto: Profimedia
 

Podľa priebežných správ zranenia utrpelo aj niekoľko hasičov.

"Nanešťastie, zdá sa, že ide o najväčšiu tragédiu svojho druhu za uplynulé roky," vyhlásil portugalský premiér António Costa, pričom podotkol, že bilancia mŕtvych sa ešte môže zvýšiť.

Približne 60 prírodných požiarov vypuklo v noci nadnes v danej oblasti a plamene sa šíria veľkou rýchlosťou. Do boja s prírodným živlom bolo nasadených 1700 hasičov a susedné Španielsko vyslalo na pomoc dve špeciálne lietadlá.

Zábery z dronu, ktorý letí nad oblasťou:


Príčina požiarov, ktorým padol za obeť aj bližšie nespresnený počet obydlí, zatiaľ nie je známa. Costa vyhlásil, že jednou z možných príčin môžu byť búrky. Krajina čelí momentálne teplej vlne s teplotami nad 40 stupňov Celzia.